Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Odpovědět
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Po dlhšom čase som sa opäť pokúsil do niečoho zarezať/zastrihnúť a keďže som papier trochu dostal z rúk, voľba padla na architektúru, konkrétne kostol v Tismiciach. Prispelo k tomu aj to, že rozrobené Audi a Spitfire sú stále doma a čakajú na dokončenie. K samotnej stavbe:reže/strihá/lepí sa to pohodlne, na nejaké nepresnosti som nenatrafil, chyby sú zapríčinené mojou nešikovnosťou. Z fotiek je vidieť, že mám trochu naponáhlo, pretože už som dlho nič z papiera nedokončil, takže idem trochu hurá štýlom. Odniesli si to okienka a urýchlená retuš vo večerných hodinách. Viac na fotkách.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Po večeroch som pokračoval a spravil menší pokrok, no chyby ostali rovnaké, nepoučím sa :beat plaster: Zas tá retuš, pod umelým svetlom nevidím, čo miešam. Taktiež som trochu odflákol nárožné piliere, z ktorých som musel kúsok z ich horného dielu vyrezávať, aby k stenám lepšie priľnuli. Pre budúcich lepičov, nalepte ten horný diel týchto rohov trošku nižšie tak, aby lícoval ten výrez pre rok s horným okrajom piliera (vlastne na to prídete asi sami :-)). Pri vyrezávaní dielov sakristie sa trochu prejavila tupšia čepeľ skalpela. Pri jej lepení odporúčam držať sa návodu a schodík prilepiť až po nalepení na podložku (nejak som toto odporúčanie autora preskočil). Celkovo zanecháva model dojem uponáhľanej práce (po večeroch sa mi s tým, pravdupovediac, veľmi piplať nechce). Viac povedia fotky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Pavel Pejša »

Není to tak zlý. Bude z toho hezkej kostelíček.
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Opäť som tu s malým progresom. Pokračoval som lepením apsíd, ktorých stavba prebiehala vpohode, až došlo k lepeniu malých striešok krajných apsíd. Tam mi to všetko úplne presne nesedelo, lepilo sa mi to trochu nepohodlne, ale nakoniec som to tam predsa len nejako nasadil. Viac fotky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovala strecha ľavého boku kostola, ktorú som podlepil kartónom.

Obrázek Obrázek Obrázek

Z fotiek vidno, že chyby sa mi ďalej kopia. V najväčšej miere je to dané netrpezlivosťou za ďalším dokončeným modelom. Plánujem ho budem dolaďovať nejakým jednoduchším terénom. Pozorné oko si všimne, že som dodatočne podlepil väčšie steny kartónom (pomocou obojstrannej pásky). Keď už pre nič iné (krivá stena ľavého boku modelu - dalo sa to zrejme vyriešiť inou polohou kartónu), zlepšuje to aspoň manipuláciu s modelom. Nevyzerá to v mojom podaní ako dokonalý model, ale pohľad na modelársku polovicu môjho stola po celom dni v práci mi aj tak dodá chuť pracovať na tom ďalej.
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Opäť po čase som tu s ďalším postupom. Vpodstate sú všetky papierové diely zlepené, ostáva dodať kríže a nejakú podložku. Celkovo so stavbou nie som úplne spokojný, ako som avizoval, dosť som sa s ňou plašil, aby som konečne po dlhom čase aj niečo dokončil. Takže postupne:

Strechy sa lepili relatívne v pohode, len som veľmi nepochopil ohyby na ich okrajoch, tak som ich zlepil po svojom.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To najlepšie na koniec: vežičky. Zo začiatku to šlo pekne, spodná časť vežičiek šla ako po masle, vrchnú som robil dvoma spôsobmi. Prvý (ľavá veža) spočíval v lepení jednotlivých dielov zároveň o vedľajší a spodný diel veže, pravú vežu som zlepil najprv ako celok a až tak ju prilepil na spodnú vežu. Výsledok posúďte sami (v tichosti, pre seba :) )
Obrázek Obrázek Obrázek

A papierová časť ako celok. Model sa mi lepil dobre a maťtrošku viac zručnosti a trpezlivosti, možno aj času, mohol by dopadnúť lepšie. Už len pár detailov a môžem pokladať model za dokončený, čo bolo hlavným cieľom tejto akcie ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Podkložka bude už čoskoro :-) Dokončil som kríže. Tie 5 mm kúsky drôtu boli pre moje pracky dosť oriešok :-)

Obrázek Obrázek Obrázek
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Po dlhšej odmlke pridávam fotky dokončeného modelu. Od posledného reportu som sa pokusil stvárniť neupravený a trochu zanedbaný terén. Ide o môj prvý kontakt s posypmi a tvorbou krajinky ako takej. Okrem posypu, stromčeka a podložky, stvárňujúcej kachličky som využil ešte mix zeleného a čierneho čaju a precadenú hlinu. Výsledok je zrejmý z fotiek. Zdá sa mi, že som to zmixoval až príliš a je v tom trávniku väčší chaos, než som pôvodne chcel.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
danekk1
Příspěvky: 29
Registrován: stř 21.8.2013 17:58

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od danekk1 »

Gratuluji k dokončení, model se ti povedl. :)
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od Stuler »

Má to nejaké muchy, ale ďakujem :-)
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 619
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Kostel nanebevzetí p. Marie Tismice / O. Hejl / 1:150

Příspěvek od pan Tau »

Ve čtvrtek jsem projížděl Tismicemi a náhodou byl otevřený kostel. Tak jsem samozřejmě neodolal a še se podívat. Jaké bylo překvapení, že nikde nikdo nebyl a v kostele byl k prodeji tento model a další knihy. U každého výtisku byla cena a peníze se měly dát do připravené misky. Už tam byly nějaké peníze a co mě velice příjemně překvapilo, že tam nikdo nebyl a nehlídal, jestli za knihy a model dává určenou částku a také nehlídá peníze. Je tohle ještě v Čechách možné? Měl jsem z toho velmi příjemný pocit.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“