Kostel sv. Mikuláše ve Vinci / Ondřej Hejl / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Kostel sv. Mikuláše ve Vinci / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Kostel sv. Mikuláše ve Vinci

Tak jsem se konečně odhodlal o prázdninách něco publikovat (ne že bych nelepil, ale nějak se mi nechce zveřejňovat postup u Dražic). Jako odpočinek při stavbě hradu jsem slepil tento zajímavý kostelík z Vince. Netradiční románská stavba, patrně torzo mnohem většího záměru, jak napovídá násilně předušená plastická výzdoba fasád. O historii kostelíka je možno číst například zde:
http://www.turistik.cz/cz/kraje/stredoc ... ase-vinec/

STAVBA
U modelu jsem objevil několik nesrovnalostí se skutečností, takže se dá říct, že jde tak trochu o historizující rekonstrukci - napřílad korunní římsa je zcela vymyšlená. Také portál - zejména pak jeho sloupková výzdoba - by mohl být zpracován detailněji, ale to jsou drobnosti. Model je zpracován velmi hezky, některé detaily jsou dokonce téměř na hranici proveditelnosti - jako například vstupní dveře, kde se vyřezávají obloučky o průměru menším než 1mm.
:arrow: Obrázek Obrázek
Jak jsem se s nimi popasoval, posuďte sami...

Poměrně složitou (nejsložitější) prací na modelu je zpracování tohoto dílu:
Obrázek
Jde o lizény, které rámují kněžiště. Dlouho jsem si lámal hlavu, jak se s tímto kusem popasovat, protože představa lepení lepidlem = nevyhnutelné pokroucení a zalepení. Samotné vyřezání řady miniaturních obloučků vlysu prověří trpělivost modeláře, retuš taky něco zabere, ale lepení se mi zdálo nejhorší. Proto jsem celý díl kromě chlopní podlepil oboustrannou páskou a vyřezával až potom. Výsledek mně celkem příjemně překvapil.
Obrázek Obrázek
Kupodivu se nic netřepilo a i retuš vyšla (měl jsem obavy ze svítící hrany pásky, ale nepotvrdily se). Vždycky jsem vyřezal jedno pole a
A tady už je hotovo:
Obrázek
Stejným způsobem jsem lepil i lizény na hlavní lodi.

Následovala stavba střechy:
Střešní díly jsou o něco větší než podbití (ale nevadí to ničemu, akorát se doretušuje asi milimetr)
Obrázek

Tvar střechy je netradiční, ale lepí se dobře
Obrázek

Lucerna:
Obrázek
Seřízlá špička kvůli umístění kříže

A hotovo:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

TERÉN
Ke kostelíku jsem se rozhodl vyrobit i malou podložku. Základem je sololit, na který je v několika místech nanesena modelovací hmota, kterou jsem používal při stavbě Skuhrova.
Obrázek

Jinak v zásadě klasika - vodovky, jemné piliny, umělá tráva. Stečené lepidlo vytvořilo u kněžiště tmavší místo, jakoby mokré, které se mi ale celkem zalíbilo a nechal jsem ho tam... v plánu mám ještě natřít přístupový chodník nějakým lesklým lakem - když už kaluž, tak i mokrá cestička. To už ale fotit nebudu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

PS: Když se na ty fotky teď dívám, tak ten terén vypadá líp jak ve skutečnosti :D
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Mikuláše ve Vinci / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Mikuláš »

Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si všiml té korunní římsy. Ona tam kdysi možná opravdu byla, ale mohla zmizet během úprav v pozdější době.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Mikuláše ve Vinci / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Šandík »

Mikuláši, Je to podstatně složitější. Dosti pravděpodobné je, že ten kostel nebyl v románském období vůbec dokončen. Navíc naprosto netušíme, jakou výšku měl mít, nemáme žádný relevantní srovnávací materiál a interiér je tak zvláštní, že z něho lze jen těžko něco vydedukovat. Jisté je jen to, že stávající krov je výrazně mladší a románský krov téměř určitě vypadal nebo měl vypadat jinak...
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“