katedrála Sv.Štěpána Litoměřice

Odpovědět
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: katedrála Sv.Štěpána Litoměřice

Příspěvek od jafobe »

pořádná to ale výzva ;) budu držet palce
PS: něco málo v SZ
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: katedrála Sv.Štěpána Litoměřice

Příspěvek od Konopka »

Nazdar Tomáši, tak to jsi si vzal hodně velké sousto - si myslím :-) Já jsem se se zástupci litoměřické diecéze bavil loni na podzim na veletrhu památek a zdálo se mi, že tam jsou docela vstřícní lidé. Zkusil ses obrátit přímo na někoho z vedení diecéze ohledně podkladů? Já mám jednu známou, která tam nějaké lidi zná, mám to zkusit přes ní?
Téma katedrály jsi vzal hodně z rychlíku a protože to je téma, kterému se já věnuji nějakých 30 let, tak mi to nedá a v rámci "osvěty" si dovolím tě malilinko doplnit:
Katedrála je sice zpravidla hlavním biskupským kostelem, ale může být také arcibiskupským kostelem (jako třeba katedrála sv. Václava v Olomouci, kterou jsi už postavil). Každopádně je to hlavní kostel každé diecéze. No a protože území naší vlasti si církev rozparcelovala na osm diécézí (což je kapka v moři více než 2800 diecézí na celém světě), tak z církevního hlediska je u nás osm katedrál. K tomu je zapotřebí připočítat opavskou konkatedrálu. Neobvyklé a u nás málo známé slovo "konkatedrála" znamená, že se jedná o druhou katedrálu v diecézi. Tento případ u nás nastal v ostravsko-opavské diecézi a proto mají v Opavě spolukatedrálu. To je tedy pojem katedrála z náboženského hlediska. Pak se ale totéž slovo používá z hlediska architektonického. V architektuře se pojmem katedrála označuje takový kostel (bez ohledu na to, zda je sídlem biskupa či nikoliv), který je po vzoru velkých francouzských gotických katedrál (Paříž, Remeš, Amiens, Chartres a Bourges) vícelodní (troj nebo pětilodní), má chórový ochoz kolem kněžiště, triforium, v horní řadě hlavní lodě okenní stěnu a opěrný systém. U nás jsou z architektonického hlediska pouze čtyři katedrály: katedrála na Pražském hradě, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře a nedaleká bazilika Panny Marie v Sedlci a chrám sv. Bartoloměje v Kolíně. A to je vše. Takže dát dohromady modely všech našich katedrál církevních a architektonických by zase nebyl takový problém, že? Kdybys chtěl postavit např. všechny francouzské katedrály, kterých je skoro 200 (beru-li v úvahu současné i bývalé), tak to by ti už musel někdo pomoci :-)
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: katedrála Sv.Štěpána Litoměřice

Příspěvek od Konopka »

Ty které jmenuješ, jsou mezi těmi osmi diecézními, které jsem detailně nevyjmenovával. Takže pro případné zájemce, aby to nemuseli hledat jinde: sídelní biskupské nebo arcibiskupské kostely, čili katedrály jsou v České republice tyto:
katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha Praha, katedrála sv. Mikuláše v Č. Budějovicích, kat. sv. Ducha v Hr. Králové, kat. sv. Štěpána v Litoměřicích, plzeňská katedrála sv. Bartoloměje, kat. sv. Václava v Olomouci, brněnská kat. sv. Petra a Pavla (Petrov), kat. Božského Spasitele v Ostravě a s ní konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Tak vážení modeláři a teď víte, co máte stavět pro budoucí výstavu v MPM s názvem "Všechny katedrály Česka" :-)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: katedrála Sv.Štěpána Litoměřice

Příspěvek od Kamil »

group b: mohl bys prosím popsat krátce (ale čím podrobněji, tím lépe :-) ) postup, jak takový model vzniká? Tzn. v podstatě dojít od začátku až do kroku, kdy máš připraveny vystřihovánku ke slepování. Myslím, že by to nás mohlo být velmi zajímavé (pro mě určitě).
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“