rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava - Těšín/Ondřej Hejl/1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava - Těšín/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Jelikož jsem si při stavbě Točníku potřeboval odpočinout od nekonečných prací na oknech, rozhodl jsem se jeden večer postavit tento drobný model od Ondry Hejla ze sešitu Kostely I.

Úvodem

Jedná se o nejstarší a nejcennější památku na Těšínsku. Vznikla v 1. pol. 11. stol. v románském slohu na Hradním vrchu. V její blízkostí se nacházelo palatium - obydlí pro velitele hradiska. Celá staletí byla hradní kaplí, rovněž plnila funkci střediska a jako jediná zděná budova rovněž v době válek měla funkci obrannou. Vedle ní se asi nacházel nejstarší těšínský hřbitov. V roce 1484 byla při velkém požáru poškozena i rotunda. Rotunda se ve své románské podobě dočkala i časů, kdy už okolní budovy těšínského hradu takřka zanikly a noví habsburští majitelé začali v roce 1839 na místě tzv. dolního hradu (zámku) budovat nový komplex letního zámku podle projektu slavného vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Architektově pozornosti však neušla ani hradní rotunda. Kaple byla přebudována ve stylu módního klasicismu. Budova dostala nové okna a členění fasády. Přestavba zcela setřela původní románský ráz kaple. V roce 1947 – 1955, kdy již Těšín spadal pod polskou republiku, začaly na hradním vrchu restaurátorské a konzervační práce, které daly kapli opět charakter původní, tedy románské, rotundy.

Obrázek Obrázek
obr. 1 + 2: rotunda po klasicistní přestavbě

Obrázek Obrázek
obr. 3 + 4: aktuální stav
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava - Těšín/Ondřej Hejl/1

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

originál sešitu:

Obrázek

Postup stavby:

Po narýhování a vyřezání dílů jsem si podlepil podložku kartonem o síle 1 mm. Z kartonu jsem si vyrobil dvě šablony kruhové a dvě půlkruhové šablony pro správný půdorysný tvar. Dvě šablony z kartonu jsem ještě použil na římsu a hlavní střechu. Vše perfektně sedělo, nepřesnosti a nečistoty stavby jsem si způsobil sám svou nešikovností a taky jsem již spěchal do postele (tu boční zídku jsem měl radši nechat na další den a lepit s chladnou hlavou a dobrým světlem).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“