Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:150

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

I když ještě model Milotického kostela ve svém archívu nemám, dovolil jsem si založit tohle paralelní vlákénko.

Jelikož prťavých domečků pro radost jsem spáchal už docela dost a bylo by záhodno se pustit i do něčeho většího, tak jsem se dohodl s jednou velice sympatickou osůbkou, na současném lepení modelu kostela z Milotic. Zatím ale nemůžu dodat foto zakoupeného modelu - snad mi během pár dní dorazí poštou. Tak snad nějaké fotečky z postupu bude co nevidět.

Foto předlohy získáno z vikipedie na internetu, taktéž i něco málo z historie. Děkuji.

Barokní kostel Všech svatých v Miloticích byl postaven na místě starého kamenného kostela v letech 1697-1701. V letech 1702-1703 byl dobudován přilehlý areál. Autor architektonických plánů kostela není doposud znám, uvažuje se o Janu Křtiteli Ernovi.

Chrám byl poškozen hned po svém dokončení v roce 1705 při vpádu kuruců a podruhé požárem v roce 1807, kdy shořela celá věž. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Interiér
Interiér kostela byl vesměs dokončen na přelomu 60. a 70. let 18. století, právě v době, kdy patronát nad milotickou farností vykonával František Ludvík Serényi. Na výzdobě chrámu se podíleli takoví umělci jako sochař Ondřej Schweigl, malíři Josef Stern (hlavní obraz Všech svatých) a František Korompay a štukatér a řezbář Ondřej Bleiberger. V chrámu se nachází celkem 6 oltářů: hlavní Všech svatých, vedlejší Nejsvětější Trojice, Panny Marie Bolestné, sv. Bartoloměje, sv. Jana Nepomuckého a Svatého Kříže s božím hrobem, který nese empírovou podobu z počátku 19. století.

Exteriér
Celou tuto sakrální stavbu obklopuje zeď se sochami světců od Ondřeje Schweigla, Josefa Leonarda Webera a neznámého autora: sv. Anny, sv. Jana Křtitele, sv. Izidora, sv. Floriána, sv. Josefa, sv. Vendelína, sv. Jana Nepomuckého, sv. Libora a sousoší Malé Kalvárie. Tato zeď je řazena do kulturních památek I. kategorie.

Obrázek
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Luisa »

PATLU NAZDAR

Tou osůbkou jsem já. Kdo mě zná, ví, že jdu do všeho pohlavě, kdo mě nezná, záhy pozná :D .
Šmikajda je krásná, uvidíme jak se nám povede - Teovi určitě, snad i mne.

Obrázek

No a to bych nebyla já abych nezačala nějakou pěknou botou, takže tady je výsledek třetího řeze do sešitu. :mrgreen: Ale nebojte, mám dva výtisky a když to ani tak neklapne, snad mi autor pomůže.

Obrázek

A teď už vážně. Lepím většinou podle návodu, ano, stále podle návodu a tak jsem začala vstupem. Malý progres zde.
Doufám, že se Teo brzy přidá a kostelíky nám pěkně povyrostou. A jsem zvědavá, jestli Teo začne plotem nebo taky radši kostelíkem.

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Tak dva výtisky modelu mi dnes dorazily od Ondry rychlou poštou. Mohu tím pádem začít se stavbou. Co z toho vyleze ....uvidíme?
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od bedatruhlar »

Šílenost.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jak jsem předeslal v předešlém příspěvku, dva kusy výtisku modelu mi dorazily poštou na pracovní stůl.

Obrázek

Jelikož mám v úmyslu zpracovat malinko i terén okolo kostela, nezačal jsem podle návodu papírovým terénem a hřbitovní zdí, ale dělám přípravné práce. Zpracoval jsem si všechna okna a dveře. Dále nachystal základ zdí, nalepením ostění oken a dveří. Vyřezal jsem pro ně potřebné otvory a vše zaretušoval.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Základ kostelní věže je téměř připraven k osazení střechy a římsy dolní části. U tohoto modelu poprvé zkouším velké plochy podlepovat lepenkou 1,5mm, za pomoci oboustranně lepicí pásky. Zatím převažují pozitivní dojmy z jejího použití - díly se nijak nekroutí, tak jako při lepení herkulesem, aplikace na díly je celkem rychlá.

Dolní část kostelní věže.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Horní hodinová část osazená k dolní.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Já si bez oboustranky , už nedokážu představit lepení. Je to rychlé , přesné a nekroutí se .

Jedeš dobře , parádní čistota a přesnost lepení .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Aki »

já si oboustranku taky nemůžu vynachválit. navíc se dá použít často i dodatečně po slepení větších celků :)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od maja »

Takže Teo teď bude s tou páskou ještě 3x rychlejší, než dřív... :lol:
Jinak ta zeď, to je masakr...
Těším se, co Teo vymyslel s terénem
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Majo...moc jsem toho zatím s možným terénkem k tomuto modelu nevymyslel. Zatravnění posypáním plochy drceným molitanem, pravděpodobně i ta lípa s kaštanem, co rostou těsně u hřbitovní zdi.

Kostelní loď je tvořena obdélníkovým půdorysem, což je docela jednoduché na dodržení Geometrie. Ale i přes toto vše si pro její udržení pomáhám žebry ze strojní lepenky. Již zde jsem mohl naplno využít oboustranně lepicí pásky pro podlepení velkých ploch. Když si to vše předem promyslíte a připravíte, tak je to brnkačka. Že bych měl být o něco rychlejší...? Ani mi nepřipadá, protože je potřeba i v tomto případě pracovat rozvážně a vše si zkoušet na sucho i několikrát za sebou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od maja »

Jasný, to je vidět vždycky u Tvých modelů, že kartony jsou tak přesně změřené, že doléhají na sebe. Lepí se to pak na hrany bez chlopní? To já obdivuju, že Ti to pak tak přesně vychází a že Ti to přesto tak odsýpá! Já tam nechávám fuk, chlopně sice zužuju, ale lepím to na ně.
Ale musí to být s oboustrankou rychlejší, když ty podlepy nemusí prosychat. Já používám od začátku na radu Akiho někde z fóra taky oboustranku, ale třeba podložku lepím na půdorys herkulesem a vždycky to dost trvá hodně dlouho, než to proschne, a ještě i tak se to trošku zkroutí (asi se musí lepit ze spodu protikus???, někdy se to dodatečně zas narovná samo jsem si všiml).
Já terény zatím vůbec neumím, bojím se, že to zkazím, že to bude vypadat blbě, dětsky. Nad kostelem už se rozhoduju nějaký 2 měsíce (stavbu mám kousek od domova), že do toho praštím, ale zatím jsem to radši odložil. Právě proto, že je tam hodně terénu mezi stavbou a plotem a fakt si to asi žádá trávník udělat.
Zase mi aspoň v budoucnu pomůžou Tvoje postřehy ze stavby. Vždycky to máš pěkně popsáno. Tak držím palce!
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Majo jsem ještě stará škola...vychovanej chlopničkami, taky je používám a hodně. Bez nich bych si lepení pomalu ani nedokázal představit. Podlepení pomocí pásky je fakt rychlejší a nekroutí se to jako při použití herkulesu, či koresu. Při jejich použití se mi to také potom prohýbá, ale nijak si z toho nedělám velkou hlavu, třeba se to vrátí do původní polohy? A když ne, tak tomu pomůžu proti, ještě v průběhu když je lepidlo vlhké, nelepím žádné protikusy.

Podařilo se mi ještě dnes zaklopit hlavní část kostela střechou. Díl jsem si pro jeho zpevnění podlepil kanclákem. Na štíty jsem si nalepil z lepenky pomocné díly ve tvaru střechy, to abych ji nemusel lepit pomocí chlopní, které jsem odstranil. V tomto případě by mi překáželi.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od maja »

Já jen, že jsou vždycky ty podlepy doražené až k rohům z obou stan (obou stěn). A jo, takže ty chlopně jsou schovaný pod kartonem, který je pak doražený z obou stran až do rohu? Takže lepíš stěny nejdřív a pak tam fikneš karton? Pochopil jsem to konečně správně?:-). Já to nejdřív podlepím a pak teprve kompletuju stěny. Možná, že ten druhý způsob je lepší, jen mě to nenapadlo.
Jinak ta stavba Ti jde od ruky, to je neuvěřitelný. Je na tom už teď tolik plastických detailů! Na tomhle Tvém modelu je i baroko pěkný:-)!
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ale jo, pochopil jsi to tak nějak správně. Ale i když způsob podlepení volím podle nálady a toho jak si stavbu předem v hlavě srovnám a promítnu. Někdy to je lepeno pomocí chlopně a jindy ji odstraním. Převážně volím klasiku - chlopně.

Koukám, koukám, že by bylo dobré ponechat prostor i Luise.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Kostel všech svatých - Milotice / O.Hejl / O.Hejl / 1:15

Příspěvek od maja »

Jasný, jasný, pardon, nechal jsem se unést v tuto pozdní hodinu... ;)
Už budu jen koukat!
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“