kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Odpovědět
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Ahoj kluci budu zde prezentovat stavbu poutního kostela na Zelené hoře od Betexa

Stavba je rozdělena na dvě samostatné stavby na čast kostela a část vnějšího podlouby s ambity

Obrázek
Trocha historie
Symbol legendárního světce a dílo geniálního stavitele

Přeměnou gotických prvků do barokní podoby vznikl spíše v Itálii a přes Rakousko se k nám přesunul na počátku 18. století stavební sloh, označovaný jako barokní gotika, který nemá v Evropě obdobu. V tomto slohu byl v letech 1719 až 1722 vystavěn kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Poutní kostel na Zelené hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury.

Založení kostela souviselo s připravovaným blahořečením a svatořečením Jana Nepomuckého, poté, co byl v jeho hrobě v pražské katedrále sv. Víta nalezen jeho domnělý zázračně neporušený jazyk. Stavba byla zahájena v roce 1719 rozhodnutím opata žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy a vysvěcena pouhé dva roky poté.


Symbolická pětka

Mystické aspekty dispozice stavby poutního kostela byly zmiňovány již v období jejího vzniku. Základem je kompozice pěticípé hvězdy (pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři), symbol nejen pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinské slově „tacui“ (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltavě po jeho utonutí.

V samém centru stavby, ve vrcholu kupole, se nalézá jazyk jako symbol Jana – mučedníka zpovědního tajemství. Objevuje se i ve tvaru lomených oken. Jejich zakomponování u lucernových kaplí nad vstupními vestibuly připomíná meč zasazený v pochvě. Podle legendy Jan nevyzradil zpovědní tajemství, jeho jazyk zůstal skryt v ústech právě jako meč v pochvě.

Hlavní oltář na východní straně je umístěn do vysoké arkády sahající až ke galerii druhého patra. Plastiky pěti andělů na hlavním oltáři a čtyři evangelisté jsou prací chrudimského sochaře Jana Pavla Čechpauera. Tři z andělů nesou zeměkouli ozdobenou pěti hvězdami (pěti tehdy známými kontinenty, na kterých bylo šířeno křesťanství. Na kouli stojí postava sv. Jana Nepomuckého od Řehoře Thenyho. Celá svatyně působí přes značnou mohutnost stěn dojmem lehkosti. Není zde třeba ornamentální výzdoby či velkolepých barokních fresek, idea je vyjádřena pouhým působením světla v prostoru.

Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy, skýtajícími poutníkům ochranu před nepřízní počasí. Vztah deseticípé hvězdy (odkaz na desetibokou mariánskou studnici ve žďárském klášteře) a pěticípé hvězdy (symbol P. Marie) symbolizuje žďárskou cisterciáckou studnici, v jejíž hladině se odráží mariánská hvězda skrze sv. Jana Nepomuckého, který ctil P. Marii stejně jako opat Vejmluva, který nechal kostel vybudovat.

Areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

vlastnictví originálu
Obrázekiginálu

Část:A stěny kostela

Obrázek

pro dnešek je to všechno jdu pracovat na pěti v chodech do kostela
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Ahoj sem tu z malinkým postupem s kompletoval jsem přístavby nad vchody do kostela 5 kusu zde jsou fotky

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Ahoj část A kostel hotový a jdeme na okolí kostela část B ambity par fotek

Obrázek Obrázek


pro dnešek vše krásny slunný den Křemílek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od Medium »

Jde Ti to dobře, přeji úspěšné pokračování a hlavně dokončení ;)
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Děkuji moc za podporu
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Ahoj kolegové modeláři, po dvou měsících stavění kostela Sv Jana nepomuckého na Zelené hoře můžu prohlásit stavbu za dokončenou dnes 25.7.2015 v 15:00 práce na modelu skončily a zbývá jen zatravnění kolem kostela dosypání cest. Dám si menší pauzičku na doplnění zásob na další model a přesunem se do vojenské sekce můžete hádat
co to bude za model prozradím že jde o model ženijní techniky armády české Republiky tak hádejte



dosti keců foto.
Obrázek



to je pro tento fotoreport tohohle modelu všechno děkuji za pozornost a a ve vojenském prostoru se brzo uvidíme Křemílek
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od Konopka »

Můžete mi prosím vás napsat, jakou plochu celý model i s ambitem zabere? Děkuji. Konopka
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od Aki »

velkou :D

dle mýho názoru má smysl stavět jen kostel. pokud to chce člověk postavit celý, musí si díly okopírovat (!!!!) navíc střechy toho všeho kolem neodpovídaj skutečnosti, v reálu jsou červený
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od Ričmond »

Křemilku je vidět že se zlepšuješ, jen tak dál :-) ať se daří s tatrou ;-)
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od Konopka »

Aki píše:velkou :D

dle mýho názoru má smysl stavět jen kostel. pokud to chce člověk postavit celý, musí si díly okopírovat (!!!!) navíc střechy toho všeho kolem neodpovídaj skutečnosti, v reálu jsou červený
Milý pane kolego,
tohle všechno já vím, jen ten rozměr jsem ještě nezjistil. Nesouhlasím s vaším názorem, že smysl má stavět jen kostel. Pro můj zamýšlený projekt dát dohromady modely všech Santiniho staveb je důležité mít model této památky zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO kompletní. Já ho dokonce budu mít i s tím hřbitovem. Takže má původní otázka na autora stavby modelu stále trvá. Díky.
Konopka
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

Odpověď na otázku Konopka 500x300x500 jsou rozměry modelu celého a otázka na kolegy z jak silného skla vyrobit poklop proti prachu na ten to model? děkuji Křemílek
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od křemilek »

to by mi nevadilo cena já mam známého sklenáře a ten by mi to udělal ze zbytku skla. A co se týká hýbat s tím moc nebudu 1 dvě soutěže tady u nás a pak model na poličku doma
pavelstyl
Příspěvky: 148
Registrován: stř 11.4.2012 17:35
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel sv Jana Nepomuckého na Zelené hoře/1:250 Betexa

Příspěvek od pavelstyl »

Jako správný žďárák jsem se do toho taky kdysi pustil. Ambit jsem si nakopíroval a pustil se do stavby.
Kostel byl opravdu veliký. Po čase jsem práci přerušil a rozpracovaný model skončil na skříni.
Po roce byl tak zaprášený, že jsem ho přesunul do modrého kontejneru :D

Pavel
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“