Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj,
Ravenna je velice zajímavým městem v severní Itálii, tak jako Budapešť a Vídeň jsou plné 19. století, v Praze najdete množství gotických věží, Telč a další města mají renesanční náměstí, tak Ravenna zachycuje architekturou také svou dobu slávy. Od roku 410 byla hlavním městem západořímské říše, v předvečer jejího zániku i přerodu starovékého světa do středověku, sídlil zde dvůr posledních císařů Od Honoria po Romula Augusta a později se stala logicky centrem i nástupnické říše Ostrogótů a říše Theodoricha Velikého. A právě proto je Ravenna plná cihlových staveb - kostelů právě z 5. a 6. století n.l.
Byl jsem tam s kamarády někdy v roce 2003 (toto letí) a tento dojem mi utkvěl. Bohužel jsme byli tehdy studenti, a proto pro nás byly příliš drahé vstupy dovnitř většiny staveb, kde se skrývají krásné ranné mozaiky, které se o století později rozvinuly k dokonalosti v novém Římě - Konstatntinopoli. Jednou ze stavbiček, hned vedle stejně cihlové baziliky San Vitale, je i drobná památka na císařovnu (sestru prvního západořímského císaře Honoria) Gallu Placidii. Koukali jsme na ni tehdy stejně jako na baziliku jen přes přes plot, přesto zde uprostřed stránky je nějaká ta nascanovaná fotka.

K modelu:
klasická práce Ondřeje Hejla, neuvěřitelně přesná, jenom těch výklenků! Smekám před všemi, kteří ste mauzoleum lepili během Vánočních 24 hodin. Já to lepil snad 24 dnů.

Fotky budou následovat o víkendu
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne čtv 15.3.2012 21:40, celkem upraveno 1 x.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od peetee »

Nenechám tě v tom a dnes večer zafinišuji s mauzoleem (chybí mi střechy a římsy) a moje fotky budou taky následovat o víkendu :lol:
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Tak slíbené, opět neúprosné fotky. Ale jsem s výsledkem spokojený. Nejprve samotné mausoleum v uvedeném roce 2003 z kamarádova foťáku, v pozadí bazilika San Vitale...

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek

Na závěr společně s mauzoleem Teodoricha Velikého o jedno století mladším, rovněž z Ravenny. Tak Ondorvi Hejlovi zbývá k nejslavnějším stavbám už jen ta bazilika San Vitale 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Vítek »

Stavba je Martine v pohodě. Mně se líbí. Ale zkus se podívat pře Google Mapy na Ravena Gally Placidie a sám uvidíš co u modelu nesedí. ;)

Jinak je Ravena městem plným skutečně historických památek a pokud je člověk v Itálii někde poblíž na letní dovolená, má smysl do ní vyrazit na celodenní výlet. 8-)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Díky, no nevím, co ztvárnit jinak. Ano, vím, stavba je pod terénem, vede k ní chodník (byl jsem tam před 8mi lety, jak píšu nahoře, i když jen nad stavbou na té vnější ulici), ale okolní areál je zatravněný a pod stromy, a pokud nemám zábradlí, abych model ztvárnil podobně jako Tomáš B. (moc pěkně), tak mi přišlo celkové zatravnění modelu kolem jako přiměřené zjednodušení, se kterým bylo nejméně práce.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Mauzoleum Gally Placidie / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Modýlek je povedený, je vidět, že jsi na něj měl víc času než 24 hodin :P
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“