Kostel sv. Ondřeje v Borgundu / ZKV, R. Vyškovský / 1:120

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Kostel sv. Ondřeje v Borgundu / ZKV, R. Vyškovský / 1:120

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Začátek stavby: 29.8.2009
Po, ehm, nepodařené Galaxii (http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... php?t=6193) si hodlám spravit chuť na předposledním modelu Zlaté knihy vystřihovánek, kostelu sv. Ondřeje v Borgundu v Norsku.

EDIT 5.4.2010 : Spravení chuti mi trvalo 7 měsíců a týden :lol:


Obrázek

Model má celkem necelých 5 stránek A4, po prvním prostudování většinu tvoří střechy.

Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Ondřeje v Borgundu / ZKV, R. Vyškovský / 1:12

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Zahájení stavby vyřezáním dvou hlavních dílů. Poměrně náročné je vyřezání malinkých kruhových oken v horní části hlavní lodě (nepřesnost bude hodně vidět)

Obrázek

Následuje retuš anilinovými barvičkami.

Obrázek

Hotová a vyztužená hlavní loď
Obrázek Obrázek

Stavím celé odpoledne, takže jsem (snad úspěšně 8-) ) dokončil spodní část kostela včetně vyztužení.

Obrázek

Pomocné díly č. 5, které měly zajišťovat polohu hlavní lodě a tohoto celku, jsem vůbec nepoužil, protože karton sám při přesném lepení úhel udrží (mimochodem - nedokážu si představit slepení tohoto modelu bez jakýchkoliv druhotných výztuh).

:arrow: Obavu mám z detailu spojení střecha - stěna, kde při sestavení na sucho i po maximálně přesném slepení vzniká místy skoro milimetorvá mezera. Střechy mi celkem připadají "o číslo menší" - nejdou úplně přesně osadit na bílou chlopeň, doufám ale že během další stavby se to zakryje,

Obrázek Obrázek

Detail dveří - chybí pilíře kolem (101)
Obrázek

Další progres - přední část lodě. Tentokrát šlo všechno 100% hladce

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak jsem úspěšně přežil první týden školy a dokonce udělal malý krůček k dokončení kostela, tak se podívejte 8-)

Dokončené kněžiště
Obrázek
terénní díl kolem kněžiště se mi nepodařilo přilepit přesně, ale vzhledem k tomu, že kostel určitě dostane i okolní terén, neřešil jsem to nijak

Obrázek
první část poměrně náročné pasáže stavby - ochozů kolem kostela
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Ondřeje v Borgundu / ZKV, R. Vyškovský / 1:12

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Tak konečně slibované fotky.

No... shrnu to docela stručně :D hrůza,děs, ale prostě nechápu, jak to někdo může slepit přesněj. Prostě pořád to někde nesedělo.

Přestože jsem si byl jistý, že hlavní loď jsem měl slepenou superpřesně, dokonale vyztuženou kartonem, zúhlovanou, ochozy kolem prostě nepasovaly přesně. Přední část je na každé straně širší asi o 1 mm. Naštěstí přijde do rohu takové "prkno", takže nebude probém to zakrýt (na jedné straně už to mám a dobré).

O vstupech do kostela raději pomlčet. Stačí pohled na fotky. Tam to letí o celé milimetry. Všechno jsem se snažil zevnitř zapatlat hnědou, řekl bych docela úspěšně. Blesk to samo vytáhl, ale v reálu je celý ochoz opravdu tmavý, takže když někde něco čouhá, vůbec to nevadí.

Dále jsem vynechal díly tuším 24 (trámky, které měly držet ochozy ve správné vzdálenosti od zdí. Nejdou jednak ani vidět a druhak stejně nepasovaly. Mám takový pocit, že u tohohle konstrukčně extrémně složitého modelu je pár chyb i na Mistrově straně. Tím ale nechci rozhodně omlouvat ty moje krpy se střechama :oops:

Na závěr :P řekněme, že kostel tam stojí už 700 let, něco má za sebou, navíc je to dřevo, takže nějaké to prohnutí tam určo bude :LOL:, tak to prostě zpatlám a dozdobím a budu spokojený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

KURňA NA TĚCH FOTKÁCH TO FAKT VYPADÁ KATASTROFÁLNĚ, ALE SEKNOUT S TÍM NEMŮŽU, NEMĚL BYCH PAK KOMPLET ZKV :twisted:

* * * * * * * * * * * * * HOTOVO * * * * * * * * * * * *

Slibované fotky. Nakonec, přes všechnu hrůzu, jsem vcelku spokojený :) . Hlavně že jsem si uvolnil místo ve skříni. Terén prozatím odkládám na neurčito, ale určitě časem bude ;).

Velice příjemným potěšením pro mě bylo před koncem stavby zjištění, že nepovedená retuš na rozích střech bude zakryta prkny. Celý model je vlastně zkonstruovaný tak, že finálně většinu zásadních chyb (slícování podloubí, střechy, hřebeny) zakryjí dolepované detaily. Jak už jsem psal minule, je to skoro 1000 let stará dřevěná stavba, tak musíme (=musíte) rovnost stěn brát s rezervou :P

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Bylo mi potěšením :)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“