Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:120

Odpovědět
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:120

Příspěvek od Carvrer »

Zdravím,
Další letní stavbu jsem si rozjel o víkendu na chatě, kde trávím velkou část léta. Jednak je chata co by kamenem dohodil od Bílovic nad Svitavou a jednak jsem v tomto kostelíku prožil velmi příjemný večer při nedávné Noci kostelů.

Obrázek

Kostel v Bílovicích byl vystavěn mezi léty 1908 - 1913 podle projektu architekta Antonína Blažka v historizujícím stylu. Zaujme originální fasádou, tvořenou střídavými pruhy cihel a lomového kamene. Byl silně poničen Rudou armádou na konci 2. sv. války. Při následné rekonstrukci byla změněna střecha hlavní věže do dnešní podoby.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Stavbu jsem zahájil vstupní věží a vlepovanými okénky. Vše zatím sedí jak má a velmi se mi líbí barevnost modelu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od rybak »

Na toto se rád podívám. Držím palce.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Hlásím drobný postup. K věži jsem připojil východní část lodi.

Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od maja »

Ahoj, hezký výkon! A těší mě, že píšeš, že to zatím sedí, protože vizuálně je to pěkný. Nevěděl jsem,co od tohoto výrobce čekat. Mají i pěkné hrady, tak jsem se trochu bál, že to bude mít mouchy (masařky), jako Betexa.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Taky jsem měl trochu strach. Je to první model, co od tohoto vydavatele lepím a zatím si to nemůžu vynachválit přesnost modelu. I vizuální zpracování je velmi pěkné, což můžu soudit, díky pravidelnému srovnávání s originálem :-) Mám od Nich doma i Šternberk a Frýdštejn a nemůžu se dočkat, až se do toho pustím :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od JanO »

Kostel jsem před časem také postavil. Ze stavby mám poznámku o horším přístupu ke konstrukci střechy věže, potřebě víc lepit natupo (poměrně tuhý papír) a nestabilní obvodový plášť, protože chyběly výztužná žebra. A hůř se mi hledaly díly ve vystřihovánce, jak jsou tam tak různě roztroušené.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od maja »

Carvrer píše:Taky jsem měl trochu strach. Je to první model, co od tohoto vydavatele lepím a zatím si to nemůžu vynachválit přesnost modelu. I vizuální zpracování je velmi pěkné, což můžu soudit, díky pravidelnému srovnávání s originálem :-) Mám od Nich doma i Šternberk a Frýdštejn a nemůžu se dočkat, až se do toho pustím :-)
Tak to moc rád slyším. Pořídil jsem si Strečno, vypadá to dobře, tak snad to bude i podobně dobře navržené. Koupil jsem v bazaru za hubičku ještě jeden výtisk (ohnutý roh), tak se z toho bude moct dát i něco otunit, snad. Láká mě i Oravský hrad a nový model Lietavy, je to trochu víc plastické než Štenberk, aspoň na netu to tak vypadá, což je prima.

Viděl jsem promo model tohoto kostela od výrobce a nebylo to podle mě moc dobře slepené, spíš trošičku antireklama. Ale některé problémy z fotky mohly pramenit z toho těžšího papíru, jak píše JanO. Takže s tím lepením natupo to asi bude nej řešení. Stěny z principu stejně vždycky podlepuju (mám rád "tuhé" modely, že to můžeš bez obav vzít do ruky), takže žebra ani nepoužívám (ani u větších ploch, větších měřítek). Tak ať se dál daří, zatím to máš moc hezky slepené.
Jinak ta stavba je opravdu krásná, nebýt modelu, ani bych nevěděl, že tento kostel existuje.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Taky jsem nad tím o víkendu přemýšlel. Jak kostel pomalu roste pod rukama, zjišťuju, že bude docela velký a nějaké podlepení by to asi chtělo. Dokončím asi obvodové stěny a pak vymyslím nějaké vnitřní vyztužení, nebo podlepení stěn. S tloušťkou papíru zatím nemám problém, ale stavba je teprve na začátku. Trochu mě děsí schody před vstupem a do zákristie :-)
Lietava mě taky okouzlila a časem si ji určitě pořídím. Mám pocit, že u tohoto výrobce má produkce zatím vzestupnou tendenci. Jen většina hradů a zřícenin je na skále a určitě by jim při stavbě prospěl lépe zpracovaný terén, než ten papírový (viz Trosky). Minimálně u Šternberku a Frýdštejna se na to taky chystám :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od JanO »

Právě že ty vnitřní výztuhy není moc podle čeho dělat, stavba je dost členitá a osobně mi chyběl nějaký jasný půdorys. Obvodové stěny pak dělají hroznou neplechu při osazování střechy. Na potíže s tloušťkou papíru asi narazíš při zpracování říms :roll: .
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Bílovický kostelík při stěhování skončil na poličce, odkud na mě čtyři roky smutně koukal. Až letos na podzim jsem se rozhodl že ho dokončím a spolu s tím přivedu ze záhrobí zpět mezi živé i tohle vlákno.
Tady je aktuální stav modelu. Kostel je zastřešený a z části opatřený i obvodovým terénem, aby dobře držel tvar. Je připojena sakristie a u ní schodiště se zábradlím. Toho jsem se bál z celé stavby asi nejvíc, ale nakonec to šlo docela dobře.

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Tak přes vánoce se stavba opět hnula kupředu. Fakticky zbývá už jen doplnit vstupní schodiště a střechy věží.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od rybak »

Tyjo, ty to taky snad někdy doděláš :-)
Ale vypadá to pěkně.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Tak kostel už je pár týdnu hotov. Přikládám pár fotek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 168
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Miloš D. »

Ondro gratuluji k úspěšnému dokončení, je to další povedený kousek do sbírky.
Co dalšího máš v plánu?
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Kostel sv. Cyrila a Metodějě Bílovice nad Sv./Z-ART/1:12

Příspěvek od Carvrer »

Díky moc. Využívám aktuální situaci k dokončení restů, které se mi tu už delší dobu válí. Aktuálně mám na stole Frauenkirche v Drážďanech a pak přijde na řadu dokončení hradu Loket.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“