Artemidin chrám v Efesu / R. Vyškovský-ABC /cca 1:450-HOTOVO

Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Artemidin chrám v Efesu / R. Vyškovský-ABC /cca 1:450-HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj všem modelářům!
S narozením mé malé dcerky před půldruhým rokem šly modely trochu stranou, takže za tu dobu jsem slepil sotva pár mini kapliček Ondry Hejla a jeden jednoduchý model na zakázku od Pavla Štyla, ale protože mne ruce svrběly, a abych mohl přinést aspoň něco do Lužánek, začal jsem před půl rokem na něčem malinko větším. A jako velký milovník antiky jsem šáhl po masochistickém kusu Mistra RV – 125 sloupovém Artemidině chrámu v Efesu. Mistr pro svůj model zjevně zvolil rekonstrukci z knihy Vojtěcha Zamarovského Za sedmi divy světa.

Chrám (ten skutečný) byl pro svou rozlohu a nádheru zařazen už ve starověku na seznam sedmi divů světa, slavný je i příběh jeho vypálení, které měl údajně na svědomí jistý Herasrotas čistě jen proto, aby se jeho jméno v historii zachovalo (což se mu tedy povedlo) Po jeho obnově za Alexandra Velikého chrám definitivně zničili Gótové ve 3. stol n.l. a pak sloužil leta co kamenolom.
Dnes je zarostlý travou, válí se tu základy a články sloupů a šutrů tak obecně. Pro představu velikosti je vztyčen jediný ze sloupů. Bahní se tu kačeny (tedy aspoň, když jsem tam byl v r. 2009)

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne pon 8.2.2016 13:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Martin Č. »

Jak psáno výše, s modelem jsem začal cca před půl rokem, a protože už to vypadá, že bude brzy hotovo, troufám si zde konečně prezentovat zatím nafocené.

Prvních pár měsíců zabrala rutina, ale ve výsledku to nejjednodušší na celém modelu – lepení sloupů.
Špejle na to navinutý papír, na něj plášť, patka, hlavice, to vše krát 125.

Obrázek Obrázek Obrázek

Horší práce přišla s tvorbou střechy. Zplastičtit tympanon (štít), to by ještě šlo. Ale co dlouhé strany? Papír tenoulinký, kladí a architráv dlóóúhé a uzoučké, mé modelářské schopnosti nikdy moc značné a přes rok necvičené... výsledkem čehož byla jakás takás zpevněná konstrukce, kterou jsem zas na týdny odložil, abych na ni posléze nalepil vlastní plochu střechy (červené krytiny)

A bylo to...vlétnul jsem na střechu tlačen nedostatkem času a místa jednu noc, mordoval se s tím 2 hodiny párkrát přelepoval, řezal, nadával (když seděly 2 rožky na jedné straně, neseděla strana protější – no děs.) Konečně všechny rohy a hrany celkem seděly na sobě, vše zasychalo a já to položil na stůl. Takovou vrtuli jsme neviděli. Jeden roh byl zvedlý téměř o 2 cm ! a já si toho při postupném lepení nevšiml. Fakt hrůza, měl jsem chuť to vyhodit.
Pak jsem střechu asi ve 2 v noci nakonec brutální způsobem vyřízl (= zničil, s tím že mám další výtisky a zas odložil na světlejší dny)
S vědomím, že mám hotové sloupy a do kce střech se mi znova nechce jsem tu stávající po pár dnech uvnitř znova dovyztužil proti kroucení, a znovu jiným postupem nalepil druhou střechu. Tento pokus už sedl lépe, zvedání nepřesáhlo asi 1mm, ale to už jsem při celkové délce považoval za úspěch. Původní pokusy zanechaly na kladí i tympanonu stopy srovnatelné s poničením chrámu Góty, je to nevratné, ale drží to. Heuréka

(dílčí práci na střeše bohužel na fotce už nemohu najít, mám jen tu katastrofickou část :? s vyřezanou střechou a další vyztužováním
Obrázek

Pak přišly na přetřes stěny. Dost jsem podlepoval, tady už to celkem šlo.

Následovalo nalepování sloupů – nejprve na strop a pak trochu náročnější osazení na podlahu a stěny. Zde jsem zvolil částečně jiný (a asi horší) postup, než radil pan Vyškovský, ale v rámci možností – chrám stál a já uviděl cíl.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Pokračování příště, až bude hotovo. Teď už mohu popouštět uzdu fantazii ;)
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Carvrer »

Neskutečná piplačka, ale držím palce a smekám :-)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj a díky. Inu když koukám na mnohá jiná vlákna, (např. na vycizelované okolí milotického kostela v podání Tea) a padá mi čelist, říkám, si, že bych tu ani neměl co pohledávat, ale tak to s mým modelařením bylo vždy. Chrám se chýlí do cíle, v detailech je to bída, ale z celkový dojem, aspoň podle mne, je slušný.

Jak jsem předestřel, pokračoval jsem schodištěm, které jsem proti vystřihovánce udělal z kartonů.
Pak následovala podložka/podtstavec, na který jsem chtěl umístit nějaký popis.

Obrázek Obrázek Obrázek

Ten jsem trochu ztvárnil a ze zbývajících sloupů z dalších rozstříhaných výtisků uplácal malé sloupové průchody, přístřešky, stoy, kolonády, či co to vlastně je..., chrám jsem zvedl ještě na malý zelený kopeček a nakoupil stromečky (borovičky, oleandry, cokoliv si kdo představí). Pak přišlo na přetřes zatravňování, další z mých drobných slabin :|

Obrázek Obrázek Obrázek

A pak už jen závěrečné úpravy, vše na svá místa, domalování dlažby, aby nebyla tak fádní, dva jónské sloupy před chrám.
Zbývá jen celé to umístit pod skleněný poklop (ve výrobě) a lépe na fotit, toto jsem fotil velmi narychlo a nouzově jeden pozdní večer.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ta trpělivost se sloupy se Ti oplatila. Super výkon.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Daniel »

Martine paráda :shock: Další důkaz toho, jak se vyplatí pohrát si s okolním terénem, který v tomto případě pěkně zpracovaný "základní" model vynesl o několik pater výš v atraktivitě pro diváky. Gratuluji k dokončení a těším se na další tvé projekty. ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od rybak »

Hodně dobrý. Jsem si říkal, že jsi dlouho nic nepublikoval. Čekání se vyplatilo.
A teď šup na nějaké diorámko.
pavelstyl
Příspěvky: 148
Registrován: stř 11.4.2012 17:35
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od pavelstyl »

Hmm, asi pověsím svoje modelaření na hřebík. Tohle je Martine něco naprosto neuvěřitelného :shock:
Velká poklona, moc moc moc pěkné.

Pavel
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od IceZero »

no za mě hoodně dobrý. Mnohé modely Mistra R.V. jsou koukatelný pořád i v dnešní době, ale ten terén s okolím to vytáhl ještě o hodně moc nahoru.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od kaktusak »

Krásná stavba a parádní fotky . To muselo být strašný nalepit NARÁZ !! všech 125 sloupů . Jak si to vlastně dělal ? Když namažeš lepidlo na jedné straně tak na druhé musí být už suché .
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Super. To okolí chrám posunulo o level výš. Palec nahoru :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od silverman »

Nádhera! Terén je perfektní :!: Těším se na fotku někde venku.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / Richard Vyškovský-ABC /cca 1:4

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj všem,
velmi děkuji za kladné reakce, pravdou je, že tyto fotky pod špatným světlem jsou k modelu VELMI milosrdné, vyniká na nich celkový dojem, se kterým jsem také spokojen, tak snad ty modelářské krpy zakryje.
O tomto víkendu jsem konečně s modelem vyběhl na chvíli ven...a na slunci už je to nemilosrdné :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A pár "leteckých"
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / R. Vyškovský-ABC /cca 1:450-HO

Příspěvek od Aki »

škoda, že jsi nevyběhnul dřív, mohl jsi mít fotku měsíce :) i když i tak to bylo jen o fous... ale myslím, že by se to dalo zařadit i do února, když to bylo vyfocený v únoru :)
paráda...
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Artemidin chrám v Efesu / R. Vyškovský-ABC /cca 1:450-HO

Příspěvek od Martin Č. »

He he díky, popravdě jsem byl vůbec rád, že jsem našel v sobotu chvíli a měl štěstí na počasí. Do kterého měsíce to padne, na to jsem fakt nemyslel ;-) Za nominaci určitě díky, když na foto měsíce koukám, tak myslím, že je ve správných rukou, západ slunce dělá nejlepší fotky.

Jo a zapomněl jsem na jednu trochu panoramatickou, co se mi ještě celkem líbila:
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“