Synagóga z Veličnej / J.Jablonský / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Synagóga z Veličnej / J.Jablonský / 1:150

Příspěvek od MIO »

Keďže sa mi dostala do rúk zbierka modelov č.3 od Jaroslava Jablonského , neodolal som a strihol do modelu zaniknutej drevenej synagógy vo Veličnej.

Obrázek Obrázek Obrázek

História: Začiatky židovského osídlenia vo Veličnej sa datujú pravdepodobne koncom 18. storočia. Na Oravu prišlo veľa židovských rodín, najmä zo susedného Haliča, ktorý sa po r. 1772 stal súčasťou habsburskej monarchie. Ďalší Židia prichádzali aj z Moravy, kde platil od roku 1727 familiantsky zákon, podľa ktorého sa mohol ženiť len najstarší syn v rodine. Tým bol zastavený populačný rast židovského obyvateľstva. Mĺadší súrodenci, ak si chceli založiť rodiny, museli sa vysťahovať. Sťahovali sa hlavne na Slovensko, kde takýto zákon neplatil a postupne osídľovali Slovensko od západnej strany. Aj vo Veličnej našli Židia svoje uplatnenie, lebo cisár Jozef II. v r. 1781 im dovolil vykonávať remeslá a obchodnú činnosť. Veličná mala v minulosti významné postavenie. Bola mestom, sídlom župy a konali sa tu významné trhy. V roku 1683 však Veličnú vypálili poľsko-litovské vojská Jána Sobieskeho a sídlo župy bolo premiestené do Dolného Kubína. Počet židovského obyvateľstva sa zvýšil v 19. storočí. Viac usídlených rodín si vytvorilo židovskú náboženskú obec, ktorá spravovala cirkevné a svetské záležitosti. Synagógu začiatkom 19. storočia . Bola to zrubová stavba, ktorá stála neďaleko námestia. Ako materiál bol použitý červený smrek. Uprostred svätyne halového typu bol umiestený almemor, kde sa čítalo zo posvätej Tóry. Z troch strán boli vybudované galérie pre ženy a deti. Po 2. svetovej vojne stavbu rozobrali a odviezli niekde na Liptov. Ďalší osud synagógy je neznámy. /zdroj internet /

Zatial takto :

Obrázek

Čo som zistil ,tak existuje asi iba jediná kvalitná fotka z roku 1926 , podľa ktorej asi vznikol aj model. Keďže autor model vydal v laserovej lesklej tlači na dosť hrubý papier, preskenoval som si ho a vytlačil na 120 g matný papier. Pohodová stavba,akurát mi úplne presne nesadla strecha,asi dôsledok skenovania ,alebo už fakt slepnem... :oops: Podľa fotky som splastičnil zárubňu na dverách ,zahĺbil zárubne okien,vysekol otvor medzi prednými oknami a vyrobil nový rebrík z hranolu 0.5 x 0.5 mm. Na strechu som doplnil dve hviezdy, čo som zisťoval, mohli tam byť, šanca je 35 na 65 ...... :wink:

Nasledovať bude terén a konečná retuš.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Synagóga z Veličnej / J.Jablonský / 1:150

Příspěvek od Gerry »

Tak tohle vypadá velice pěkně ... dá se to někde sehnat?
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Synagóga z Veličnej / J.Jablonský / 1:150

Příspěvek od MIO »

Ahoj, ja som napísal priamo autorovi vystrihovačky :arrow: jablonskyjaro@gmail.com
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Synagóga z Veličnej / J.Jablonský / 1:150

Příspěvek od MIO »

Dobojované 8-)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Na fotkách veľmi vytiahlo retuš na streche,na živo je to v pohode, ono aj tak tá strecha veľmi k sebe nesedí ale celkovo to dojem nekazí. ;)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“