Šikmá věž v Pise / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Šikmá věž v Pise / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jarda F. »

Pěkný den, nové fórum úspěšně funguje, takže si dovolím sem ze starého přestěhovat tuto stavbu a konečně ji zde i oficiálně dokončit...Hned na začátku mne ovšem trochu zaskočil výběr kategorií a následně Nerudovská otázka ,,Kam s ním,,? Šikmá věž...ani hrad,ani zámek či tvrz to nebude, ve městě sice stojí, leč vyloženě městská stavba taky asi nebude to pravé...Lidová???no Marťani to určitě nestavěli, ale lidová to také nebude...pak se nabízí sekce ostatní kam se dá vlastně umístit v podstatě vše, že bych měl vítěze???...ale málem bych zapoměl, ještě tu máme kategorii staveb sakrálních...inu sakrů, sakramentů a sakramentských dílků jsem během stavby užil nepočítaně, tak žeby sem??? :D

Po konzultaci s panem vedoucím vedle v železářství :D ;) jsem byl ujištěn že opravdu patří sem, leč s úlevnými nadávkami při práci to moc společného asi mít nebude :)

Inu, dosti legrace, podívejme se jak to celé začalo a postupně vznikalo...
Zde ještě adresa původního vlákna: http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... 8772#98772" onclick="window.open(this.href);return false;

Model vyšel v ABC na pokračování v roce 2003...od čísla 2 až po číslo 9. už tenkrát jsem se na něj moc těšil ale dle doporučení návodu jsem čekal až se mi postupně sejdou všechny čáti věže. Pamatuji si to jako by to bylo včera, ak jsem se těšil na každý daší díl. Všech 8 čísel se sešlo a ze stavby tenkrát taky :? ...tak byla věž uložena mezi dalšími Ábíčky a čekala na svoji příležitost. Ta se málem dostavila, když jsem měl v plánu si věž vzít jako prázdninové lepení, ale i tentokrát jí vystřídalo něco jiného. A čas dále běžel. Po té mi prošla prsty nesčetněkrát, ale vždy se stejným výsledkem, opětovným uložením. Někdy v loni, při třídění a prolézání modelů ABC, jsem na ni opět narazil a pokusil se složit všech 8 čísel..ale ouha, čísla 4 se mi nějak nedostávalo. Po hledání na aukru a po kamarádech se mi náhodou doslova svalilo k nohám, když na mne vypadlo v garáži z roztžené krabice..SLÁVA!!! :) Dal jsem si jej stranou s tím, že dám vše dohromady a snad se do ní konečně pustím. Ale jelikož jsem měl rozlepeno něco jiného, stavba byla opět odložena na neurčito...A máme tu Červen, 2010...že by snad konečně?? Dodělám Šku a dám se do toho...číslo 4 rychle nalezeno, ale po únorové rekonstrukci bydlení nějak nenalézám zbytek ,no to snad ne...po prolezení všeho možného a pomalém vzdávání se nakonec zbylých 7 čísel objevilo a konečně bylo vše pohromadě...První krok jsem postoupil rozebráním a seřazením návodů a listů s díly. Je jasno, v červenci to vypukne...vypuklo, ale místo na začátku až skoro na konci :D Ška se mi nějak protáhla...Ale ta už má své místo ve vitríně a věž se po dlouhých sedmi letech konečně přesunula na stůl...a aby na něm vydržela, neoddaloval jsem ničeho a zařízl :wink:

No..dosti již bylo nostalgie, šup k modelu... :wink:

Pár čísel o předloze na začátek (obšlehnuto z ABC :wink: ):

Položení základního kamene - 9. srpna 1173
Začátek stavebních prací - 1174
Dokončení šestého poschodí - 1284 (výška 48 metrů)
Umístění zvonů - 1370 (výška 58 metrů)
Odhadovaná váha - 14 000 tun
Průměr v dolní části - 15,54 metrů
Obvod v dolní části - 48,6 metrů
Odklon od kolmé osy v roce 1990 - 4,5 metru
Odklon od kolmé osy v roce 2001 - 4 metry
Točité schodiště - 294schodů
Stavební sloh - vrcholná ukázka románského stylu

Model: Autorem je mistr Richard Vyškovský, měřítko 1: 150...rozsah je 13,5 strany dílů ( udáváno 925 papírových, 207 ze špejlí 5 os ze špendlíků ), 7 a kousek návodu + 3 strany povídání o předloze v ABC...mimochodem zajímavé počtení, je fajn, když už něco stavím o tom i něco pořádného vědět :)

Obrázek Obrázek

Tak a teď už hurá na stůl...prozatím jsem vynechal přípravnou část a to namotávání sloupků na špejle (musím opatřit, na tohle nejsem zásoben :D ) a pustil jsem se dle návodu do nejvyššího patra...

Obrázek Obrázek Obrázek

U dílu č.1 mi nějak nejde do hlavy zbarvení technických chlopní...jedna je šedá, zbytek žlutý... a šedá dle číslování a návodu patří do žlutého zdiva...nu což, je to jedno, jsou stejné a není z nich nic vidět...další problém bylo, že chlopeň č.2 mi nějak nevycházela na místo, zkrátka jsem to buď nepochopil nebo je moc velká :? Náprava byla jednoduchá...šmik :wink:

Obrázek Obrázek

Stereotip???Jakej, kde??? :D
Obrázek Obrázek

Tady bych jen upozornil, že při vyřezávání výklenků v díle č.1 (nejmenší obloučky) je dobré si poznačit polohu, kam příde nalepit díl 6* Narozdíl od dalších je atipcký a po označení polohy nebudete muset spekulovat jako já...správná poloha je první výklenek v pravo od osy,,C,, :wink: (díky bohu za komix na duhé straně, dle kresby jsem určil polohu já)...takže od teď už vše pečlivě označovat :)

Postupoval jsem dále vlepením všech výklenků do pláště a spojením vnitřní a vnější stěny...musím říct, že tuto operaci jsem si opravdu užil...někdy bych chtěl mít zase prsty jako dítě :D

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pro případné následovníky bych nadhodil svůj postup...Jako první jsem spojil pláště na díle č.9 (střední výklenek)...po té jsem dolepil díl č 8. (největší výklenek) a to tak že nejprve rovné chlopně a po jejich usazení na místo jsem dorovnal a dopasoval oblouk...no a tak dále 9., 8., 9., 8., až do konce a pak spojit posledním dílem 9 a je vyhráno...takhle to zní celkem jednoduše :D

Pokračoval jsem uzavřením vršku věže...tady jsem se trochu zapotil...dle návodu jsem vše připravil a sestavil...první problém nastal při oblepování dílů č.16 (,,podlaha,,) díly č.18...někde mi prostě chyběl necelý milimetr dílu (dokonce i na druhý pokus :? )...oprava stále jednoduchá, kousek papíru a barva...šup... :wink:

Obrázek

Obrázek Obrázek

A tady již připraveno ke kompletaci...fáze těsně před problémem č.2...Vrchní sestavu jsem zespodu raději začernil,..Mourisone promiň, moc vidět tam nebude ale přece... :wink:
Obrázek Obrázek

A po sesazení na patřičné osy jsem začal s přilepováním vnitřní části kruhu...jelikož byl trochu šišatý, dorovnával jsem jej postupně a lícoval hrany až najednou...ouha, jak to je jenom možně?? Opět mi buď kus dílu dole chybí nebo nahoře přebývá...zkrátka se mi nedařilo za žádnou cenu oblepit celý průměr :? ...pokus o demontáž vršku dopadl destrukcí...sice jsem sestavu zachoval v použitelném stavu, ale rozhodně to neylo ono a bylo by to znát...co teď??vzdát se??NIKDY!!!....Nebo alespoň né teď...

Kdysi se mi povedlo dovézt několik modelů z Ábíček a dost velká část věže je mezi nimi...potřebné díly naštěstí také...takže jsem si vršek slepil ještě jednou, do otvoru ve věži umístil z kartonu vyrobené kolečko, kterým jsem si obvod krásně dokulatil a pokusil se lepit znovu...absolutně nechápu jak, ale na druhý pokus se podařilo vše sesadit...ale i tak se mi zdá že je to až moc ,,ťip ťop,,...

Důvod by mohl být jedině v postupu...zatímco poprvé jsem lepil od vybrané osy postupně kolem do kola, tak na podruhé jsem si sestavu usadil na rysky, částečně přilepil a po té dolepil vždy polovinu mezi osami...no..nevím...

Každopádně se nakonec podařilo, ještě jsem prolepil vnější obvod a pro jistotu jsem celek odložil pod zátěž proschnout...

Obrázek Obrázek

Tak toto byl postup za posledních, nebo vlastně prvních 24 hodin stavby...

Pokračoval jsem dále dle návodu, stavbou ,,podlahy,, 7. patra...
(Zde jsem narazil na drobný, ale naštěstí nijak zásadní problém - nesedla mi kresba na spoji dílů)


Obrázek Obrázek

Pod sestavu jsem si zhotovil z kartonu výztuhu,aby se podlaha při dolepování pilířů a ochozu nekroutila...

Obrázek Obrázek

Jelikož při zkusmém sesazení obou celků mi stěny úplně neseděly na svých místech a bylo potřeba je lehce ,,umravnit,, zhotovil jsem si přípravek pro jejich usazení...

Obrázek Obrázek

Pokud by někdo postupoval podobně, tak ,,odpad,, který vyřežete z kružnice nevyhazujte, po drobné korekci rozměrů se výborně hodí k vyztužení a dotvarování jednotlivých pilířů :wink:
...a tady už sestava po imlantaci všech výstuh a šablony...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Před slepením jsem ještě zabarvil místo pro přilepení mříže, ve které jsem dle doporučení v návodu vyřezal vzduch...

Obrázek Obrázek

Po té jsem do výstuhy v podlaze vsadil vyříznutý střed, aby se mi podlaha během lepení neprohnula či nezkroutila...a zde už vše pohromadě a po vyndání pomocných přípravků ( Demontáž šablony je trochu pracnější, je třeba jí velmi opatrně roztříhat nebo rozřezat uvnitř věže a po částech vyndat vnitřkem ven)

Obrázek Obrázek

Další prací bylo přilepení ochozu...výklenek u jednoho z piliřů jsem zbavil chlopní a díky výstuze v podlaze jsem jej dolepil k celku na tupo...nejprve jsem měl po zkušenosti ze začátku drobné obavy jak bude vše pasovat, ale ve výsledku vše dosedlo přímo na chlup přesně :wink:

Obrázek Obrázek

Po této operaci jsem celek lehce zatížil, nechal proschnout a v mezičase si začal připravovat díly pro stavbu 6. poschodí :wink:

Obrázek Obrázek

Musím říci že to byla velice napínavá a nestereotipní práce...Zoubek, zoubek, zoubek, oblouček, zoubek, oblouček, zoubek.... :twisted:

Práce na 6. patře šly velmi pěkně od ruky, takže v podstatě za jedno odpoledne byl základ poschodí hotov...oproti obdobné práci v patře nejvyšším byla toto téměř procházka růžovým sadem (více místa na prsty a značně ,,rozumnější,, :D počet oblouků)..zde pozor při kompletaci na správné umístění jednotlivých sil zdi - jsou označeny písmeny a dle os má každá své danné místo. :wink: Takže teď to celé ještě zatočit, spojit a je to (opět to zní krásně a jednoduše)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Mezitím co jsem nechal sestavu proschnout jsem se připravil k další operaci, připojení podlahy...v této fázi jsem poodbočil od návodu, který nás vede trochu jinak než jsem postupoval já. Celá změna spočívá vlastně jen v jíném pořadí kompletace sestav. Takže jsem nejprve usadil zdi 6.patra na jeho podlahu, kdy jsem nejprve přilepil rovné částí stěn, následně jsem dolepil vnější obvod zdi a nakonec vnitřní (tady jsem krásně využil změny v postupu a mohl zdi krásně dotvarovat ze vnitř - dle návodu by měly stěny být již připojeny k nejvyšší části věže a tudíž shora uzavřeny) Po té jsem dolepil detaily do útrob oblouků a pokračoval dále dolepením vrchní části poschodí...

Obrázek Obrázek

Při kompletování jsem si i zde pomohl kruhovou šablonou vloženou do středu věže a navíc pro zpevnění a udržení co nejpřesnějšího kruhového tvaru vložil mezi vnitřní a vnější část výzthu z kartonu...(Výztuha je pouze na sucho vložena a posazena na vrcholky oblouků) :wink:

Obrázek Obrázek

Ale při pohledu shora a zkusmém přiložení vrchní části nebyl tvar ještě ideální a korekce ze vnitř už zde možná nebyla, doladil jsem obvod asi 4mm širokým páskem stejného kartonu, který jsem stočený vložil mezi stěny a jeho ,,utažením,, (stejně jako při výrobě kol pro auta) krásně dotvaroval stěny do kruhu...

Ještě doplním, že při použití tohoto postupu je vhodné konec pásku, který se bude dotýkat pláště seříznout či zbrousit do ztracena, jinak by byl z venku patrný hrb v místě začátku pásku :!: :wink:

Obrázek Obrázek

A tady už celek po dotvarování a připravená vrchní část (opět zesílená kartonem pro větší pevnost)

Obrázek Obrázek

Doplněné stěny stropu 6. patra a uzavření nejvyššího poschodí jeho vrchním dílem...(prostor mezi osami B-B má být přenesen na rub dílu a má vyznačovat místo přilepení dílu 96 - spodek výklenku. Po sesazení mi ale ono místo vyšlo přesně na druhé straně osy ,,C,, .Jak je to možné netuším, systém os A-A, C-D je dodržen. Ale ve výsledku to vůbec nevadí, takže pokud by to někomu vrtalo hlavou a začali jste s hrůzou zjištovat kde jste udělali chybu, můžete se tohotoť ušetřit :wink:

Obrázek Obrázek

V mezičase jsem se pustil do další práce a tou bylo sestavení 1. arkatury...Pesimista by mohl namítnout, že je to práce stereotipní a nudná, já si optimisticky u každého obloučku říkám že mne zde alespoń nemá co překvapit :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hotová arkatura a všechny celky ještě každý zvlášť...
Obrázek Obrázek

A tady už arkatura přilepená k vrchní části (opět počin na vlastní pěst) jinak sedla opět přesně, nic nechybělo ani nepřebývalo :wink:
Obrázek Obrázek

A tady už 6. a 7. patro společně...
Obrázek Obrázek

Jelikož po spojení 6. a 7. patra mi na stole už nic nezbylo, vrátil jsem se k restíkům v návodu a připravil jsem si pro oddech trochu drobotě...

Takže prvních 12 ,,tréninkových,, :) sloupů, něco málo kolem nich a také díly pro stavbu sedmi zvonů...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a zde jsou již hotové zvony...
Obrázek

Sloupy, zvony a spol. jsem odložil stranou do krabičky a přemýšlel co dál...Dle návodu na mne teď čekalo zhotovení následujících pěti pater. Nu, dobrá tedy. Rozhodl jsem se že si nejprve připravím díly na všechna poschodí, provedu přípravu a pak budu lepit až se ze mě bude kouřit :)

Takže takhle nějak by mělo vypadat jedno patro v placaté podobě (bez 30-ti sloupků)
Obrázek

A pak s ním pěkně šup do obálky... :wink:
Není toho moc, ale pětkrát po sobě se to přeci jen nastřádá...ale co, obálky jsou plné, teď ještě podlepit podlahy kartonem, počkat až se zahojí puchýře a otlaky od skalpelu a konečně zase otevřu lepidlo :twisted:

Obrázek Obrázek

Při přípravě jsem narazil na problém a tím byla rozdílná barva tisku na jednotlivých částech zdiva věže. Konkrétně v 1. a 2. patře. V prvním patře které je celé tak trochu ,,do červena,, by se to ještě nějak přejít dalo, ale v patře druhém je rozdílná pouze jedna polovina zdi a to už bije do očí opravdu hodně :?

Naštěstí díky zbytkům z ABC se naskytla možnost jednoduché nápravy. Na opravu 2. patra jsem použil lehce upravenou část ,,holé,, stěny ze zásob, do které jsem z původního dílu vlepil na patřičné místo chybějící výklenek...
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Oprava 1. patra byla ještě jednoduší, zde se daly použít stěny jiného patra (teď už bohužel nevím kterého) bez úprav, pouze stačilo vzájemě prohodit osy ,,C,, a ,,D,, aby byla zachována správná poloha výklenku... :wink:
Obrázek Obrázek

Problém s barvou asi nebude ojedinělý, měl jsem k dispozici dva výtisky a u obou to bylo stejné. Pokud má někdo díly v zásobě jako já ,je to výhoda, pokud ne, nezbyde než si udělat kopii dílů a ty po té takto ,,naroubovat,,.

K pěti podlažím jsem si připravil jejich ,,základny,,...Dle doporučení návodu podlepeno kartonem asi 0,8mm

Obrázek

Po vystřižení jsem doplnil díly z druhé strany a nechal vše pod zátěží důkladně proschnout. A po té už nic nebránílo a mohl jsem se vrhnout po dlouhém řezání konečně zase do lepení...Výroba arkatur pro pět podlaží je vážně paráda :twisted:

Dolepené oloučky arkatury před konečným spojením a připravené hlavní části jednoho z podlaží...
Obrázek Obrázek

Zde bych měl opět jednu malou radu, před vlepením výklenku do zdi, doporučuji zkrátit chlopně na jeho spodní straně. Poud je přilepíte tak jak jsou, budou vám zasahovat do chlopní obvodové zdi a budete mít problém s jejich ohnutím... :wink:
Obrázek

Nyní přišlo na řadu připojení jednotlivých pater k sobě. Zde jsem od návodu opět utekl a zvolil si svůj postup. Nejprve jsem k 6. patru doplnil i jeho ochoz a po něm následovala arkatura 5. patra...Postupně jsem po částech zevnitř dolepoval jednotlivé chlopně a mohl si tak dobře korigovat obvod a správné usazení sestavy...

Obrázek Obrázek

Po proschnutí jsem pokračoval stěnou 5. patra...
Obrázek

Zde jsem ovšem narazil na problém a tím bylo přilepení dalšího ochozu...Tedy, problémem nebylo ani tak jeho přilepení jako přístup k lepenému spoji a možnost jeho korekce...Zvolil jsem tedy postup takový, že jsem vždy nejprve slepil středovou část s ochozem z vrchu, poté k ochozu ze spod připojil arkaturu a pak další středovou část s ochozem...a tak dále až do 1 podlaží :wink: Zde bych také doporučil pootočit ochozy o 90 stupňů, a dostat tím tak spoje ochozů ke spojům zdiva. Jinak by nám spoje vycházely v podstatě ze všech stran což maximálně odporuje jakékoliv logice lepení. U 7. a 6. patra se tomuto již nevyhneme, tak alespon všech 5 podlaží je bude mít v jedné rovině. Pozor na zachování rysek C - D na stěnách!!! :wink:

Nejprve jsem ochoz 5. patra přilepil k vršku 4. patra a doplnil arkaturou a spodním ochozem...
Obrázek Obrázek

A dále už to šlo jako po másle...vlepit ze spodu arkaturu, následně stěnu dalšího poschodí i s ochozem a pořád dokola...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Spodek věže jsem zakončil ochozem (díl 58.) který by měl být až součástí přízemí. Dále jsem si z kartonu vytvořil kruhovou výztuhu kterou jsem vložil do středu 5. patra a takto zpevněnou, ale především dotvarovanou část jsem připojil ke zbytku věže...(Na foto zatím pouze na sucho)
Obrázek Obrázek

Obě části jsem spojil v celek těsně před třetí hodinou ranní, takže fotka celé (skoro) věže bude příště, jelikož už se mi nechtělo foťák budit :)

Na závěr přidám ještě jednu fotku ,,pod košilku,,..pohled který zůstane za nedlouho navždy utajen :wink:
Obrázek

Po sestavení všeho co jsem měl do jednoho celku a sehnání náhradní stránky s díly 7. patra jsem se mohl vrátit k drobným restům v návodu a doplnit pár chybějících odstavců a hlavně dílů věže...

Proč jsem vlastně potřeboval náhradní díly...inu pro vlastní blbost, jak jinak :? Pokud se někdo na stavbu chystáte, tak při vyřezávání dílu dbejte pozornosti a důkladně si vše prohlížejte a označujte...v lepším případě se pak budete divit a přemýšlet co a kam patří, v horším jako já, že je něco nalepeno jinde než by mělo a sami jste chtěli :x

V mém případě šlo o vlepení oblouků do zvonice. Na první pohled nic extra, narýhovat, vyřezat a vlepit...ale ouha, kdo by si všimnul pár čárek s tečkou uprostřed otvorů...

Obrázek

Ke ktrerým pasují s patřičnými tečkami také síly zdi...(Bohužel, jejich umístění nelze určit z žádné z návodných kreseb zpětně)

Obrázek Obrázek

V 6. patře je toto vyřešeno klasickými, písmeny označenými osami a ta jsou i na chlopních patřičných dílů které se do oblouků vlepují. Takže po vyznačení os a vyřezání dílů krásně víte co kam patří...takový systém by byl dle mého vhodný i zde...ale na druhou stranu, otečkovat si chlopně dílů před vyřezáním, nebyl by žádný problém...pokud nejste já, vše si nevyřežete a pak se nedivíte...kupodivu, větší oblouky jsem netušeně vlepil bez problémů na svá místa. u menších už se to tak nepovedlo (ale to už bych mohl raději chtít vyhrát první ve Sporce :) )

Takže jsem za pomoci náhradních dílů přelepil průchod tam kde neměl být, ale byl...
Obrázek Obrázek

A naopak patřičným dílem nalepil průchod tam, kde být měl, ale jaksi chyběl...(mimochodem, bylo to o jeden oblouk)
Obrázek

Třeba to někomu dalšímu pomůže a ušetří si zbytečné opravy. Naštěstí to ale je v případě omylu celkem snadno vyřešitelný problém :wink:

Takže tím bych měl smáznutý restík a s klidem v duši
mohu pokračovat vzhůru...nebo vlastně dolů :wink:

Po těchto drobných opravách jsem mohl dokončit 7. patro dolepením sedmi zvonů a prvních 12 sloupů s další drobotí...

Místa pro usazení sloupů jsem si pro jistotu přetřel tmavší šedou a doplnil červené proužky, jelikož pod sloupky, ač namotanými na předepsaný průměr 2mm, prosvítala bílá barva, což působilo rušivým dojmem...Po té jsem sloupy doplnil o ozdobné římsy...
Obrázek Obrázek

A nakonec na 12 sloupků i 12 jejich hlavic :wink:
Obrázek Obrázek

Takže tím by byl vršek zvonice až na zábradlí a vlajku hotov, teď se posunu opět níže. Kam, to zatím nevím, přemýšlím jestli se vrhnu na výrobu 180-ti sloupků, stavbu přízemí a nebo se začnu věnovat přípravě terénu...nu, uvidíme do čeho se mi bude chtít více :wink:
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Jarda F. »

No a vítězem byla stavba přízemí...
Připravil jsem si potřebné díly a na zdivo začal osazovat patřičné detaily. Zde jsem narazil na několik problémů. Jedním z nich byl díl 75, na kterém jsou vybrání pro patky sloupů nakreslena opačně (místo pro přilepení dílu je správně)...Oprava je naštěstí vcelku jednoduchá, stačí dvě říznutí skalpelem a svislé části prohodit. Pak je vše jak má být :wink:

Obrázek Obrázek

Následovalo slepení čtyř okének, vchodových dveří a doplnění ozdobných obloučků nad ně...
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tím by byla hotová ,,první část,, a já se mohl přesunout na přípravu posledních oblouků arkatury...

Obrázek Obrázek

Tady se oběvil drobný problém s nestejnými rozměry dílů (zvláštní je že jen na jedné straně, druhá sedí) a s kresbou, hlavně tedy její návazností v místě spoje :?

Obrázek Obrázek

Nicméně, po dolepení posledního obloučku jsem si s úlevou patřičně oddechl...takže po posbírání rozfouknutých dílků jsem mohl pokračovat dále :)

Zde jsou tedy obě hlavní části přízemí připravené ke spojení...a první pokusné obloučky :wink:
Obrázek Obrázek

Při pokusu o první oblouk jsem se s modelem začal tiše loučit, při druhém jsem si už říkal že to nějak dopadne a nakonec šlo vše jako na drátkách. Osvědčil se mi postup, kdy jsem nejprve přilepil dvojice protilehlých chlopní, v místě budoucích hlavic sloupů, po té jednotlivé chlopně na spodcích a nakonec jsem dolepil vršky oblouků. Jako podložka výborně posloužila role s fólií. Díly jsem k sobě lepil hodně hustým Herkulesem, chlopně jsem nejdříve přichytil a po té na fólii domáčkl a začistil případné zbytky lepidla. :wink:
Obrázek Obrázek

Zde jedna, řekněme oddechová dávka dílů a výsledek...
Obrázek Obrázek

Další prací byla základna, kterou jsem nalepil na čtvrtku a nechal proschnout pod patřičnou zátěží. Dále všechy sloupky, jejich patky, žebra a schody okolo věže...U sloupků jsou dva pláště vytištěny na jiné stránce a mají bohužel i jiný odstín. Já jsem toto napravil použitím sloupků se správným odstínem z náhradních dílů... :wink:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následovalo nalepení schodů ke zbytku přízemí...Lepil jsem postupně od spoje ke druhému konci, na kterém na mne čekalo nemilé překvapení. Díly byly ve výsledku až příliš dlouhé, :? naštěstí zkrácení zde nečinilo žádný problém. Po odříznutí potřebné části vše sedlo jak mělo...kolik přebývalo je patrné z fotek, jak je to možné, netuším...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po proschnutí jsem mohl téměř hotovou přízemní část přilepit na základnu...nejprve jsem přilepil vnější obvod schodů a pak ze vnitř postupně vnitří část věže, stejně jako při výrobě jednotlivých podlaží...Zde jsem měl obavu, jak se projeví předchozí zkrácení dílů. Dalo by se očekávat že obvod bude menší a díly nedosednou na vyznačená místa. Kupodivu, vše sedlo naprosto přesně...
Obrázek Obrázek

Celek jsem nechal opět pod zátěží proschnout a zbývalo osadit sloupy a jejich patky na patřičná místa... :wink:
Obrázek Obrázek

Dolepením sloupů bylo tedy přízemí dokončeno a já se mohl nachystat k velkému kroku, spojení přízemí se zbytkem věže...Přízemní část jsem pro jistotu zpevnil vložením výztuhy, resp. dvojice výztuh, která zároveń plášť krásně dotvarovala...Vše je tedy připraveno, jde se na to... :wink:
Obrázek Obrázek

A zde je výsledek :wink:
----------------------------------------------------Obrázek--------------------------------

Po přilepení věže k základně jsem se pustil do přípravy sloupků. Ty mají být tvořeny ze špejlí o průměru 2mm, na což se jako nejideálnější materiál jevila páratka (zakoupenu v nejmenovaném řetězci Albert :wink: ) Jedno balení obsahuje sice 100ks parátek, která by tak měla vystačit na celý model (jedno ústní šťouradlo nám vystačí na dva sloupky), jenže některá jsou buďto roztřepená, nalomená, nebo mají na sobě vybroušenou plošku, takže je lepší se předzásobit, aby jste pak po prvních 90-ti sloupcích nemuseli zase frčet na nákup jako já :roll: :wink:
Obrázek Obrázek

Toto mi po chvilkách trvalo asi týden, jinak párátka jsou tak na jeden večer a jejich omotávky na druhý, jen mít klid a ten čas...
Obrázek Obrázek

Pak už zbývalo jen roztřídit a připravit patky ke všem sloupkům...A nakonec sloupky ještě v instantním vydaní... :wink:
Obrázek Obrázek

Práce šla celkem od ruky, největší nepřítel je bohužel čas...letí a letí ale stále se ho nedostává...

Po dokončení příprav jsem dostal chuť si zase zalepit a hlavně udělat něco co bude vidět. Ttakže jsem prozatím přeskočil sestavování a instalaci sloupků na věž, k přípravě manžety pro usazení věže do podložky...Zde je tedy manžeta a dvě technická žebra, která zajistí patřičné naklonění věže v podložce :wink:
Obrázek Obrázek

Zde jsem se rozhodl pro drobnou úpravu, od základny na kterou je celá věž přilepena jsem odřezal všechny chlopně a na vnitřní obvod manžety nalepil nasílení, z 1mm kartonem podlepenou bílou částí z náhradních dílů...
Obrázek Obrázek

Vzniklo tak kolem dokola malé osazení, díky kterému odpadá složitější a náročnější dolepení celé stavby pomocí chlopní. Celá věž se takto snadno a pohodlně usadí :wink:
Obrázek Obrázek

Při zkusmém vložení žeber jsem s podivem zjistil, že přez nasílení sednou do průměru naprosto perfektně (bez nasílení byla volná, ale to jsem nějak neřešil). A dokonce i po vložení celé stavby je vše jak má být...no, nakonec tím lépe ne? :)
Obrázek Obrázek
A ještě jedna věc. Před nějakou dobou jsem musel doplnit zásobu ,,tuhého,, lepidla a při nákupu jsem sáhl po tomto fialovém balení Koresu. Lepidlo má stejnou barvu jako obal, což se mi moc nezdálo ale tak na zkoušku jsem jej vzal...při podlepování ploch je tak díky zbarvení krásně vidět, kde lepidlo je a kde ne a při schnutí navíc lepidlo postupně vybledne!! K tomu ještě klasický, bílý Kores stál okolo tuším 30-40kč a toto, stejné balení bylo za necelou desetikorunu...S klidnou duší mohu všem vřele doporučit :wink:

Nějakou dobu pak zabrala příprava 180 ks sloupků...a tady už je náhled na poslední třicítku připravenou k dotvoření a pak už celá ta hrůza pohromadě :wink: (na té fotce to vypadá tak nějak jako by nic :) )
Obrázek Obrázek

Mimochodem někdy touto dobou se blížil oficiální konec roku 2010 ;)

A zde už je první Novoroční postup roku 2011

Prvních 15 ještě před půlnocí...a zbytek po půlnoci někdy k ránu :)

Obrázek Obrázek

Ještě něco málo ke sloupkům :wink:

Po přetřídění jsem si vyrovnal všechny patky tak, aby byly ohybem na jednu stranu (na ochozu budou touto stranou ven) a po té přilepil vteřinovým lepidlem jednotlivé sloupky spojem k protilehlé straně (tak, aby ve finále byly spojem pláště ke stěně věže) :wink: retušování patek jsem si nechal až po přilepění ke sloupkům, je to tak mnohem pohodlnější a rychlejší...no a nakonec už hotová ,,náplň,, do jednoho patra... :wink:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jinak těm kdo se do stavby pustí, bych místo rýhování, ohýbání patek na půl a lepení doporučil je podlepit a pak rovnou vyřezat, bude to pohodlnější a zabere to méně času (a také řezy budou ze všech stran stejné, nebudete se muset zdržovat vybíráním pohledové strany). Nehledě na to, že se mi často stávalo že po přehnutí buď spodní část přesahovala nebo byla naopak kratší. Přesahy jsem zkrátil, kratší jsem nechal být a přilepil, není to vidět. Podlepením nám toto všechno odpadá :wink:

Takže teď to tam už ,,JEN,, nalepit :twisted:. Ze začátku to nebylo nic moc, ale jak si najdete systém a dostane se vám to trochu do ruky jde to celkem dobře, jedno patro jsem měl tak za hodinu, hodinu a půl osazené...Nejlepší mi přišlo začít vlepovat sloupy od spoje na plášti, díky kterému se dá dobře kontrolovat poloha. No a pak podle prvního sloupku druhý, od něj třetí, k tomu olovnička, pravítko, neustálé zkoumavé pohledy z různých úhlů...a za hodinku a půl vypadáte asi takhle: :shock: :D

Při osazování nejnižšího patra jsem si všiml, že se ochoz jakoby propadá ke svému středu. Jako důvod bych viděl zatížení stavby po přilepení vrchní části k přízemí. Takže buďto zátěž volit lehčí, nebo střed věže zevnitř něčím podepřít, aby se nepropadal...Já jsem si tedy pomohl několika párátky, která jsem vsunul mezi ochozy a podařilo se mi tak zvonici kousek nadzvednout...po vlepení sloupků se opře o ně a je vše jak má být... :wink:
Obrázek Obrázek

No a po týdnu to v sobotu kolem oběda vypadalo asi takto a o pár hodin později už takto :wink:
Obrázek Obrázek

Následovat bude dolepení všech 180-ti hlavic sloupů... :wink:

,,Čím víc nakřivo, tím víc Pisa,, :D

Při osazování hlavic jsem narazil na problém, který je doufám patrný na fotce. Po přiložení hlavice a pokusu o jeji dopasování na patřičné místo, mi boční části nedosahovaly po celé ploše dílu a čelní část nevycházela ohyby k hranám podkladu, byla jakoby užší. Následkem je tedy to, že hrany nevycházely pod ohyby a byly neostré a boční partie dílků jak jsem již zminil byly krátké. Příčinou by mohlo být to, že u dílků hlavic se nepočítalo s tloušťkou papíru, je třeba aby hlavice byly o chloupek větší, nebo naopak část arkatury menší. Což ovšem může být velice snadno způsobeno nějakou mojí nepřesností v ohýbaní a lepení oblouků arkatury. Pro jistotu jsem ještě vyzkoušel další hlavice na různá místa, ovšem se stejným výsledkem...
Obrázek

Co teď??? ,,Kowalski !!! Možnosti..?,, :D A možnost mě napadla, leč se mi samotnému nelíbila. Zpočívala totiž v rozdělení každého dílku na tři části a postupném dolepení na patřičná místa. 180 nebo 540, vždyt už je to vlastně fuk...Takže skalpel a krájíme... :twisted:

Obrázek Obrázek

Po rozporcování jsem natvaroval a slepil střední část, zaretušoval všechny hranky částí hlavic a navíc ponatíral černou temperou všechny hrany arkatur kam mají být hlavice přilepeny. Pak už to postupuje jako na drátkách. přilepit jednu stranu, druhou stranu a nakonec vlepit střed dílu. Při tom dopasovávat aby všechny části seděli na svých místech a navazovali co nejlépe k sobě. A hlídat si orientaci tisku jednotlivých dílků!!! Výsledkem je že plochy dílů odpovídají a pasují mnohem lépe, hrany jsou ostré a jediným důkazem nějaké nepravostí je místy trochu výraznější černá linka na rozích, kde díly nedosáhli až k sobě...Myslím že nakonec to nebude nejhorší, inu posuďte sami...

Obrázek

Při této práci jsem po čase potřeboval trochu změnu, takže jsem se pustil do nějakých těch záležitostí okolo... ;)

A vezmem to pěkně ,,od podlahy,,...tedy pardon, chtěl jsem říci od podložky :D

Základní desku jsem si vyřezal z polystyrénu (jak ostatně doporučuje i návod) o tloušce 20mm a rozměrech cca 30 x 30 cm. Následně jsem do středu vyřezal otvor pro usazení manženy.
Obrázek Obrázek

Okraje desky jsem ze zdravotních důvodu přelepil lepicí páskou (ze zdravotních důvodů proto, že kuličky polysyrenu poletujicí po bytě by jistojistě měli neblahý dopad na domáci pohodu a následně patrně i na mé zdraví :D)

Připravený lem z kartonu (drobná vlastní úprava ke které se ještě dostanu) a nasucho usazená manžena pro ověření že bude vše pasovat...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem přípravou rámečku. Pořidil jsem si lištu k olemování plovoucí podlahy vyhovujícího profilu, nechal ji nařezat na úhlové brusce a vše slepil do výsledného tvaru. Na spojích mi vzniklo několik mezírek, které bylo třeba odstranit. Ty jsem vyplnil kousky balzy a vše pak vybrousil a začistil. Tím byl základ rámečku hotov, teď ještě trochu laku aby to mělo ten správný šmrnc :wink:
Obrázek Obrázek

Podložka byla příjemnou pracovní změnou, ale stále na mne čekali věrné kostičky... :x :lol:
Obrázek

A po úspěšném dobojování s nimi jsem se zase vrátil k manžetě a podložce...Volejte sláva!!! :D

Takže ,,obrubníček,, manžeta a jedna mnou navíc vytvořená výztuha...
Obrázek Obrázek

Díky přilepované k obvodu jsem spojil pomocnými chlopněmi a začal lepit od spoje směrem k otevřenému konci. Díly jsem prozatím neslepil do kruhu ale nechal jsem si druhý konec volný, měl jsem takové nějaké tušení...
Obrázek Obrázek

...tušení že by to nemuselo úplně ideálně sednout...a taky že nesedlo. Kde se stala chyba nevím, ale v závěru mi chyběl docela slušný kousek na obvodu dlažby. Zaštrachal jsem ve skříni a ze zbytků druhé věže jsem si vypůjčil jednu ,,dlaždici,, :) vhodného odstínu a z ní odřízl patřičnou část kterou jsem doretušoval a vlepil na místo kde se mi materiálu nedostávalo...
Obrázek Obrázek

Náprava tedy byla naštěstí jednoduchá a myslím že kdo to nebude vědět, ničeho si nevšimne :wink:

Jednou z dalších věcí které bylo třeba doplnit byla již dříve zmíněná výztuha v manžetě, kterou jsem si dotvořil. Účel je jednoduchý, kroužek z kartonu mi jednak vyztuží lem, o který se věž v podložce bude opírat(zespodu jí pak ještě pro jistotu k podložce připevním, aby celá hmotnost stavby neseděla pouze zde), tenký kroužek se po podlepení lépe vyrovnával a nakonec na pohled bude obrubníček vypadat lépe než kdyby zůstal jen o síle samotného papíru :wink:

Obrázek Obrázek

Po přilepení jsem namýchal přesný odstín šedé ,,takakorát,, :) a vzniklou hranku zatřel...Jenže to by nebylo úplně ono, čistě šedá zaretušovaná hrana by k celé stavbě neladila, namýchal jsem si tedy otrochu světlejší a tmavší odstín, a v místě různých ,,dlaždic,, jsem některé zesvětlil a některé ztmavil...nakonec jsem na přechod barvených plošek a papírového dílu namaloval po celém obvodu tenkou černou linku a jednotlivá políčka na hraně oddělil taktéž černými ,,tečkočárkami ,,(jak mi štětec a ruce dovolili)...na milimetrové hrance jsem se tedy vyřádil až až, ale celé to teď ke stavbě ladí víc :wink:

Druhé foto připáleno bleskem, aby byl výsledek trochu vidět...jestli je úprava krokem vpřed, posuďte sami, ale jelikož výrazné linky na hranách zdobí celou stavbu, tak jsem se snažil tomu přizpůsobit i upravované díly :wink: Ještě přemýšlím, že v místech kde jsou části dlažby jakoby do červena, doladím odstín barvy, ale ve skutečnosti to vypadá celkem dobře(Jinak stejný postup byl použit i při stavbě jednotlivých podlaží, leč tam jsou na tom necelém milimetru po obvodu proti sobě linky dvě :twisted: ) ...

Obrázek Obrázek

Postupně jsem se také věnoval přípravám podložky. Stavba bude tedy usazena v polystyrenové desce, což doporučuje i návod. Ovšem odrbané hrany polystyrenu by celkovému efektu nepřidaly, vytvořil jsem si tedy rámeček z podlahové lišty, kterou jsem se po slepení a dobroušení rozhodl doladit trochou laku. Což už jsem jednou vlastně psal, tak proč to melu znovu :?: :) Takže opatřen odstín mahagonové dřevo, štětec a hurá na to :wink:

Zde je vidět rozdíl před a po, vítěz je jasný :wink: K večeru jsem pak nasypal zbytky nějakého zrní co bylo doma, pokropil a na druhý den mi vyrostl krásný anglický...ehm, pardon...vlastně italský trávník :D
Obrázek Obrázek

Po vypěstování výstavní pažitky jsem jí celou odbagroval, pečlivě uschoval a jal se tvořit základ zpevněných ploch...abych nevařil jen tak zvody, zaskočil jsem omrknout jak to vlastně v těsném okolí vypadá...ovšem jen za pomocí přítele Googla...(Na náměstí zázraků se holt podívám jindy, teď není čas jezdit po výletech, musím přece lepit :? :D ) Ale k utvoření představy to bylo dostačující, takže hurá do toho...

Základ vytvořený ze čtvrtky by byl, poloha doladěna, můžeme opět zasýt již předpěstovaný trávníček :wink:
Obrázek Obrázek

A takto nějak bude vypadat okolí věže. :wink: Po usazení všech částí a dousazení manžety (bylo třeba ještě lehce okopnout trávník po jejím obvodu :wink: ) jsem natřelou tmavě šedou barvou všechna místa kde jednotlové plochy mezi sebou tvoří přechody, aby pak bílá barva polystyrenu náhodou někde neprosvítala...
Obrázek Obrázek

Na přechod trávy a betonu :?: jsem si nakonec dovolil umístit malý obrubníček :wink:

Obrázek Obrázek
Bílé plochy samozřejmě příjdou natřít patřičnou barvou, jen ještě musím porozmyslet o vhodném odstínu a provedení, aby okolí působilo přirozeně a nerušivě :wink: Nechci nic výrazného ale na druhou stranu také nechci jednolitou šedou plochu, takže barva a trochu nějakého lehkého stínovaní a podložka bude připravená :wink:

Od okopávání trávníků a usazování obrubníčků jsem si na chvíli odskočil do dílny posvářet nějaké to zábradlí ;) :D

Po zkusmém přiložení dílů prvního z nich jsem zjistil, že kresba nesedí úplně nejlépe. Jelikož jsem ale již odzačátku počítal s vyřezáním ,,vzduchu,, neznamenalo to žádný problém... :wink:
Obrázek Obrázek
Díly jsem oddělil v místě původního lomu a lépe navazující polovinu jsem nalepil na čtvrtku...při vyřezání prvních pár částí jsem začal uvažovat jak si práci usnadnit a docílit lepšího vzhledu...nápad se dostavil v zápětí. Mám doma celkem slušnou zásobu čepelí s odlomenou či ztupenou špičkou, které je mi líto vyhodit. Občas je využiji na nějakou vhodnou činnost kde se dá zužitkovat zbytek nedotčeného ostří...a teď zase jednou přišla jejich chvíle Čepele jsem si opatrně zbrousil na ,,přesně kalibrovaný,, :) rozměr a poupravil je aby se dali dobře uchytit zpět do sklíčidla...no a s takto zhotovenými pomocníky byla další práce radostí. Stačilo přiložit, zatlačit a vše šlo jako po másle...a výřezy v dílech jsou čisté, přesné a krásně pravidelné a co je hlavní, tak vše jde takto neuvěřitelně rychle od ruky, oproti původnímu opatrnému vyřezávání a nehrozí přetržení dílů, které jsou po odstranění ,,modrého z nebe,, opravdu velmi náchylné na poškození...
Obrázek Obrázek

No a tady připravené díly k další práci...ještě zaretušovat a osadit na stavbu a samotná věž bude až na vlajku města Pisy dokončená...tu si šetřím jako opravdovou třešničku až na úplný závěr :wink: :)
Obrázek Obrázek

A zde už máme díly na svých místech...před instalací jsem zábradlí různými kulatými předměty nejprve napřemlouval do patřičného tvaru, spojil a po té velmi opatrně, postupně kolem dokola nalepil na vyznačenou kružnici. Zábradlí sedlo naprosto perfektně jak mělo, takže až vše pěkně proschne tak ještě místy doladím tvar a dohoním nějakou tu geometrii a bude to OK :wink:
Obrázek Obrázek

A zatím co na vrcholu zasychají Herkulesové sváry, vrhnul jsem se také na dotváření okolí...takže jsem usadil terén do rámečku a pustil se do betonování, aby se dalo kolem věže chodit :wink:

Takže zde připravené ,,betonové,, plochy a detail obrubníčku :wink:
Obrázek Obrázek

A tady, tentokrát už na ostro a definitvně zasazený trávníček a vsazená manžeta... ;)
Obrázek Obrázek

Manžetu jsem do podložky přichytil za pomoci oboustranné lepící pásky. Bylo to pohodlnější a nemusel jsem se bát že mi přebytečné lepidlo vyteče někam kam by nemělo... :wink:

Obrázek Obrázek

Podložku jsem teď na chvíli odložil a věnoval se posledním dronostem v podobě malých schůdků a ještě jednoho, naštěstí už posledního zábradlí, které jsem si připravil ze zbytků abych jej mohl osadit kolem okopu věže, aby do té jámy někdo nespadl :)

Obrázek Obrázek

A nastala ta dlouho očekávaná chvíle, kdy jsem mohl věž usadit do podložky...Ještě před tím však bylo potřeba zkontrolovat všechny sloupky, hlavice a popřípadě doladit jejich polohu aby vše pěkně sedělo... :wink:
Obrázek

Po usazení jsem věž zalepil do manžety a po proschnutí pokračoval osazováním posledních detailů...Takže zde jsou schůdky a jedno bonusové zábradlíčko... :wink:
Obrázek Obrázek

Vše je tedy na místě a mne čekala ta úplně poslední práce na celé stavbě...slavnostní vztyčení vlajky města Pisy...Ale tu bylo potřeba ještě před tím vyrobit :)
Obrázek Obrázek

Místo v návodu zmíněného špendlíku jsem si žerď praporu vybrousil z dřevěného párátka a obarvil na černo...Po té jsem do praporu pustil naohýbáním trochu toho větru a umístil jej na vrchol věže :wink:
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Jarda F. dne úte 2.3.2021 20:23, celkem upraveno 1 x.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Jarda F. »

A to je ze stavby už úplně vše...I s přestávkami (a že nebyly někdy nejmenší) mi trvala stavba téměř rok a půl, ale myslím že by se dala zvládnout podstatně rychleji...Každopádně byla opravdu zážitkem, já ani mé ruce a hlavně prsty na ni nikdy nezapomenou :twisted: :) Rozhodně to ale za tu námahu a dávku trpělivosti stálo (dokonce na sobě pozoruji že, jsem klidnější a trpělivější než dříve,..Tvorba 10,20 stejných dílů není v podstatě žádný problém, v autě už tolik nenadávám, když musím stát v koloně :) a tak podobně :D )...takže buď má stavba vážně něco do sebe a nebo jsem jen za ten rok a půl dostal zase trochu rozumu :D ...Největší odměnou však momentálně je pohled za sklo na hotovou věž...A ikdyž se práce bez problémů úplně neobešla, tak hlavně co se týče chyb na modelu, nebylo to nic co by se s trochou té šikovnosti nedalo vcelku lehce zvládnout...no a o chybách způsobených výplní prostoru mezi stolem a židlí, o těch nemluvím už vůbec...Ale dost řečí, pojďme se podívat jak to celé nakonec dopalo ;)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A na úplný závěr ještě jedna venkovní...Jako živá, co říkáte??? :)
Obrázek
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od RadekV »

no to je parada,jako ziva :D :D
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Tomáš S. »

Sice ses moc netrefil pozadím ale jinak výborný... :)
Jinak stavba se mi moc zamlouvá ale z těch obloučků bych se asi posra*... :) ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Lukáš »

Jo, tak tohle je to přesmajlíkovaný vlákno.. Gratuluju k do končení, moc se mi to líbí. Věž mám taky slepenou, tak si dokážu představit, kolik to dalo práce. Líbí se mi i podložka, že jsi věž jednoduše nepíchnul doprostřed trávníku, jak udělalo 95 % modelářů v minulosti.
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Melchior »

Nádherná stavba ! mám ji doma koupenou z výstavy a taky jse na ni jednou chystám a tudíž se bude tvůj report velmi hodit, díky
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Hustokrutopřísná stavba!
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Zrzek »

Nevím, co na to říkají místní "vedoucí železářství", ale já report ze stavby a výsledný model hodnotím: slovem - VÝBORNÝ, známkou - 1**.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Brzdič »

Tohle byla radost sledovat, velká gratulace. ;)
Beny
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 21:48
Bydliště: Liberec

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Beny »

Sledoval jsem mlcky celou dobu, ale ted mi to neda. Klobouk dolu i s parukou.
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od johnny7 »

Uzasna cista stavba a dokonaly komentar s upravenou fotodokumentaciou. Vysledkom je jeden z najlepsich kuskov architektury z ABC, ktory som doposial videl
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Koppik »

Nádhera, gratuluju k dokončení ;-) Taky jsem sledoval stavbu.
Sám jsem se s ní taky asi před 9 lety potýkal, takže jsem si rád zavzpomínal a potutelně pousmál, když jsem viděl jak další šílenec stříhá všechny ty obloučky :-D
Souhlasím, jeden z nejkrásnějších papírových architektonických počinů, dle mého.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: Tomáš S.: Pozadí...jiné jsem na zahradě bohužel nesehnal ;) :)

:arrow: Koppik: Joo, obloučky, to bylo príma...hlavně dolepování vnitřních částí nebralo konce...ale při přípravě sloupků a lepení hlavic jsem na to nějak už úplně zapoměl :twisted:

Jinak děkuji všem co stavbu sledovali a hlavně těm kteří mi napsali děkuji za gratulace a slova chvály...takové reakce vždy a moc potěší...A těm kteří by se do věže chtěli pustit držím palce a směle v před ;) Opravdu to za to stojí...
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Šikmá věž v Pise / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Je to super, až mám chuť niečo podobné zlepiť tiež. Uvidíme to v Brne?
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“