Kostel sv. Jana Křtitele Nudvojovice/ O. Hejl/ 1:150/HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Kostel sv. Jana Křtitele Nudvojovice/ O. Hejl/ 1:150/HOTOVO

Příspěvek od Tomáš M. »

Model kostela sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích u Turnova vyšel v rámci sešitu Kostely I od Ondry Hejla. Už mám postavený kostel sv. Václava na Proseku a rotundu sv. Mikuláše a sv. Václava v Těšíně. V tomto vlákně prezentovaný model je tak z Kostelů I třetím v pořadí, který jsem stavěl.

Pár slov o předloze modelu:
Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích u Turnova byl postaven okolo roku 1250 cisterciáky a je tak nejstarší stavební památkou na Turnovsku. Předpokládá se, že na jeho místě stála už předtím jiná stavba. Ke konci 19. století byla provedena velká oprava kostela, neboť do té doby chátral. Do špatného stavu se dostal opět po roce 1945, další rekonstrukce byla dokončena v roce 2006. Nejvýznamnějším prvkem jeho vybavení je renesanční epitaf rodiny Jiřího Reinolta ze Štiřína, správce panství Hrubý Rohozec. V letech 1570–90 na něj byla postupně dopisována jména zemřelých. Autorem většiny vybavení, pocházející z doby obnovy kostela, je však Petr Bušek z Husy u Sychrova.

Obrázek Obrázek

Vlastní stavba:
Rozsah modelu je jedna strana A4 (včetně návodné kresby) a je to klasická hejlovánka - skvěle se staví, vše pasuje jak má a poměrně dobře se pro ni míchají barvy na retuš. Na následujících fotkách je shrnut postup stavby (jednotlivé stěny podlepeny okny / stěny slepeny dohromady / a na vrch přijde střecha):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na střechu věžičky jsem přidal makovici a korouhev (které tam ve skutečnosti opravdu jsou, i když korouhev by měla být stříbrná ;) ).

Na závěr foto hotového modelu:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Toť protentokrát vše 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“