Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164/HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Kostel byl představen již dříve na tomto fóru v paralelce (včetně fotografií originální stavby), takže já jen o vlastním pokusu.

Začal jsem připravovat díly pro rotundu z Holubic. Maličký, ale krásný modýlek. Malá gotická zapuštěná okýnka na věži mi přišla téměř neupatlitelná, ale podařilo se (lomený oblouk zevnitř lepen natupo). Velká gotická okna na apsidě (díl 4) jsem se pokusil udělat zapuštěná (světlost - kartón 1 mm, což odpovídá 16,5 cm, to by mohlo sedět), jen nevím, jestli si nezkomplikuju tvarování do kruhu, no uvidí se...

Úvodní foto z postupu práce:
Obrázek

nezaretušované připravené díly pro věž a apsidu
Obrázek

zaretušováno a nalepeno, co zatím šlo
Obrázek

Německo-Portugalsko 4:0 v 78. - já jdu lepit věž. Hough.
Naposledy upravil(a) maja dne úte 11.11.2014 0:28, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od maja »

To je hrozně vtipný, mám fotku kostela na ploše, furt na to čumím (na netu taky), ale vůbec jsem si toho nevšiml :shock: :) . Fakt dobrý, dík za dloubnutí:-). Čím to je, že model má střechu zelenou (měděnou?), zatímco na fotkách je šedá, spíš až černá? Je to původní stav, nebo to zmastili v ábíčku, nebo je v tom něco jinýho, nevíš? Já jsem si tady na fóru všiml, že i věž mají borci le-piči, co to před pár roky stavěli, šedou, ne béžovo-světlehnědou, jako je na mém modelu (na fotkách ale ta "moje" barva odpovídá). Ale já vlastně nevím, jestli bych to zvládl. Vzhledem k tomu, že je to taková šedočerná, tak bych to zkusit mohl (schopnou barevnou tiskárnou nedisponuju). Jen, abych to nedomrvil. Každopádně moc dík, zarazil jsi mě těsně před tím, než jsem to začal plácat, tak to asik zkusím, třeba to bude použitelný.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od maja »

Ahoj, tak hlásím, že donátor kostela právě vztyčil věž (zkusil jsem tu černou na radu kolegy, ale je to můj první "předělaný" díl, tak v hranách trošku víc retušnutý, no...) a dobudoval hlavní loď. Apsidy jsou před dokončením, právě se ohýbá zdivo a schne podlepené podbití střech. Jinak ten ABC papír, to je sem tam peklo, dost to podlepuju, jenže nezkušenost s volbou síly podlepovacích papírů nebo kartonů mě dost straší. Třeba ta malá románská okýnka jsem radši nepodlepoval, a tak je oblouk okýnka vlastně vůči "síle stěny" volný, neslepený (nejsou tam chlopně) a trošku tudy prosvítá světlo, nejde to lepit natupo - papír je šíleně tenký. A naopak se bojím, že apsidy jsem podlepil moc, no uvidíme.

Obrázek Obrázek Obrázek
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od jafobe »

maja píše:To je hrozně vtipný, mám fotku kostela na ploše, furt na to čumím (na netu taky), ale vůbec jsem si toho nevšiml :shock: :) . Fakt dobrý, dík za dloubnutí:-). Čím to je, že model má střechu zelenou (měděnou?), zatímco na fotkách je šedá, spíš až černá? Je to původní stav, nebo to zmastili v ábíčku, nebo je v tom něco jinýho, nevíš?
barva střechy i když je měděná nemusí mít jen zelený nádech, nejen že se od pokládky kdy má jasně měděnou barvu mění nejdříve na tmavě hnědého odstínu a až po letech začne mít nádech do zelené barvy, která je pro měděné střechy na starých budovách asi nejznámější, ale dneska se dělá měděná krytina která je tepelně a chemicky upravená a oxiduje jen do hnědé až skoro černé barvy, ale je to spíš novejší trend http://www.inkosas.cz/templates/nordic- ... fasady.php ... takže ač měděná, může mít více barev nejen podle stáří

u lepení okýnek natupo by mohlo být možností podlepit u už slepeného okýnka jen jeho boční stěny ... po částech, kousek přilepit (takový kus který se dá pohodlně odstřihnout či uříznout aniž by u toho vadilo zaoblení nebo protější strana), nechat zaschnout a pak odstřihnout podle přední hrany, pak podlepit další kousek a tak pokračovat po jeho obvodu, tím uděláš silnější hranu k lepení natupo
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od maja »

Děkuju za info o mědi;-), to jsem nevěděl. Pak je to jasný!
A taky moc děkuju za rady s podlepením. Je to dobrý (pracný) nápad, jen tady jsou ta okna tak strašně maličká..., ale tak strašně:-)!
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od maja »

Ahoj, rotunda je hotová. Přikládám fotky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... oto=246154" onclick="window.open(this.href);return false; Obrázek Obrázek

a jedna ilustrační pro představu, jak je to malinký
http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... oto=246155" onclick="window.open(this.href);return false;

Moje první setkání s modely O. Hejla - výsledek - úžasný pocit z toho, že všechno pasuje...!!
Střechy byly větší, ale myslím, že je to záměr autora, vždycky to jde odříznout, horší je opak u modelů jiné firmy... K tomu odřezávání - nedám dopustit n občejnou žiletku. Pokud něco odřezávám z již nalepeného dílu, je žiletka tím, že je super tenká, ostřejší než skalpel a dá se trochu prohnout.
Problém jsem měl s retušováním střechy, bo jsem přečnívající části nabarvil dopředu, ale pak se rozhodl podle fotky origo stavby to odříznout až na "podbití" (je to asi kámen, nebo dokonce beton:-( nevím). Když jsem pak lepil hranu střech na to podbití, ta červená mi nadělala paseku. Nikdy bych nevěřil, jak červená "skvěle" barví...
Moje postřehy pro stejně nezkušené, jako jsem já:
Chlopně střech jsem odřezal na obou apsidách a bylo to dobře. Na podlepeném tělu lodi jsem to ponechal a byly s tím pak problémy. Přechod střech v to "podbití" jsem červenil záměrně trochu v širší linii, aby to evokovalo hranu vlnité křidlice, kterou je kostel zastřešen. Chopně zvoničky jsem odřezal jak nahoře, tak dole a lepil to natupo, šlo to ok. Vedle již dříve zmíněného zplastičnění oken v apsidě, protilehlé k věži, jsem na ní ještě udělal mocnější sokl u země (vlepil mezi podélně ohýbaný díl kousek kartonu). Střechy jsem po dlouhé nerozhodnosti nepodlepil vůbec, ale asi bych to doporučoval, alespoň kancel. nebo o něco "těžším" papírem. A to je všechno.
PS: ještě dvě moje blbosti - krakorce jsem pozapomněl a lepil je, až byla nalepená střecha lodi, a to bylo z té strany opravdu pochutnání... a ještě - vnitřek zvonice jsem nebarvil, ale okopíroval z origo dílu a nalepil z rubu. Pěkně jsem si natřel lepidýlko a najednou jsem si uvědomil, že nemám zabarvené celé plochy "podlahy" zvoničky, už nalepené na střeše lodi a "stropu" na měděné stříšce:-), ale to si asi každý, kromě mě teda...:-)).
PPS: Jdu na Mohylu míru, dar od dcerky, tak musím... a hezkou stavbičku chalupy od jafobeho, aby měl nějakou odezvu na vlastní model.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od maja »

Jo a ještě - křížek jdu rozebrat a slepit znova, je to hnusně křivý:-))
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164

Příspěvek od pahejl69 »

Model se ti povedl a je moc hezký, za barvu střechy může trochu to že nejsem řidič :D . Do Holubic jsem jel fotit hned po vánočních svátcích a na "otočku". Bylo dost nad ránem a bylo ještě šero ;) . Holubice byl jeden z mých prvních vlastně první románský kostel který sem kreslil. Dofám že to nebude poslední zmých modelů na tvém stole protože tento je moc dobrý.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Rotunda z Holubic / O. Hejl, ABC / 1:164/HOTOVO

Příspěvek od maja »

pahejl69 píše:Model se ti povedl a je moc hezký, za barvu střechy může trochu to že nejsem řidič :D . Do Holubic jsem jel fotit hned po vánočních svátcích a na "otočku". Bylo dost nad ránem a bylo ještě šero ;) . Holubice byl jeden z mých prvních vlastně první románský kostel který sem kreslil. Dofám že to nebude poslední zmých modelů na tvém stole protože tento je moc dobrý.
Otevřu mail - a tohle! Tak to jsem opravdu nečekal, strašně moc si vážím pochvaly od samotného Mistra II.!;-) Skákal jsem po bytě metr vysoko:-). Teprve začínám a tohle mi hrozně pomůže. Určo nezpychnu:-), spíš mě to motivuje. HODNĚ mi pomáhají rady, zveřejněné tady na fóru. Moc děkuju a strašně se těším na Tvé další modely (už jsem zakoupil, na základě této perfektní rotundičky, většinu Tvé produkce:-). Pokud toto byl jeden z prvních Tvých kostelů ), tak ty další musí být úplné labůžo (a to si ještě myslím, že s origo papírem, ne s tím "ABC hedvábím", se to musí lepit ještě líp)! A jestli budou (doufám!) další modely, tak to nemusí být jen romana, jak píše group b:-). Já mám rád gotiku;-). A dík za minipříběh o vytváření modelu, člověka nenapadne, co všechno autor musí absolvovat kromě vlastního projektování (a pak se to prodává za pár desítek korun...a autor z toho má, počítám...skoro nic...že?).

PS: A dík za modely z mého regionu, hrozně mě překvapilo, že někdo udělal kyjovský zámeček, milotický kostel a kapličku, hodonínskou galerii, Bukovanský mlýn. Co říkáš na hodonínskou radnici? Je to sice 20. stol., ale je to taková zvláštní secese, myslím, že toho tu moc není. Ale fakt je, že ještě existuje tolik hezkých starých kostelů!:-))
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“