St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300/HOTOVO

Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300/HOTOVO

Příspěvek od Carvrer »

Zdravím všechny,
Plný elánu po dokončení Dómu ve Florencii, jsem se vrhl do dalšího kostelíka, na který jsem se už delší domu moc těšil, protože se mi líbí tahle cihlová architektura.


Obrázek

Kostel pochází z let 1449 až 1525 a šlo o první celokamennou stavbu v Rotterdamu. Roku 1572 se kostel změnil z katolického na protestantský. Hlavní věž měla původně nejvyšší patro dřevěné z roku 1621, ale to bylo záhy odstraněno a nahrazeno kamenným z bílého kamene. To se ale ukázalo jako příliš těžké a proto musely být v přízemí věže přistavěny opěrné zdi, aby se zabránilo jejímu zřícení. Roku 1940 byl kostel silně poškozen během průchodu fronty a uvažovalo se o jeho stržení. Nakonec ale po válce (1952 - 1968) prošel náročnou rekonstrukcí, místy hraničící s novostavbou.

Model je vytištěný na tvrdém matném papíře.
Coby návod slouží několik drobných návodných kreseb. Stavbu postupujeme podle návodných čísel na jednotlivých dílcích. Součástí modelu je i stručná historie stavby.

Začal jsem příčnou lodí. Okna mají u nás ne zcela obvyklý způsob vlepování (na okraji okenního otvoru pro vyříznutí jsou chlopně, které se ohnou dovnitř a přilepí, na ně se pak teprve přilepuje samotné okno.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Carvrer dne čtv 12.2.2015 17:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 168
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Miloš D. »

Dobrá volba Ondro, na zdejším DF neokoukaný model i předloha.
Tento kousek jsem si před nedávnem v rámci Numiho sběrky rovněž pořídil, ale do paralelky nepůjdu, aktuálně mám jiné lepící povinnosti.
Budu ale sledovat.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Díky Miloši. Jdu do toho trochu s obavou, jak to bude všechno sedět. Přece jen model působí tak trochu, jako kreslený od ruky. Ale možná i proto se mi tak líbí. Pokud to dobře dopadne, tak mám v zásobě i druhý kostelík z Harlemu :-)
Jinak Duomo už odcestovalo do mojí kanceláře, takže chvilku potvrvá, než se dostanu k tomu, abych ji pro srovnání vyfotil s něčím menším. Ale myslí na to :-)
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Tak malý posun. Přidal jsem obě části hlavní lodi.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Tak přidávám další fotky malého postupu. Stavba jde poměrně pomalu, protože se naplnily mé obavy z toho, jak bude všechno sedět. Jakmile jsem k hlavní lodi začal přilepovat konstrukce těch bočních, začaly se objevovat škvíry a odchylky. Byl jsem celkem zoufalý a myslel jsem, že chyba je na konci mých paží. Pak mě ale napadlo některé ještě nevystřižené dílky přeměřit. Zjistil jsem, že jsme u nás asi docela zhýčkaní na desetiny milimetru přesnými modely Ondry Hejla a Milana Bartoše, protože v Beneluxu si s nějakým milimetrem hlavu nelámou. Ryska, kam má být přilepená obvodová zeď, má 13,1 cm, samotná obvodová zeď 12,85 cm a deska, která má tvořit její střechu už má 13,2 cm.
Nezbylo mi tedy nic jiného, než celou dosud hotovou stavbu opatrně odříznou od podložky, rozdělit na jednotlivé sestavy a různě poupravit délky. Některé nepřesnosti se tím eliminovaly a zbytek se zatím daří skrýt pod střechami. Stavbu to ale výrazně zpomalilo a trochu mi jí to i znechutilo. Navíc si musím na některých exponovaných místech nechávat manipulační otvory, abych se dostal dovnitř, kdyby později něco nesedlo. Ty zakryju až jako poslední.
Drobnou satisfakcí mi je, že kostelík je opravdu pěkný, a líbí se mi, jak se postupně během stavby vylupuje jeho podoba. Doufám, že dál už to půjde líp.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od maja »

Ahoj, bojuj!!! To, co popisuješ úplně přesně chápu. Člověk se snaží každý detail provést co nej, ale pak zjistí, že někde nesedí střecha o milimetry, někde úhlování, jinde bílá místa pro přilepení částí stavby na půdorys. A pak je to "domácí výroba" a maskování už je vždycky poznat. A pak se hecuj se dál "drbkat" s detaily...
Ale máš pravdu, že je to hezký kostel. Tak ať to roste!
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Tak další menší postup. Střecha chórového ochozu byla opět menší oříšek, ale nakonec všechno jakš takš sedlo. drobné nedostatky skryje retuš. Zkusmo jsme umístil i nějaké drobné doplňky, jako podpůrné pilíře a balustrády a všechno sedí zatím dobře.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Hlásím další postup. Na svém místě je už vstupní hodinová věž a základ jedné z bočních lodí. Opět bojuju s nepřesností. Po přesném přilepení věže ne půdorys vznikla mezi ní a hlavní lodí asi milimetrová mezera. Stejně to probíhá i mezi hlavní a boční lodí, ale doufám, že se vše podaří zakrýt střechou a opěrnými pilíři. Opět si pomáhám montážními otvory ve střeše.

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Pokračování po malé letní pauze. Podařilo se mi zastřešit obě boční lodě, i když ne bez problému. Naštěstí se zatím daří všechny nepřesnosti zakrývat dalšími dílky pilířů. Dál jsem zastřešil příčnou loď a chystám se na hlavní loď.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Po delší odmlce hlásím další posun. Katedrála je již kompletně pod střechou a přes počáteční obavy všechno perfektně sedlo. Poslední větší stavební fází budou horní dvě patra velké věže a pak přijde na řadu drobotina kolem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pro zajímavost přikládám dvě fotky, jak katedrála vypadal po skončení války v roce 1945.

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Věž na svém místě.

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Další postup. Doplnil jsem několik pilířů a říms na velké věži i na stěnách chrámu. Na straně jsem dal dohromady jakousi moderní přístavbu, tvořenou tmavými krychlemi a prosklenými průchody.

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300/HOTOVO

Příspěvek od Carvrer »

Další posun. Ozdob a pilířů kolem chrámu přibývá.
Obrázek

Obrázek

Dokončena rovněž hlavní věž.

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300

Příspěvek od Carvrer »

Přidávám pár rychlých mobilních fotek dokončené stavby. Pořádně chrám nafotím, jak mi dorazí nový fotobox. V poslední době jsem moc nefotil, jelikož přibývající vikýře a křížky celkový vzhled moc nezměnily. Stavba byla náročná a i když se nechci pasovat do role nějakého mistra, model bych doporučil spíše zkušenějším modelářům. Přesto ale výsledek stojí za to. Ostatně sami můžete posoudit v sobotu v Lužánkách.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: St. Laurenskerk Rotterdam/Leon Schuijt/1:300/HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Tedy pěkný model jsi z toho vyloupl. Gratuluji k dokončení a přeji hodně zdaru u další tvorby ;)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“