Kaple sv. Rocha v Miloticích/1:87/Ondřej Hejl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Kaple sv. Rocha v Miloticích/1:87/Ondřej Hejl

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Ahoj přátelé patlu,

jako každý rok i letos mě velmi pozitivně naladila Akce v Neratovicích a už v sobotu odpoledne jsem natěšeně procházel všechny nové modely a rozhodoval do čeho střihnu. Manželka mě musela usměrnit, abych nerozdělával nic velkého, že ve skříni na mě čeká Točník. Tak pod jejím nátlakem :P jsem se nakonec rozhodl ve včerejším dni volna uspořádat takovou soukromou 24. hodinovku. Vybral jsem si k tomu jednu z letošních novinek Ondry Hejla, která zde ještě nebyla prezentována a to:


Kapli sv. Rocha v Miloticích

Jedná se o hřbitovní kapli zbudovanou na novém hřbitově v Miloticích v r. 1850 (původní hřbitov se nalézal přímo na pozemku kolem kostela a již kapacitně nepostačoval).
Rozsah modelu je cca 1.2 strany B4, cca 35 kusů dílů + křížek (pokud mě paměť neklame a počítal jsem správně).



Začal jsem 25.11. v 9:45, náhled na originál modelu:

Obrázek




Začal jsem samozřejmě narýhováním a následně vyřezáním stěn a vysekáním detailů (tento postup zabral cca 2 hodiny):

Obrázek Obrázek Obrázek




Jako další postup následovala kompletace a osazení fasád na podkladní díl. U tohoto modelu můžu vřele doporučit metodu vlepování oken a dveří, kterou tu kdysi použil modelář TEO. Jedná se vlastně o lepení na tupo, kdy chlopně u oken ponecháte, ohnete a přilepíte z rubu "špalet" oken nebo dveří. Vzniklá ploška k přilepení je tak širší, lépe se s tím pracuje. Šambránu kolem dveří a pamětní desky jsem ještě podlepil, aby vypadaly více plasticky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek





Další prací bylo oblepení stavby sokly a sloupky. Tady jsem udělal pár chybiček, které mě mrzí, protože na modelu jsou vidět. Jednak jsem na některých místech použil příliš velké množství lepidla a fasáda měla tendenci se kroutit (po zaschnutí se ovšem většina míst hezky vyrovnala); a za druhé jsem na pravé straně příliš spěchal a zadní sloupek mi tak o cca 0.5 mm nesedí (dokonce teď vidím na fotkách, že levý zadní nesedí taky). Bylo to ale dáno uspěchaností v tomto místě, jinak vše báječně sedělo!

Obrázek Obrázek Obrázek




Na římsu jsem si vyrobil šablonu z 1 mm kartonu, kterou jsem vlepil dovnitř a následně zkompletoval boky - lepeny k sobě na tupo - skvěle sedělo. Střecha byla jedna báseň - opravdu byla radost model lepit. Plochy střechy jsem si podlepil 1 mm kartonem, průčelní díl hlavní střechy i římsy lepeny rovněž na tupo - vše na setinu mm přesné, nepřesnosti pouze dílem mé ruky!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek




Poslední včerejší prací byla kompletace a vztyčení zvoničky, využil jsem stejný postup, jako u lepení oken a dveří.

Obrázek Obrázek Obrázek




Dolepení doplňků a soch a ve 22:15 HOTOVO!

Nějaké fotografie finálně slepeného modelu (zbývá pouze křížek) a taky snímek improvizovaného foto ateliéru :lol:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek




Měl jsem cca 1.5 hodinu přestávky (oběd, svačina, večeře), takže mi zabral 11 hodin čistého času. Můžu ho vřele doporučit jako takový "motivační" model. Je to velmi pohledná stavba a roste rychle pod rukama, pro mě (šnekolepiče) ideální :D Tradičně Ondra Hejl odvedl dobrou práci, vše perfektně sedělo. Byl by to jeden z dobrých kandidátů na příklad na příští 24. hodinovku.


Obrázek


Na shledanou u dalších staveb se těší
Dalibor
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“