Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120 - HOTOVO

Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Tak jsem se pustil do další stavby, p. Josef Lada by měl určitě radost :lol:
Jedná se o původně románský posléze barokně přestavěný
Kostel sv. Václava v Hrusicích
Obrázek Obrázek

No, a zatím mám takto věž - opět s báječnými okýnky :)
Po zhotovení okýnek jsem jednotlivé stěny věže podlepil kartonem 0,30mm a pak ji teprve slepil dohromady. Taktéž tu horní podstřešní římsu jsem podlepoval. I tak se mi zdá věž krapet vachrlatá, takže do ní ještě asi vlepím jednu čtvercovou výztuhu někde do prostřed výšky a až pak ji teprve přilepím k podkladu.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Niraj dne sob 15.9.2012 20:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Aki »

u tohohle se ty okýnka lepí podstatně líp :) páč jsou o dost větší, než u tý rotundy
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

To jo, to rozhodně, není to tak pidi. Já mám vždycky problémy hlavně s těma páskama, co tvořej tloušťku rámu. Spasovat to tak, aby nikde neprosvítala nějaká hranka....musím tam vždycky retušovat.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Tak ji mám pod čepcem. Kupodivu se ta střecha věže lepila dobře, měl jsem z ní původně dost obavy.Zbytečně. Jde to dobře, vše je logické, bylo to šup šup.

Krapet mám problém s rýhováním, nedaří se mi to tak, abych pak měl zcela ostré hrany. Zkouším různé způsoby rýhování, nařezávat se mi ale nechce, s retuší si ještě netykám, stačí mi bohatě ta retuš, která musí být.
Takže rýhuju (tupým skalpelem, nožem, jehlou, hrotem kružítka, .....) - ale není to ono. Nejlepší výsledky jsou rýhováním tupým skalpelem na líci, 2x za sebou a poměrně silou, ale někdy je po ohybu přeci jen znatelná bílá čára.

Obrázek

Následná diskuze o rýhováná a retušování přesunuta do sekce Stavba, konstrukce, tipy a triky. Tomáš B. 13:55 1.9.2012
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Takže díky všem za rady, postupně je všechny vyzkouším a vyberu si nějaký svůj postup.
Tomáši, jasně, pak to tu pročisti. Jsme mimo téma, ale vzniklo to z povahy tohoto reportu.Díky.

Jinak všera se mi podařil pouze vlažný pokrok: lepil jsem předsíň kostelíka a všechno to vyřezávání otvorů portálů, jejich lemů, .... to mi dalo dost zabrat. Takže zatím jen takto:
Obrázek

Jinak vnitřní lemy portálů jsem lepil částečně "natupo", uřezal jsem zoubkové chlopně (označené šipkami) a nechal jen ty velké (viz obr.). Šlo to pak mnohem líp napasovat přesně. Ty zoubkový chlopně vůbec dost často dělají problémy.
Obrázek

A další vychytávka (ale tu určitě všichni znáte) - když po vyříznutí dílu retušujete jeho hranu, tak se pak dá, tím že je vlhká, pěkně dorovnat okraj, dotvarovat oblouky (třeba násadkou skalpelu), nebo i "zamačkat" případné ochlupacení řezu. Je to paráda.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Předsíň je tragédie !!! :evil:
Ta se mi vůbec nepovedla, vůbec nic mi tam nepasovalo, vše se kroutilo, .... hrůza. Prostor mezi vnitřní a vnější stěnou každé strany je totiž dutý, a tak se to strašně kroutí. Stěny předsíně jsem měl podlepit, drželo by to lépe. Pak už teda nesedělo nic: římsy, stříšky, rozjeté rohy ... všechno jsem musel dopasovávat. Parkrát už to bylo málem v koši.
No nic, výsledek je takový jaký je :oops: (stydím se), ale jedeme dál.

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Aki »

myslím, že je to jen o šikovnosti prstů. tenhle kostelík lepila kdysi expřítulka a jestli se dobře pamatuju, tak se jí tahle část i docela povedla :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Jasně souhlas. Rozhodně si nestšžuju na vystřihovánku jako takovou. I nepodlepený se šikovnýma prstama by to šlo a podlepený o dost lépe. V globálu nešika rozhodně nejsem, ale tohle je pro mě narposto nový druh činnosti, drsně titěrné, takže ten fortel je potřeba nacvičit. Mně to nevadí, v celkovém složení kostela se to ztratí a na výstavu s tím zavítat rozhodně nehodlám. Manželce a klukoj (kterýmu to nakonec asi skončí v pokojíku) se to líbí a všechny chyby jim musím vyloženě ukazovat. Takže dobrý. Beru každou vystřihovánku jako praktické cvičení.
Teď pokračuju vlastní budovou kostela a tam je vše zatím brý. Starý známý okna a dveře, jdou mi rozhodně o poznání líp, než v předchozí vystřihovačce. Jak píšu, je to vše o cviku.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Tak tento večer jsem pokračoval jedním bokem kostela. Oproti předsíni jsem spokojen, šlo to fajně - staré známé lemy oken a 3D okýnka:
Obrázek Obrázek

U půlkulatých oken jsem porušil technologický postup, zdá se mi to z hlediska montáže lepší. Jde o to, že dle návodu se mají chlopně vnitřních obrub oken ohnout dovnitř oken - viz obr.:
Obrázek
a ta pravá výplň okna se pak vloží skrz okno dovnitř na chlopně. V tom případě je ale nutné zachovat všechny chlopně včetně těch malých zubových (zde už odstraněny), a toho jsem se hodlal vyvarovat.
Já zoubkové chlopně odstraňuju, zbylé chlopně ohýbám na druhou stranu a výplň okna (tu vpravo) vyřezávám i s kouskem okraje:
Obrázek
Pak jen výplň vycentruju přesně do otvoru okna. Případná nepřesnost se celkem dobře retušuje. Zdá se mi to lepší postup, než ten v návodu.
Takto to vypadá po složení:
Obrázek

a takto komplet bok i s římsami:
Obrázek
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Vojtik »

Zkus ty fotky dát rozklikávací, lupu u monitoru stále nemám :) Osobně při vkládání fotek používám ten první odkaz (malý náhled s rozkliknutím na velkou fotku).
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Jo, díky za upozornění, zapomněl jsem to jako odkaz udělat, když jsou to jen malé náhledy.
Pro tentokrát jsem je teda dodatečně jen zvětšil, příště ty malé budu dělat už jako odkazy.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Takže jsem v neděli zapracoval na stěnách kostela. Šlo to celkem dobře, byly to samé známé lemy dveří a oken a pak jejich výplně - vše na jedno brdo:
Obrázek
Po složení:
Obrázek
A zbylé stěny:
ObrázekObrázekObrázek

(1. obrázek zcela dole, levá část ... plácnul jsem si líc do kapky s barvou a rozšmrdlal. Sice jsem to hned omyl vodou, ale už bylo pozdě. Dá se to nějak "zaretušovat"? Napadá mě jedině zakrytí nějakou atrapou břečťanu nebo keříkem)

Dnes budu pokračovat zkompletováním stěn k sobě.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Aki »

myslím, že keřík bude nejlepší nápad :) jináč taková malá vychytávka k těm okenním rámům - je dobrý je na nevyřezaný místo ve stěně přilepit s nevyřezaným vnitřkem a pak to fiknout najednou. udělá to hezky čistej řez a nemusíš to na sebe nějak složitě napasovávat...
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Aki píše:... jináč taková malá vychytávka k těm okenním rámům ...
Nojo, gud ajdia !
To mě teda nenapadlo, super, díky.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od JanO »

Aki píše:jináč taková malá vychytávka k těm okenním rámům - je dobrý je na nevyřezaný místo ve stěně přilepit s nevyřezaným vnitřkem a pak to fiknout najednou. udělá to hezky čistej řez a nemusíš to na sebe nějak složitě napasovávat...
Asi se to přímo netýká tohoto modelu, ale je třeba dávat bacha, zda nějaké okno není menší než okenní rám - viz třeba Křečhoř. Strašně blbě se to pak napravuje :| .

EDIT: Stručněji - je třeba sledovat, zda rám opravdu patří tam, kam ho lepíš.
Naposledy upravil(a) JanO dne úte 4.9.2012 18:03, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“