Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:165

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Obrázek

Jelikož už mně NĚKDO uháněl, že nic nedělám (výhružné telefonáty a tak...), musím chtě nechtě rozjet nějaký projekt. :twisted:
Dokončení plánuji v nedohlednu, progres bude značně nepravidelný a pravděpodobně míň než zanedbatelný a prakticky nepostřehnutelný. Nicméně doufám, že do promoce by snad mohlo být hotovo ;)


O PŘEDLOZE
Z historie kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné
Základní kámen farního kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné byl položen v roce 1895. 3. července 1898 se konalo slavnostní vysvěcení nového chrámu, představujícího jednu z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších novogotických staveb u nás.

V 19. století původní starý kostel již nepostačoval a proto usilovali Poštorané o zbudování nového chrámu. Panující kníže Jan II. z Lichtenštejna prosby Poštoranů vyslyšel a nákladem 250.000 zlatých nechal postavit nový kostel podle projektu architekta Karla Weinbrennera, který navrhl i veškeré zařízení interiéru kostela a sakristie. Tento lichtenštejnský dvorní architekt je také autorem návrhu kamenného kříže před kostelem z roku 1902.

Stavbu prováděla vídeňská firma Josefa Schmalzhofera, stavební materiál tvořený dvěma sty druhy cihel, dlaždic a glazované keramické krytiny dodaly místní knížecí keramické závody. Historizující cihlová stavba z režného zdiva s převahou novogotických prvků stojí na volném prostranství. Nad vchodem do kostela se nachází socha Ježíše Krista v nadživotní velikosti, jejímž autorem je Josef Beyer. Presbytář je prolomen čtyřmi okny s vitrážemi zobrazujícími sv. Josefa, P. Marii, sv. Jana Křtitele a sv. Vavřince. Boční oltář P. Marie, Božského srdce a Božího hrobu jsou dílem tyrolského umělce Ferdinanda Stuflersera. Sochy zhotovili neznámí vídeňští sochaři, vitráže jsou dílem mnichovské školy, autorem malířské výzdoby je již zmíněný Josef Beyer.

http://farnost.postorna.cz/index.php?id1=kostel


O MODELU
Podrobnou reportáž ze stavby přinesl před nějakým časem Tom, můžete srovnávat tady.

Rozsah: 8 stran B4 modelu + 3,5 strany B4 návodu vč. návodných kreseb, celkem něco přes 500 dílů
Zásadní problém: Na takovýto model celkem extrémní gramáž - něco kolem 200g/m2

Model je rozdělen do 4 stavebních celků:
:arrow: A - Ústřední prostor kostela, žlutá barva
:arrow: B - Vstupní prostor a presbyterium, modrá barva
:arrow: C - Boční kaple severní, oranžová barva
:arrow: D - Boční kaple jižní, zelená barva

Zahajuji stavbu, podle návodu střední částí presbyteria, tedy části B. Lepit budu natupo všude, kde to půjde. Ještě prověřím, jestli bude potřeba zesilovat díly, které se podlepují druhou vrstvou papíru (římsy, ostění) - gramáž je natolik velká, že to možná ani nebude třeba.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

První stavební celek - presbytář.
Obrázek

Obrázek
:!: Papír je opravdu strašně, ale strašně silný. Plus je ale, že opravdu není třeba podlepovat velké plochy...

Jinak ale musím říct, že všechno při pečlivé práci pasuje jak má, akorát se musí nařezávat poctivě skalpelem z rubu i líce. Jediné, co doporučuju jinak oproti návodu, je přilepit římsy 8-11 až po nalepení dílů 16. Spousta chlopní se dá odstříhnout (u oken, u vikýře).
Při lepení střechy jsem odřízl pryč chlopeň a podlepil spoj zespodu jiným kusem papíru.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:

Příspěvek od stop_r »

Teším sa
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Připravené díly hlavní lodě - ZNOVU UPOZORNĚNÍ PRO BUDOUCÍ STAVITELE: CHYBA NA DÍLE 1Ž - Špatně otočené trojúhelníčky.
Obrázek

Obrázek
U oken jsem vynechal vnitřní chlopně v lomeném oblouku - je to lepené sekunďákem natupo. Vnější chlopně jsem z obavy, že natupo okna nepřilepím bez prosvítání hrany, nechal, ale jsou ztenčené. Po nařezání skalpelem, kdy se papír asi z poloviny prořízne, se dá část tloušťky papíru opatrně strhnout. Vznikne jednak snadněji retušovatelný povrch, druhak při přilepení nevzniká tak viditelná spára.

Během odpoledne snad zkompletuju...
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:

Příspěvek od Majo71 »

Ide Ti to pekne. A problémy s tým príliš "silným" papierom plne chápem, ja som takto pred rokom bojoval so Stavovským divadlom, ktorý je tiež vytlačený na takomto "kartóne" :-) Držím palce k zdárnemu dokončeniu.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné/R. Vyškovský/1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Pokračování:
:arrow: Spojil jsem doposud hotové celky hlavní lodi a presbytáře. Všechno sedlo naprosto přesně, až jsem se divil. Je ale pravda, že přilepení opěráku se událo pomocí vteřinového lepila, herkules bych asi tak dlouho v přesné pozici neudržel. Zatím nemám zaretušovanou korunní římsu, tu chci zatřít až po osazení střechy, ať ji mám celou v jedné barvě.
Obrázek Obrázek

Hlavní střecha.
Obrázek
I tady jsem zvolil postup jako na presbytáři - čili z dílů ve vystřihovánce jsem odřízl chlopně a všech 8 hlavních dílů je slepeno pomocnými chlopněmi z tenkého papíru zezadu. Nevzniká tak "zub".
Při lepení střechy se bohužel objevily problémy - půdorys střechy je o něco menší než půdorys kostela, proto budu pravděpodobně zesilovat tloušťku korunní římsy. Uvidím.

Druhý problém:
Obrázek
Opět menší půdorys, tentokrát základu věžčky - tady se to ale maskovalo o dost hůř, než u korunní římsy. Naštěstí měl papír trochu vůli, ale hrana tam pořád je...
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“