Kostol sv.Michala Veľký Klíž / O.Hejl /1:150 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Kostol sv.Michala Veľký Klíž / O.Hejl /1:150 - HOTOVO

Příspěvek od MIO »

Ako ďalší model od O.Hejla som si vybral Kostol sv.Michala z Veľkého Klíža, ktorý vyšiel v súbore Kostoly III

Obrázek Obrázek Obrázek

História
Drobnú kamennú stavbu postavili niekedy v priebehu druhej tretiny 12. storočia pôvodne ako zemepanský kostolík a zachovala sa dodnes bez neskorších prestavieb. Skladá sa z pozdĺžnej lode (3,92 m x 5,33 m), východnej polkruhovej apsidy a asymetricky pripojenej valcovej veže, v ktorej je vretenové schodisko na emporu.
Stavba bola ešte v roku 1828 v dobrom stave, v nasledujúcich desaťročiach však začala postupne chátrať, zrejme aj v súvislosti s tým, že v obci si postavili v roku 1801 nový väčší kostol. V 30. rokoch minulého storočia už stál bez strechy. Obnovy sa ujal historik umenia a pamiatkar Václav Mencl v roku 1936, vďaka nemu bol kostolík komplexne obnovený a dostal novú strechu, plochý strop i drevenú emporu. K novej výzdobe interiéru, ktorú mal realizovať Ľudovít Fulla, však už nedošlo kvôli udalostiam rokov 1938 - 39. / zdroj apsida.sk /

K modelu som si kúpil aj "lejzrové" doplnky

Obrázek

Klasicky pohodová stavba, kávičku a konačik pri nej človek stihne vypiť 8-)

Obrázek

Ešte musím vymyslieť,čo s podložkou,pretože predloha stojí vo svahu...Kua ,teraz kukám že mi na tej fotke odstáva jeden hranol pod strieškou :x
Naposledy upravil(a) MIO dne pát 18.3.2016 14:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostol sv.Michala Veľký Klíž / O.Hejl /1:150

Příspěvek od MIO »

Takže sa podarilo hneď na prvý krát - kostolík stojí vo svahu 8-)

Obrázek Obrázek
Obrázek

Stačilo zopár kúskov balzy,kus hajzelpapiera a herkules :lol: Keď to uschne,zasadím trávu a bude hotovo :wink:
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostol sv.Michala Veľký Klíž / O.Hejl /1:150 - HOTOVO

Příspěvek od MIO »

Dobojované 8-)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Ďalší pohodový model kostolíka mám hotový
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“