Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Odpovědět
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Zdravím všechny papírové modeláře.
Původně jsem chtěl pokračovat v lepení série francouzských zámků, ale pak se do mého počítače dostala PC hra Assassins Creed 2, která se z větší části odehrává ve Florencii konce 15. století. Hru asi nemusím déle představovat, jen zmíním, že velmi detailně a realisticky přibližuje město a jeho stavby, po kterých se dá téměř libovolně šplhat a prohlížet si je, a to včetně té nejhlavnější, chrámu Santa Marie del Fiore. zkráceně označované, jako Duomo. Proto jsem ihned využil možnosti postavit si tento klenot severoitalské renesance z papíru.

Obrázek

K samotnému modelu:
Vystřihovánka se skládá opět z modelu samotného a dále z krátké historie samotné stavby v několika světových jazycích, včetně mnoha obrázků a plánků. Model nemá návod v češtině, ale pokud se člověk drží kladu listů a číslování jednotlivých dílu, není s trochou prostorové představivosti sestavení modelu problém. Model úctyhodných rozměrů 30 X 61 cm a výšky 31 cm se skládá ze tří částí. Chrámu samotného, zvonice (kampanila) a Baptistéria, stojícího před hlavním vchodem. Baptisterium a kupole chrámu se dá postavit jako rozebíratelné, přičemž baptisterium obsahuje i náznakově zpracovaný interiér. Chrám samotný, ani kupole však zpracovaný interiér nenabízí, proto jsem se rozhodl raději pro uzavřenou variantu.

Stavbu začínám Bapristériem.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Tak pokračuji ve stavbě. Model je ale pro mě po bezproblémové práci na francouzských zámcích od stejného vydavatele poněkud zklamáním.
Stavba Baptisteria je poměrně jednoduchá záležitost a tak jsem přece jen zkusil sestavit i interiér. Nenapadlo by mě ale, že bude tak špatně naprojektován, že se to projeví na budově i z venku. Jednoduše k sobě obě poloviny osmistěnné budovy nedokonale přiléhají a poznat je to především na střeše u základny lucerny. Původně jsem myslel, že je to mýma rukama, ale podobný problém jsem našel i na zahraničních fórech. Pokusím se to později zamaskovat nějakým drobným zábradlím.

Obrázek

Obrázek

Pokračoval jsem stavbou zvonice - kampanily. I zde jsem se však setkal s problémy. Čtvercový půdorys stavby je v nárožích opatřen výstupky, které však jen těžko drží pravidelný tvar, když je plášť zvonice z jediného dílu. Nepomůžou ani v modelu přiložené vnitřní výztuhy zvonice, jelikož jejich tvar a rozměry jsou zcela odlišné. Proto jsem si musel výztuhy vyrobit vlastní. Navíc jsem doplnil vnitřní část zábradlí na vrcholu věže, aby nezůstalo zevnitř bílé.

Obrázek

Obrázek

Fotky jsou z mobilu :-(
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Stavba pokračuje samotným chrámem. Nejprve jsem nahrubo sestavil centrální část dómu s Brunellesciho kupolí. Její tvar ještě vylepší podpůrná žebra, která budou přilepená z vnějšku.

Obrázek

Obrázek

Výška centrální části je zatím 24 cm.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Tak další postup stavby je tu. Dokončit střechu kupole dalo nakonec trochu víc práce než jsem čekal. Následně jsem vše přilepil k základovému plánu a centrální část chrámu začal obestavovat dalšími částmi stavby. U přístaveb jsem vyrobil nová okna, aby obvodová zeď nebyla na pohled příliš jednolitá. trochu nepříjemně mě překvapil barevná odlišnost různých dílů stavby. V této fázi je to obzvlášť patrné, neboť nižší části stavby mají zcela odlišný odstín, než centrální kupole. :-(

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Další pokračování stavby. Zastřešil jsem postranní kaple. Opět jsem využil možnosti udělat okna plasticky.

Obrázek

Střechy jsem doplnil opěráky.

Obrázek
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od katondre »

Se to leskne jak psi kulky :-) pekne, ale kde mas zbytek ;-)
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Po delší odmlce pokračuju ve stavbě. Jde to teď pomaleji, jelikož se doplňuje spousta malých říms a do nízkých věžiček se vlepují vytvarované výklenky, což je trochu piplavá práce. Vrchol kupole jsem doplnil lucernou a korálkem za korunu z bižu shopu :-)

Skutečný lesk není tak hrozný, jak to na fotkách vypadá. Jen fotografování a nasvícení to vždycky poněkud zvýrazní.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Další vánoční pokrok. Hotové jsou obě stěny chrámové lodi, kde jsem zplastičtěl všechna okna. Zbývá hlavní vstup, střecha a pár doplňků.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Tak jsem uzavřel hlavní loď stěnou vstupního průčelí. Další na řadě budou ozdobné sloupy a římsy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Tak hotovo. Stavba šla celkem bez problému a model se svýmy rozměry v mé sbírce vypadá opravdu majestátně :-)

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 168
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Miloš D. »

Ondro pěkný kousek. Nějaké poměrové měřítko - Ondrovu nebo Milanovu rotundičku k tomu přilož a vyfoť :lol:
Caroll026
Příspěvky: 1
Registrován: sob 28.6.2014 22:10

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Caroll026 »

Krásný model :) Prosím, mužu se zeptat, kde se tato skládanka dá u nás koupit? :)
Moc děkuji za odpověď ;)
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Duomo - Florencie / L' Instant Durable / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Produkci francouzského vydavatele L'instant durable u nás nabízí brněnská firma Betexa, od které tyto modely kupuji i já.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“