Kostel sv. Michala - Velký Klíž / Ondřej Hejl / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Michala - Velký Klíž / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Tomáš B. »

Před dvěma dny mi to nedalo a využil jsem kousek volného času. Slepil jsem si tento malý slovenský kostelík, který Ondra připravuje do dalšího sešitu kostelů. Má to všeho všudy 16 dílů, taková pěkná oddychovka na jeden delší večer, nebo dvě kratší odpoledne.

Model: Kostel sv. Michala - Velký Klíž

Autor: Ondřej Hejl

Měříko: 1:150

Rozsah: 0,5 x B4

Náhled na model:
Obrázek

Historie:
Drobnú kamennú stavbu postavili niekedy v 12. storočí pôvodne ako zemepanský kostolík a zachovala sa dodnes bez neskorších prestavieb. Skladá sa z pozdĺžnej lode (3,92 m x 5,33 m), východnej polkruhovej apsidy a asymetricky pripojenej valcovej veže, v ktorej je vretenové schodisko na emporu.
Stavba bola ešte v roku 1828 v dobrom stave, v nasledujúcich desaťročiach však začala postupne chátrať, zrejme aj v súvislosti s tým, že v obci si postavili v roku 1801 nový väčší kostol. V 30. rokoch minulého storočia už stál bez strechy. Obnovy sa ujal historik umenia a pamiatkar Václav Mencl v roku 1936, vďaka nemu bol kostolík komplexne obnovený a dostal novú strechu, plochý strop i drevenú emporu. K novej výzdobe interiéru, ktorú mal realizovať Ľudovít Fulla, však už nedošlo kvôli udalostiam rokov 1938 - 39.
Zdroj: apsida.sk

Fotky modelu:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Výhledově dodělám detaily - křížek a kousek terénu. Lepilo se to úplně samo, bylo hotovo za 4 a půl hodiny čistého času lepení.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“