Chrám setkání Páně se Simeonem / O. Hejl/ 1:150 - DOKONČENO

Odpovědět
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Chrám setkání Páně se Simeonem / O. Hejl/ 1:150 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

Protože se nějak nedostávalo chutě na dokončení vody u Vodárenské věže a začaly mě znovu svrbět prsty, inspiroval jsem se u mistra Tea, který tvrdí že menší Ondrovy kapličky a kostelíky jsou na jeden večer. Sáhnul jsem po tomto modelu, který jako většina mého archivu jen ležel ve skříni. No ve srovnání se Zdendou jsem nejen patlal ale taky pěkný šnek :D pro mě to rozhodně na jeden večer není.. spíš na dva až tři

Pokud jsem správně hledal tak model prezentoval zatím jen Dan, tak přidávám pár slov které se mi podařilo vygůglit.
Kožany jsou vesnice na Slovensku v okrese Bardejov. Na konci roku 2010 měly 127 obyvatel, první písemná zmínka pochází z roku 1350. Nachází se zde dřevěný řeckokatolický chrám Setkání Páně se Simeonem z roku 1760, který je národní kulturní památkou Slovenské republiky.
Chrám Setkání Páně se Simeonem byl postaven v druhé polovině 18 století. Jde o trojdílnou stavbu, která ale zvenku působí jako dvoulodní. Trojdílnost prostoru je podpořena třemi věžičkami, které jsou harmonicky zakomponovány do bohatě členěné šindelové střechy. V interiéru se zachovaly vzácné nástěnné malby výjevů z Nového i Starého zákona, které vznikly v letech 1793 – 1797. Zajímavé jsou ručně kované okenní mříže v gotickém stylu a také to že ikonostas má pouze dvoje dveře – carské uprostřed a jáhenské na severní straně. Mezi další zajímavosti patří ozdobný lustr, dřevěná číše, svícny a další bohoslužebné předměty. (odkud jsem čerpal je uvedeno ve vodotisku fotek dnešní podoby chrámu)
Obrázek Obrázek


a samotná stavba:
original Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

vlastně mi těch pár stěn a stříšky zabraly něco málo přes šest hodin... nechápu co sem na tom dělal tak dlouho :(
Naposledy upravil(a) IceZero dne pát 29.1.2016 6:36, celkem upraveno 2 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Chrám setkání Páně se Simeonem / Ondřej Hejl/ 1:150

Příspěvek od maja »

Ahoj Ice, jak já Ti s tím šnekovstvím rozumím!!! :D :D Taky vždycky čumím, jak to, že jsem tak pomalý:-) A tak TI píšu, že jako nejsi sám! Jsme minimálně dva ;) (a vlastně i sám Aki - se občas vidí jako šnek, taky!! - hezký rým!)
Ale co...no tak jsme pomalí no :lol: :lol:
Jinak je to teda pidipidi modýlek!
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrám setkání Páně se Simeonem / Ondřej Hejl/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Taky jsem se kdysi do tohodle modýlku pustil a ... zatím ho nedokončil :oops: . Ty máš ale našlápnuto líp takže určitě to do Kyjova stihneš dokončit ;)

OT: A k bratrstvu šnekolepičů se hlásím taky :lol:
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrám setkání Páně se Simeonem / Ondřej Hejl/ 1:150

Příspěvek od IceZero »

tak Vánoce by prý měly být časem pohody, klidu a rozjímání... a to rozjímání v mým případě dopadlo tak, že jsem se posadil do modelářského kouta a přemýšlel o uplynulém roce.
To k čemu jsem došel je spíš k pláči a bouchnutí hlavou o pevnou podložku než spokojený stav modeláře...
podařilo se mi dokončit celé 3 (ano slovy TŘI - není to překlep) modely a do krabiček s rozpracovanými kostlivci vložit dalších pět. Už radši ani nechci vědět kolik jich tam je. A tento neradostný stav mě nutí k rozhodnutí - dokud nedoděláš kostlivce, nekoupíš si nic novýho. Sice to trošku porušil Ježíšek, ale to sem nekupoval já, takže je vše OK.

a tohle je jeden z kostlivců - aspoň nebude moci Ondra psát že soudruh Lenin říkal Lepit, lepit a lepit a já budu mít první kousek do vitrínky od Ježíška, kterou plánuji architekturou trošku více postupně s časem zaplňovat

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

chybí střechy, a pár drobností kolem plus nějaká podložka s náznakem terénu, který absolutně neumím, ale snad to nějak dopadne
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Chrám setkání Páně se Simeonem / O. Hejl/ 1:150 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

no tak konečně snad hotovo

opět se mi potvrdilo že i když model vypadá docela jednoduše, nemám si říkat, že je to všechno v pohodě
našel jsem pár drobností způsobených vlastní "neschopností" stále mám problém s retuší, ať už odstínem kterým retušuju tak i občas nějakej přetah tam kam nechci... no zkrátka platí to Ondrovo Učit se a lepit lepit a lepit

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

tu šílenou cibulku na poslední stříšku sem dával dohromady asi tři hodiny - to myslím mluví za vše :D

ještě se mi povedlo křížky z drátků přetřít měděnou barvičkou od agamy aby trošku víc imitovaly skutečnost a už to skončilo takhle

Obrázek Obrázek

vím retuš vypadá všelijak, ale příště to snad bude lepší
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“