Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Odpovědět
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Tenhle kostel je manželčina srdeční záležitost, takže jsem se rozhodl koupit a slepit ho pro ní. Nicméně i já se tam zastavím rád, člověk se tam cítí fajn a navíc leží nedaleko od nás.
Co se popisu a historie týče, nebudu zde sáhodlouze kopírovat, co si zájemci mohou přečíst jinde, např. zde.

A pár fotek z reálu, které jsem udělal, než jsem se do modelu pustil:
ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nyní už k samotnému modelu:
Trošku se s tím babrám, protože jsem začal už v červnu a moc toho dosud nemám. Ale začal podzim, tak snad bude více času a já s tím trošku hnu.

Obrázek Obrázek

Začal jsem klasikou: okýnka, dveříčka, výklenky + korpus kostela:
Obrázek Obrázek Obrázek

Samozřejmě vše podlepuju kartonem, jinak by se to kroutilo jak žížala a bylo by to prd bytelný. A že už to nějaký to století díky tomu drží ;)
Po slepení obvodu si gratuluju vypadá to zatím dobře. Vše přesně sedí, nikde žádný problém:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Teď střecha. Samozřejmě opět zpevněno kartonem (jednou jedinkrát jsem modelu nezpevnil střechu - no, už má po kremaci).
Střecha se tedy taky povedla, opět vše sedělo na chlup.
Obrázek Obrázek Obrázek

Jenže když vidím ten nepravidelnej mrtěhran, co tvoří střecha a co budu muset napasovat na korpus kostela stejného vzezření, tak čuju první velké problémy. To nemůže dopadnout nijak dobře:
Obrázek

Dalo mi to opravdu zabrat, zatím nejvíc od začátku stavby. Nevím jestli pomohly motlitby (to by asi měly u takovýho objektu), nicméně nakonec jsem to nějak upatlal. Pár chybek se tam najde, ale snažil jsem se to všechno dostatečně zaretušovat. Zvětšeno na fotkách to vypadá mnohem hůř, než v reálu. Při standardním odstupu to vypadá slušně.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
(Docela dobře se retušuje prachem z ořezané versatilky. Na tenký navlhčený štěteček trošku nabrat a pošmrdlat kýžené místo. Navodí to takové ty šedé zašlé šmouhy na střechách a v rozích, které zde autor používá.)

No, a když už se problémy objevily, tak se asi rozhodly mě doprovázet i nadále - dekl veže je totiž taky pěkná lahůdka.
Nutno spojit boky těchto zvonovitých tvarů a to tak, aby to vypadalo hezky. Zatím jsem spojil 2 a 2 kousky, ale moc hezký ty hrany nejsou. Musím to nechat pořádně zaschnout, a pak to nějak dobrousit a doretušovat
Obrázek Obrázek

29/11/2013:
Tak první verze se mi nakonec nepodařila. Postupoval jsem tak, že jsem nejprve všechny 4 strany spojil k sobě a až celý komplet pak chtěl přilepit k podkladu. Jenže všelikerým tím nakrucováním do správného tvaru a snahou to přilepit řádně ale "na tupo", byla nakonec základna střechy menší než podklad a už se s tím nedalo nic dělat.
A tak jsem musel vytisknout náhradní kopii a pustit se do toho znovu. Tentokrát jsem nejprve každou stranu přilepil k podkladu a až teprve poté jsem lepil stěny k sobě. To už bylo o poznání lepší. Nicméně, měl jsem mravenčení to dát ještě jednou, protože esteticky se mi to moc nelíbí. Nakonec jsem ale tuto verzi použil, nicméně bude tam ještě dost co k zapravování a retušování.
Obrázek Obrázek Obrázek

.. a po přilepení na kostel:
Obrázek

Jako oddechovku jsem si slípnul ještě předsíň, která ale takhle visíc ve vzduchu, bez okolního terénu, vypadá spíš jako výsernice :lol:
Obrázek

31/12/2013:
Celý prosinec nějak nevybyl čas na pokračovaní, až 24-hodinovka mě zase správně lepičsky naladila.
A jelikož mi je protivné silvestrovské hromadné běsnění na povel, raději jsem chvíli lepil. Nějaké retuše na kostele, plus první ze 3-í kapliček. Současný stav je tedy tento:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Niraj dne úte 20.5.2014 21:12, celkem upraveno 2 x.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Niraj »

31/1/2014
Krůček po krůčku pokračuju dál. Stejným postupem udělána i druhá kaplička a márnice
Obrázek

Tím jsou přibližně dokončeny jednotlivé stavby a teď už se bude kompletovat celý objekt dohoromady. Na základní placku (respektive do ní, protože budovy se vlepují pod úroveň) nalepíme kostel a kapličky. TErén je komplet podlepen kvůli zpevnění. Kostel malinko váznul při vsazování do příslušného otvoru, ale drobné nesrovnalosti zakryje konečná úprava terénu trávou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pepa S.
Příspěvky: 4
Registrován: ned 18.8.2013 16:12

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Pepa S. »

Pane jo, dost dobrý (y)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

20/5/2014 - HOTOVO
Tak konečně (po téměř roce :oops: ) hotovo.
Trošku jsem poslední měsíce v lepením stagnoval, ale jelikož se kvapem přiblížily narozeniny mé drahé polovičky, kteréžto má být tento model dárkem, opřel jsem se tento týden do toho a dnes model konečně zdárně dokončil. Je to ale doslova t+5min=12 :)

Zde ještě pár fotek z progresu - moc jsem po toho při tom příštipkaření nenafotil:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A zde už finální počin:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Obrázek

Lepilo se to celkem slušně, pár nepřesností bylo určo mojí vinou, ale pár nepřesností přičítám i autorovi. Nicméně nic strašného, všechno se dalo doupravit. Co jsem pokazil (a výše jsem to už popisoval) je "klobouk" věže, to bylo asi nejtěžší, natvarovat tu křivku a slušně to slepit. Napoprvé se to nepovedlo, musel jsem použít kopii a dělat to znovu. Ani tak to není stopro, měl jse sto chutí to předělat ještě potřetí, ale nakonec jsem es rozhodl, že to vypadá celkem slušně.
Vše ostatní myslím OK, na žádnej jinej extra průser si nevzpomínám.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

a ten vzduch za tebe bude jako prořezávat kdo? :D
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Myslíš ve vokýnkách? To by byla sakra házečka :)
Jinak pravda, není to ouplně ono, ale "vyškovánky" jsou už holt takový.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

věžičky, plot... ale jak tak koukám na ten plot, tak s ním si Mistr zrovna moc práce nedal... :(
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Věžičky jsem moh´vypreparovat, to máš pravdu. Na to jsem ani nepomyslel. Určo by to vypadalo líp. Sakra. Díky ale za nakopnutí.
No a ten plot ... jo, taky jsem nevěřil, když jsem viděl ty šišoidy. Tam bych to ale vyřezáním "vzchuchu" ještě zvýraznil.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

to já si jen tak réprnul z legrace :) ale ten plot je nakreslenej fakt tragicky, až by si skoro zasloužil překreslit... Maestro si při jeho tvorbě asi zapomněl a ateliéru rozsvítit :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Poutní kostel na Homoli / R.Vyškovský / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Nene, jsem rád, že jsi se o tom "vzduchu" zmínil, vůbec mě to v průběhu lepení nenapadlo. Díky za to. Příště si na to dám pozor, chce to trochu víc osobní invence :)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“