Kostely I. / Ondřej Hejl / 1:150

Knox

Kostely I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

V tomto vlákně bude představeno několik známých i méně známých kostelů, které nakonec vyjdou v jednom sešitě.

Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / beta

Rotunda sv. Petra a Pavla byla postavena na raně středověkém hradišti knížetem Spytihněvem II. po roce 895 a její loď je nejstarší dosud stojící stavbou u nás. Podle legend je spojena s výukou knížete sv. Václava. Ve 2. polovině 10. století byl na hradišti postaven druhý dnes už nezachovaný kostel zasvěcený Panně Marii, jehož půdorys je v terénu vyznačen. Z původního hradiště se zachovaly pozůstatky hradeb - valy, které obepínají plochu 22 hektarů a řadí tak budečské hradiště k největším raně středověkým hradištím u nás. Od přelomu 10. a 11. století hradiště ztrácelo svoji vojenskou a správní funkci a nakonec tamní kostely fungovaly jenom v rámci církevní správy. Spojení Budče s výukou sv. Václava vedlo významného pedagoga 19. století Karla Slavoje Amerlinga k pojmenování velkoryse koncipovaného ústavu pro další vzdělávání učitelů Budeč a totéž jméno si volily i nově vznikající učitelské jednoty. K. S. Amerling je jednou z významných osobností pochovaných na budečském hřbitově.

zdroj: pamatky.cz


Foto předlohy:

Obrázek Obrázek Obrázek
Náhled na vystřihovánku:
Obrázek
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:120 / b

Příspěvek od peetee »

Vypadá to dobře :) Opravdu to bude "stodvacítka"? :?
Knox

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:120 / b

Příspěvek od Knox »

Tak podle výpočtů dle půdorysu to vše sedí a bude to 150, ale sami uvidíte potom jak to vypadá. Oproti ostatním rotundám a modelům se mi zdá moc valká...... Například model Hýlačky který mám v měřítku 150, je o 4 cm menší..... proto mě to mate.
No ale počkejme na výsledek... ;)
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / b

Příspěvek od Šandík »

Knoxíku, kdyby Ondra potřeboval text, tak jsem plně k dispozici!
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / b

Příspěvek od Mikuláš »

Jsem rád, že pan Hejl nezapomněl na tuto velmi významnou stavbu. Moc se těším. Teď už zbývá z významných kostelů v okolí Prahy převést do papíru snad jen Levý Hradec, ať už v současném stavu nebo jako rekonstrukci z doby, kdy ještě stála rotunda.
Knox

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / b

Příspěvek od Knox »

Práce na modelu šly velice dobře od ruky. Rotunda rostla a rostla, až vyrostla. Na modelu není žádná záludnost a hodil by se i do 24hodinovky, na celém modelu jsem to totiž strávil osmnáct a půl hodiny práce včetně podlepování a vyztužování. Teď už se můžete kouknout na fotky, bohuel z průběhu stavby jich moc nemám, rychleji jsem lepil, než jsem stíhal fotil.

Stavba modelu:
Obrázek Obrázek

Dokončený model:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model rotundy bude součástí připravovaného sešitu o kostelících více, či méně známých.
Knox

Rotunda sv. Mikuláše - Těšín / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

Těšín - rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava - nejstarší a nejcennější památka na Těšínsku. Vznikla v 1. pol. 11. stol. v románském slohu na Hradním vrchu. V její blízkostí se nacházelo palatium - obydlí pro velitele hradiska. Celá staletí byla hradní kaplí, rovněž plnila funkci střediska a jako jediná zděná budova rovněž v době válek měla funkci obrannou. Vedle ní se asi nacházel nejstarší těšínský hřbitov. V roce 1484 byla při velkém požáru poškozena i rotunda. Rotunda se ve své románské podobě dočkala i časů, kdy už okolní budovy těšínského hradu takřka zanikly a noví habsburští majitelé začali v roce 1839 na místě tzv. dolního hradu (zámku) budovat nový komplex letního zámku podle projektu slavného vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Architektově pozornosti však neušla ani hradní rotunda. Kaple byla přebudována ve stylu módního klasicismu. Budova dostala nové okna a členění fasády. Přestavba zcela setřela původní románský ráz kaple. V roce 1947 – 1955, kdy již Těšín spadal pod polskou republiku, začaly na Hradním vrchu konzervátorské práce, které daly kapli opět charakter původní, tedy románské, rotundy.

Obrázek

Stavba rotundy je naprosto pohodová a jednoduchá stavba. Složitěší částí mohu uznačit jen okenka v apsidě a to jen díky velikosti (tedy spíš drobnosti). Model rotundy bude také součástí připravovaného sešitu o kostelících více, či méně známých.

Obrázek Obrázek Obrázek
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Mikuláše - Český Těšín / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od peetee »

Krása :) Loni jsem u ní byl.
Jinak rotunda je v Cieszynie (Polsko) a ne v Českém Těšíně, i když je to jen přes Olzu.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Mikuláše - Těšín / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Milá stavba, určitě si pořídím (ať už sólo nebo v avizovaném sešitu).
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / b

Příspěvek od Šandík »

To je ale krásný "šmoulí domeček" ;o)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči / O. Hejl / 1:150 / b

Příspěvek od ofeckin »

Krásná "drobnost" úžasně slepená. Čím dál více se na ten avizovaný sešit těším.
Knox

Re: Kostely I / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

Vlákno bylo přejmenováno. V tomto vlákně bude postupně představeno několik více či méně známých kostelíků a kostelů z různých koutů naší vlasti, které nakonec vyjdou v jednom sešitě. Vybírali jsme několik velice zajímavých objektů, jak z hlediska architektonického tak historického.
Postupně tedy vznikne sešit čílo 1. který bude obsahovat cca 6 - 7 modelů kostelů. Už jsou vybrány i některé předlohy na sešit č 2. Ale to až časem.. ;)
Zatím se v nejbližší době můžte těšit na postupném přidaní dalších dvou hejlovánek....
Standa
Příspěvky: 9
Registrován: ned 26.2.2012 18:59

Re: Kostely I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Standa »

Tak jako archeologa mě potěšila hlavně budečská rotunda, ovšem i ta cieszynská je velmi zajímavá - a jen taková drobnost - pokuď se někdo vyznáte v polských bankovkách ... tak co si myslíte, že mj. naleznete na polské 20 zlotovce? ;)
Jinak projekt jako takový mě velice zaujal, a jelikož mi zvědavost nedá, musím se zeptat - zda-li jsou v plánu i VM kostely a kostelíky? (Mikulčice, Břeclav-Pohansko, Staré Město - Uherské Hradiště)
Knox

Re: Kostely I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

Další rozomilou stavbou s připravovaného sešitu, kterou jsem si mohl jen tak pro radost postavit je Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci.
Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o jediný zachovalý pozůstatek bývalého plzeňského hradu.
Obrázek

Obrázek

Model terénu se dá vytvořit do čtyřech variant:

Obrázek Obrázek Obrázek

Poslední variantou, je vytvořit si terén vlastní....

Pokračování příště a těšte se na něco eňo ňuňo modello :)
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Kostely I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Luisa »

Jestli je to to co si myslím tak se těším jako malé děcko!
Už ať je to venku!!!
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“