Artemidin chrám v Efesu / Abc / 1:?

Odpovědět
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Artemidin chrám v Efesu / Abc / 1:?

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Dal jsem si v mezipauze s mými kostlivci takovou jednohubku kterou jsem osobně postavenou ještě neviděl. ;) Věřím že 99% lidí ví o co jde. Pro ty ostatní ve zkratce: Jednoduchá stavba, Richard Vyškovsky, 125 sloupů a pár odpolední času 8-)

Stavba celkem pohodová, ale je hodně pekelně náročně udržet jakous takous geometrii. Věřím, že je tady spousta borců co by to zvládla hravě, ale pro mě celkem zážitek připočtu-li k tomů toaletní papír z Abc na kterém je to vytištěno. Co se mojich zjevných chyb týče, tak mi místy ulítáva geometrie a nejočividnější je ta že mi chrám jakoby stoupá směrem vzad. Nejsem si jistý co jsem kde zeslonil, ale nejde s tím už nic moc dělat :cry: Dost zbytečných řečí, tak už jenom kousek historie a pak šup pár fotek té zběsilosti :)

Artemidin chrám, postavený v iónském řádu, měl obdélný půdorys o rozměrech 115 x 55 metrů. Střední uzavřená cella obsahující sochu bohyně Artemis byla zdobená drahokamy a vzácnými kovy. Cella byla obklopena celkem 125 štíhlými, 18 metrů vysokými jónskými sloupy, které cellu obíhaly ve dvou řadách.Celý chrám byl z mramoru. Výzdobu doplňovala také řada reliéfů. Ve své době byl chrám nejen jednou z největších staveb řeckého světa, ale byl také považován za jednu z jeho nejkrásnějších staveb a takřka normu iónského architektonického řádu. Proto byl prohlášen za jeden ze sedmi divů světa. Chrám nesloužil pouze kultu bohyně, ale také jako dobové obchodní centrum. U Řeků byla Artemis původně ochránkyní zvířat, a to jak domácích, tak divokých. Později se její působnost rozšířila a stala se dárkyní vláhy a rosy a ochránkyní lesů, hájů a polí. V Efesu vzniklo první větší město asi v 12. nebo 13. století před n.l. V roce 356 př. n. l. byl chrám podpálen Herostratem z Efesu, neboť dotyčný toužil zapsat se tímto svým činem do historie. Po dobytí Efesu Alexandrem Velikým byl obnoven, ale roku 262 n.l. byl zničen Góty. Přestože byl ještě jednou obnoven, ztratil ve 4. století po nástupu křesťanství význam. Jeho sporé zbytky objevil roku 1869 Angličan John Turtle Wood.

No a zopár nekvalitních fotos (už by to chtělo nový foťák :oops: ):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Artemidin chrám v Efesu / Abc / 1:?

Příspěvek od Fingon »

Respekt, na tuhle potvoru mam taky spadeno. Pred lety jsem dokonce uz i jeden dva sloupy vyspejlil:-)
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Artemidin chrám v Efesu / Abc / 1:?

Příspěvek od chuan »

No to je pořádná porce sloupků, ale jak tak počítám, tak mi jich vychází 96 po obvodu, oni jsou i uvnitř? :twisted:
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Artemidin chrám v Efesu / Abc / 1:?

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Je to tak. Pár bestiíí je uvnitř. Navíc vepředu a vzadu směrem dovnitř chrámu pokračují taky. Nejsou vždy "jenom" dvě řady okolo ;)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“