Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HOTOVO

Příspěvek od Tomáš M. »

Po dopatlání veteránku od R. Vyškovského jsem se rozhodl přesunout se z kategorie MDT do kategorie Architektura, ke které mám ostatně trochu blíže. A protože jsem si loni v listopadu pořídil v Neratovicích sešit Kostely I od Ondry Hejla, byla volba dalšího modelu docela jednoduchá. Kostel sv. Václava na Proseku, který byl v sešitu uprostřed, mám už postavený (bohužel bez dokumentace postupu) a další na řadě byla Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava v Těšíně.

Obrázek

Pár slov o předloze modelu:
Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava se nachází na Hradním vrchu (na polské straně Těšína) a byla postavena v první polovině 11. století. Sloužila jako hradní kaple, avšak měla také funkci obrannou, neboť ve své době byla jedinou zděnou budovou v okolí. V první polovině 19. století začali Habsburkové, noví majitelé těšínského hradu, s budováním komplexu letního zámku. Projektu se zhostil vídeňský architekt Josef Kornhäusel a přestavbě neunikla ani rotunda, která tak získala klasicistní vzhled. Zpět do románské podoby byla přestavěna v letech 1947 - 1955.

Obrázek Obrázek

Vlastní stavba:
Model rotundy patří rozsahem mezi malé, obsahuje 17 číslovaných, resp. 25 fyzických dílů. Přesto jsem měl z této "budovy bez rohů" docela respekt. Sice jsem už pár románských kostelů (od Ondry Hejla), které obsahovaly nějakou tu oblou část, např. apsidu, postavil, ale rotunda u mě měla premiéru.

Při stavbě jsem postupoval trochu jinak než obvykle (tj. naříznutí ohybových hran u jednoho dílu - vyřezání dílu - zaretušování - nalepení na příslušné místo - naříznutí ohybových hran dalšího dílu atd.), ale nejprve jsem u všech dílů nařezal ohybové hrany, pak je všechny vyřízl, zaretušoval a nakonec slepil. U takto malého modelu to celkem jde, ale příště se vrátím k obvyklému postupu, který mi vyhovuje více.

Obrázek Obrázek

Aby tělo rotundy, apsida a nasílení zdi pro vnitří schodiště lépe drželo tvar, vyřezal jsem podle dílu 1, resp. 6 žebra z 1 mm kartonu. Stavba probíhala bez větších problémů, jak je u modelů od Ondry zvykem. Jenom s okny jsem trochu bojoval, vyšla mi trochu kratší (o řádově desítky až stovky mikrometrů :) ), ale to bylo spíše způsobeno mýma rukama. Zato střechy, kterých jsem se bál asi nejvíc, sedly krásně.

A na závěr pár fotografií hotového modelu:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

S výsledkem jsem vcelku spokojený, i když jsem si jako vždycky řekl: Moh sem to postavit líp ;) . Zato fotky nevypadají nikterak oslnivě a docela dost vytahují drobné chyby, které pouhým okem ani nejsou vidět. A příště bych asi mohl na focení použít i trochu kontrastnější pozadí (např. světle modrou), ale to až příště.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HO

Příspěvek od Niraj »

Žebra do rotund taky takhle vyrábím, pěkně to pak drží tvar a je to bytelný.
Z čeho máš podložku? Vyřezáno z dřevěné desky?
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Re: Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HO

Příspěvek od Tomáš M. »

Podložka kdysi byla dřevem, stejně jako celá rotunda... 8-) .

Je to takhle: podložku ke kostelům (a ostatním stavbám) poslední dobou dělám tak, že ze strojní lepenky síly 2 mm vyřežu plochu, která má přibližně stejný tvar jako půdorys objektu, jenom je o cca 5 mm na všech stranách větší. Pak na vrchní i spodní část přilepím pomocí oboustranné lepicí pásky hnědý papír, hrany zatřu tmavě hnědou vodovkou a nakonec na to plácnu vlastní model. Poměrně rychlé, jednoduché a mě osobně se to velice líbí. A nekroutí se to, což je taky fajn.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HO

Příspěvek od Niraj »

Aha, chceš říct, že to pod rotundou je jen 2mm karton? To vypadá o dost silnější, proto jsem hádal dřevěnou podložku.
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Re: Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava / O. Hejl / 1:150 /HO

Příspěvek od Tomáš M. »

Je to skutečně jen 2mm karton. Možná jsem měl při focení dát k rotundě nějaký "srovnávací" předmět. On totiž poměr velikosti

model na fotografii (po rozkliknutí) : model ve skutečnosti

je přibližně 2 : 1. Proto se Ti možná zdá, že podložka je silnější než ve skutečnosti opravdu je. Ale není ;) .
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“