Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Odpovědět
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od Luisa »

Zdravím všechny upatlané prsty, po další hektické ale krásné odmlce jsem zase tady.

Prezentování na foru mě většinou donutí model dodělat takže je tady další krabice. Tenhle model mi leží doma už dlouho a pořád jsem se na něho chystala. Zatím jsem ho nikde neviděla, jsem zvědavá co z tohom vyleze. Pár informací o stavbě, kterou mám tak trochu zarohem.

Obrázek Obrázek

Krnovská synagoga byla postavena roku 1871 stavitelem Ernestem Latzelem. Jedná se o stavbu v novorománském slohu, inspirovanou stavbami sefardských židů, s interiérem v maurském stylu. Synagoga je připomínkou prosperity místní židovské komunity, v jejíchž řadách bylo mnoho významných krnovských podnikatelů a osobností. Přestala sloužit bohoslužbám v roce 1938, kdy Krnov obsadila německá armáda. Jako jedna z mála synagog v regionu byla uchráněna před zničením v době nacistické okupace – na rozdíl od synagog v Hlubčicích, Ostravě, Opavě, Olomouci a Kroměříži, které byly zapáleny a srovnány se zemí. Díky odvaze a obětavosti člena krnovské městské rady Franze Irblicha (1905 – 1960), který prosadil v době okupace její přeměnu na městskou tržnici, byla tato stavba uchována pro budoucí generace. Svitky Tóry a kultovní předměty byly zachráněny. Po válce sloužila budova synagogy jako státní archiv. Po povodni v roce 1997, která poškodila archiválie, a rovněž samotnou stavbu, byla synagoga vyklizena. Od té doby zeje prázdnotou.

Na podzim roku 2003 se však do synagogy začal pomalu navracet duchovní a kulturní život. V září 2003 byl uspořádán koncert, na němž zazněly hebrejské písně, a o měsíc později se v synagoze konalo také představení tradičních židovských tanců. Obě tato představení se setkala s velkým ohlasem. Synagoga se krok za krokem stává nedílnou součástí kulturního a duchovního dění města Krnova. Společně s krnovským židovským hřbitovem připomíná historii židovské obce na území města.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od Luisa »

A začínáme - zkouším kávičkovou podložku, uvidíme jak se osvědčí.

Podložka připravena, ještě do ní přijde ďura, aby se to tam lépe vyztužovalo ;)

Obrázek

Vždy, když otevřu návod a pěkně si ho pročítám, vzpomenu si na slova nejmenovaného lepiče (zdravím tě Béďo :D ) "zahoď návod a uřež chloplně". Takže pěkně podle návodu a pěkně s chlopněma. Hlavní stěny a okýnka - ano, pořád je nesnáším! :twisted:

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak snad půjdou rychle a začne se nám ta krabička rýsovat.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od Luisa »

Dnešní večerní postup, zítra uvidíme, snad zase pár okýnek přibyde.

Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od JanO »

Podložka dostává pěknou patinu :lol: . Držím palce ať dílo povede.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od Luisa »

Jane, dcerka hned zjistila, že dělat čmaryky na novou podložku je zábava. Tak tak jsem zachránila model :lol:
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od pahejl69 »

To jí nemůžeš půjčit černé fixky a postavit jí v obýváku ke zdi :lol: zachráníš tím model ;)
xbenakk
Příspěvky: 44
Registrován: ned 2.2.2014 2:16
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od xbenakk »

Mohu se zeptat jak pokračuje stavba? Dneska jsem si byl přímo v Dukase koupit tuhle stavbičku do archivu. Doma jsem se do vystřihovánky podíval a ... super. Vážně dobře propracované, první tři listy mě nadchly. Pak jsem se dostal k posledním dvěma a ... šok. Takové detaily jsem po předchozím zklamání z koupě modelu zámku v Litomyšli od Betexy nečekal. Byl jsem nadšený. Pak jsem ale trošku porovnával a nevěřil vlastním smyslům. Tady někdo opravdu uvažoval a zapojil mozek, za což patří Honzovi Blahovi a pánům z Dukase můj neskutečný obdiv. Nevím jestli je to zmíněno na starém fóru, ale poslední dva listy s okny apod. jsou tištěny na papír s menší gramáží, která podle mě těm detailům jen svědčí. Do papíru jsem neřezal, ale přijde mi to jako skvělý nápad, Luisa má možná jiný názor.
Co se fixek a počmáraných stěn týče, mám poslat foto, co dokázal náš prostřední potomek se stěnama kolem mého pracovního místa?
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od maja »

Ahoj xbenakk.
Dík za info o tomto modelu. Mně se stavba hrozně líbila, jen jse nevěděl, jak model vypadá. Z toho, co jsi nafotil a z popisu je teda jasný, že je to super. Ten nápad s gramáží je fakt perfektní. Mám toho nakoupeno dost a ještě jsem to neviděl. Taky dík za info o Litomyšli. Na obrázcích to vypadá, že se u Betexy něco stalo, docela mě to lákalo, ale říkal jsem si, po dřívějších zklamáních, že na blind to kupovat nebudu. A když čtu Tvá slova, tak jsem pochopil, že je to jen zdání, že by se to přiblížilo OH/MB (asi). A to ještě nevíme, jak to sedí (teda spíš jak to zase nesedí). Je autor synagogy někdo z našeho fóra? Pro mě je to novinka, a hlavně paráda, že ještě někdo další dovede dělat tak super modely, a že mu to bylo vydáno.
xbenakk
Příspěvky: 44
Registrován: ned 2.2.2014 2:16
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od xbenakk »

Ahoj maja,
abys mě špatně nepochopil(a), netvrdím že je zámek Litomyšl od Betexy špatný. To v žádném případě! Jen jsem čekal mnohem větší plastičnost, třeba jako u Hrádku u Nechanic od stejného vydavatele (autorem je ale MB, takže to je znát). Textury jsou na velmi vysoké úrovni, alespoň já bych je přirovnal ke Žlebům. Ale co modelu zámku podle mě vyloženě chybí je právě ta plastičnost. Pravda, spousta oken by se dala vyřezat a udělat plastickými, ale nezdá se mi, že by na to byl model připravený.
Ta naopak nechybí modelům Honzy Blahy (zde na fóru je to uživatel Honz88) a synagoga je vážně pěkná, ostatně jako jeho další počin, mlýn Slup. Větrný mlýn v Jalubí jsem neměl v ruce, nemůžu soudit, ale Slup je rovněž vážně propracovaný.
Těch obloučků na synagoze, to mě dostalo :D. Jak to proboha lidi vyřezáváte :shock:? Jsem těžký začátečník a nad takovýmito specialitkami vždy slintám. Možná před cca 20 lety bych je zvládl, ale od té doby jsem nedržel šmikajdu v ruce, mám velké obavy se v budoucnu do modelu vůbec pouštět. Na druhou stranu, model je v archivu a čeká ve dvou výtiscích (asi ještě dva přikoupím) na potomstvo, až se z potěru vyklube něco zkušenějšího.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od maja »

Jo, jasný, oni už Betexáci mají ty modely hezky texturovaný (Švihov), dokonce to ani vždycky není na lesklým papíře, ale právě na těch obrázcích to vypadalo docela vymakaně. Mně je jasný, že obhajoba by zněla nějak, jakože je to pro začátečníky...Jenže těch chyb, co je v konstrukci modelů od p. Navrátila, to právě začátečník nedokáže odhalit/napravit, takže výsledek může skončit v koši, nebo ho to prostě odradí, že tam jsou takové krpy (zůstanou mu fuky mezi díly, bíllé plochy, někdy je to vážně o strach - dělal jsem mohylu míru - to bylo sebemrskačství). Ty Nechanice - to jsem doteď nepochopil, že to je MBánka - že to vydali oni, to je jasný jiný level;). Přitom právě MB to dělá suprově, že je to v jednoduché, střední i real verzi v jedné vystřihovánce. Taky by je to nic extra nestálo, kdyby to udělali podobně. Ale vzhledem k triviálním chybám na velkých dílech bych nechtěl vidět, jak by to "U Betexů" dopadlo s plastickými detaily.
Jsem blbej, bo ten mlýn vlastním, jen mi už vypadlo, že je to taky od J. Blahy. Ten model mě dostal, protože autor dokonce barevně označil jednotlivá plastic. okna tak, aby kresba šutrů ve zdi korespondovala s kresbou na špaletách. To je neskutečný ďábel. Jen co přestanu lepit ideově (co ke komu jde za stavbičku vzhledem ke geografii - jako dárky lidem okolo:), pustil bych se rád do toho mlýna, jak tak na to teď čumím :D . Mám k tomu koupený i laser za pár peněz. Čumím, že je to Honza88, to mě nenapadlo. Ale měl jsem testnout staré fórum a věděl bych, že?
Obloučků se neboj, já jsem taky těžký začátečník (teda když nepočítám dětskou a teenage éru, kdy jsem mastil ábíčkové modely a takový ty spešl velký sešity s vystřihovánkami a řezal otvory žiletkou-šílenost, nechápu :D :shock: - taky to vypadalo... ), ale teď u 5. modelu, od doby, co začínám znova, teď u Černé věže, jsem to zatím vyřezal super (snad to nezakřiknu). Je to asi fakt jen otázka drilu. A HLAVNĚ skalpelu s malou čepelkou a řezací podložkou. To dělá strašně moc. Uvěřil jsem vetrošům tady okolo na fóru a dobře jsem udělal. Ani sklo ani linoleum, ani lámací řezák. A ty obloučky holt ber jen špičkou a nevyosuj čepelku z lajny (myšleno horizontálně ani na jednu stranu), jinak se to malinko zkrabatí, blbě se to pak srovnává. Tak zatím, a dík za pokec.
Maja (on :D :D )
xbenakk
Příspěvky: 44
Registrován: ned 2.2.2014 2:16
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Synagoga Krnov/1:150/Jan Blaha

Příspěvek od xbenakk »

Abych uvedl věci na pravou míru, já nic nefotil, nic nestříhal ani nepatlal! Já jen slintám nad tím, co Honza Blaha vytvořil a v Dukase vytiskli. A chtěl jsem se Luisy zeptat, jak je na tom s tímhle modelem.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“