Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOVO

Příspěvek od Majo71 »

Po dlhšej dobe som sa rozhodol strihnúť do architektúry (Ondra Hejl mi to v Neratkách vyčítal, že som "ich" zradil :-) :-)). Síce paralelne staviam náves od RW, ale potrebujem ako jing/jang určitú kompenzáciu :-) a tak som zvolil tento nie rozsiahly, ale moc pekný model od L. Douska, ktorý je čerstvou novinkou. A chcem ju po dokončení dať mojej drahej polovičke :-) Na modeli sa mi páči, že autor nenakreslil ryhovacie čiary do grafiky stavby, ale len naznačil šípkami na okrajoch, čo neruší kresbu (viď obr.2 - obrázok je už po narýhovaní, preto tam vidieť tú čiaru).
Dnes som začal tým, že som si všetky 3 archy narýhoval.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 19.12.2014 16:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Keďže som sa dnes vrhol na cisternu, tak mi na kostolík zostalo len trochu času - tak som vyrezal hlavnú stenu 1, otvory pre okná. Ešte predtým som si diel ČB skopíroval ako predprípravu na vytvorenie kartónových výstuží, ktorými diel 1 spevním.

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Tak konečne nejaký malý progres. Zlepil som okná a vlepil do stien. Následne podlepil čelá kostolíka kartónom, rovnako aj "sílu zdi". Pripravené je podbitie strechy a samotná strecha. Zatiaľ všetko sedí krásne, lepí sa to výborne.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Takže, strecha je na mieste. Tu by som rád upozornil na to, že po zlepení čelných stien sa k bočným stenám obe dlhé chlopne strechy dávali dosť blbo (je tam dvojité ohnutie, kde má rímsa cca 1 mm a je vyhnutá šikmo nahor pod strechou a nie je tam moc miesta - trochu to je vidieť na poslednej fotke), keby som to vedel, tak by som si strechu touto chlopňou prilepil k bočnej stene ešte pred prilepením "síly zdi" aspoň na jednej strane, uľahčilo by to stavbu. Nakoniec sa to teda nejako podarilo a toto je výsledok. Po zlepení strechy som obe bočné steny zosilnil už spomínaným kartónom a zafixoval tak pôdorys kostola:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasleduje spracovanie okien a budovy prístavby kostola:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Pokračoval som v stavbe presbytera (prístavba kostola) - zase klasika = prilepenie okien, strechy a nakoniec spevnenie kartónom:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovalo zlepenie sakristie:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nakoniec všetky 3 časti priložené k sebe "nasucho":

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Tak, dnes som trochu pokročil a zlepil som celú budovu kostola, pridal striešky na sakristiu a nejaké terénne diely:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať malo spracovanie a prilepenie 6 opierákov, ale na popud modelára group b, ktorý mi na slovenskom fóre napísal o zložitosti vežičky ako o najťažšej časti stavby (jeden modelár tento kostol údajne nedokončil len kvôli vežičke!), som opieráky odložil a vrhol sa na ňu - no, dala trochu zabrať, je to fakt mikropráca, chce to pracovať pomaly, všetko správne natvarovať, vyretušovať a nakoniec zlepiť, ale nakoniec sa to nejako podarilo. Časť pod cibuľkou mohla byť lepšia, ale čo už...A tu je postup a definitívny výsledok:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak, a teraz ešte vyrezať mikrokríž :-) na vežičku + 6 opierákov a ešte jeden malý krížik a bude hotovo
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Krížik je vyrezaný (prilepím ho až na konci stavby, aby sa neponičil manipuláciou s modelom), pripravené opieráky:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí - Uhl. Janovice/DUKASE-Ladislav Dousek/1:150

Příspěvek od Majo71 »

Takže, spracoval som a prilepil 6 opierákov:

Obrázek

dolepil som krížiky a kostolík prilepil na podložku a môžem zahlásiť, že HOTOVO!! :-):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Výsledok je moc pekný, chcem sa touto cestou poďakovať p.Ladislavovi Douskovi za krásny model, lepilo sa to na pohodu a snáď urobí radosť aj manželke, pre ktorú som ho staval ako jeden z darčekov na Vianoce :-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOV

Příspěvek od Aki »

nezasloužilo by si to i kousek terénu na tu krásnou podložku? :)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOVO

Příspěvek od Majo71 »

Nemal som to v pláne, vždy sa to tam dá doplniť.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOVO

Příspěvek od Majo71 »

Áno, trošku prečuhujú opieráky vzadu, pretože v inej polohe sa prilepiť nedal (ani pootočený)a nemal som po ruke vhodnejšiu podložku (a to som ešte ufikol časť terénu vpredu), ale mne sa to takto páči, nie je to tak hrozné.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv.Jiljí-Uhl.Janovice/DUKASE-L.Dousek/1:150-HOTOV

Příspěvek od Aki »

myslím, že pootočený by se to tam vešlo. však ten terén vepředu jsi moh klidně zkrátit na minimum. a pokud jsi neplánoval dělat terén realistickej, tak by ten kostelík možná vypadal na tý podložce líp úplně bez terénu... jenom můj názor :)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“