Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Venkovský kolonizační kostelík, postavený v poslední třetině 13. století v prostoru mezi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou. Před rokem 1466 přistavěli na západní straně dvoupodlažní hranolovou věž a na počátku 16. století kostel rozšířili o jižní loď s novým vstupem. Areál kostela ohraničuje pozdněrenesanční Ohradní zeď ze 17. století s klasicistní bránou postavenou roku 1843. Interiér kostela je cenným svědectvím středověké nástěnné malby. Na severní stěně původní lodi se nachází figurální triptych s postavami Panny Marie Ochránkyně, Krista Trpiteľa a sv. Jana Křtitele (resp. Krista Dobrého pastýře), vytvořený kolem roku 1400. Svatyni kostela zdobí unikátní christologické cyklus, který vznikl kolem roku 1420. Je zajímavým příkladem místní podoby internacionálního gotického slohu, ovlivněného vzory knižní, nástěnné a tabulové malby a českého krásného slohu. Malířská výzdoba řadí Ludrovský kostel mezi nejvýznamnější sakrální památky regionu i celého Slovenska.
(text převzatý ze stránek Liptovského muzea)

Obrázek

Model kostelíku nakreslil a s přispěním Žilinského samosprávného kraje vydal Mgr. Peter Šimko. Vzhledem k měřítku 1:100 je šmikačka na 11 listech A4

Obrázek Obrázek

Pro stavbu jsem si model zmenšil do vhodnějšího 1:150 (i vzhledem k absenci detailů) a pustil se do stavby podle návodu autora.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Jestli se zadaří zatím netuším, ale zdivo je dokončené

Obrázek Obrázek

Ted mne čekají střechy a to bude asi větší boj :?
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Střechy jsou na místě (některé po větším boji) a výsledek je zde

Obrázek Obrázek Obrázek

Následovat budou práce na věži a věžičce :roll:
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Tapan »

Pěkně to dostává tvar, paráda ;-)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Zkusil jsem slípnout střechu věže a rozesmutnilo mne, že délky základen jednotlivých stran té horní části nesedí s rozměry výřezů té spodní části.

Obrázek

Takže to vytisknu znovu, přeměřím každý díl (případně nějak rozměrově upravím) a zkusím to slepit koukatelněji :(
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel Všetkých svätých Ludrová - Kút / P. Šimko / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Z nových dílů jsem se pokusil sestavit použitelnou střechu na věž. Nejprve jsem slepil základnu se spodní částí a to celé jakž takž napasoval na zdivo věže.

Obrázek Obrázek

Ovšem napasovat na to ten vrchní díl se mi stále nedaří. Prostě ty rozměry styčných spojů na sebe nenavazují (rozdíl u některých polí je až 3 mm), takže nejspíš to zkusím nalepit nejprve zevnitř (jako "bednění") a na to zkusím nalepit vrchní "obšívku". :?

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“