Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150 - HOTOVO

peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od peetee »

Žebra bych pak lepil jen nahoru a/nebo dolů do válců- kdekoliv mezi tím by se to žebro mohlo protlačit (třeba při nějakém neopatrném vzetí do ruky) do stěny rotundy a to pak už nevyžehlíš.

U té výztuže střechy apsidy co je na fotkách vidět by stálo za zvážení podlepení kartonem ať se to nekroutí.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

U té apsidy myslíš jen podlepit tu výztuž? Já přemýšlím o nějakém vyztužení komplet toho prostoru, třeba tam vzpříčit nějak špejli - ještě nevím.

Jinak, ještě je to předčasné, ale chtěl bych se zeptat na provedení křížků. Jak nejlépe na ně? Předpokládám, že se podlepí bílým dílem a vystřihnou. Ale to mi připadá dost málo. Vyztužit tedy nějakým drátkem? Nebo je udělat kompletně z jiného materiálu? Vyřezávat je z toho papíru, to taky musí být pohádka. Jak to řešíte?

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

Křížky se dělaj podle toho jak je kdo šikovnej, jako všechno :)
Vypíchat to z papíru není tak těžký, jak to vypadá (přihřeju si vlastní polívčičku, protože to jsem párkrát dělal) -
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jsou lidi, kteří si to slepí nebo spájí z drátků, existujou dokonce křížky vypálené laserem, ke koupi tuhle: http://www.vltava2000.cz/paper_model/de ... mentID=391" onclick="window.open(this.href);return false;
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od peetee »

Ano - ta výztuž mi přijde že se trochu ohýbá, aby to pak třeba při lepení tělo - střecha nedělalo paseku, ale možná tady výztuž z obyč. papíru postačí. Zase na druhou stranu kdybys tu střechu při lepení na zeď a tělo potřeboval poštelovat ta výztuž z kartonu by to mohla bránit .... tohle prostě musíš vyzkoušet (třeba si tam tu výztuž přilep jen pár kapkama lepidla ať ti drží, vyzkoušej kompletaci a když to bude dělat při kompletaci paseku, tak to prostě sundáš).

Vzpříčit špejli...no šlo by to, aby to drželo svislý tvar, ale myslím, že postačí přilepit chlopně ke zdi a bude to o.k. :). Já u rotund nikdy svislé výztuhy nedělal, vždy jen vodorovné a nebyl problém.

A jak píše Vojta, možností je u křížků spousta. Já se je vždy snažím vyřezat z originálu (lepím a podlepuji gelovým sekunďákem aby to bylo dostatečně pevné), když to nejde, tak třeba z kousků kartonu nebo z těch drátků.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

křížky:
vypíchat z kartonu ... jak na to? Jako že třeba jen špičkou skalpelu bodat kolem dokola až ho z toho dostanu ven? Není to pak chlupatý? Je to takový titěrný. No nic, asi si udělám několik kopíí a pustím se do toho.
Ten vteřiňák je dobrej nápad, to by mohlo pěkně vyztužit.

Vojto, ten křížek na třetím obrázku, to je teda něco. Palec nahoru.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

křížky se daj dělat různě - z drátků (buď vteřiňákem, nebo spájet), koupit laserový (ty z odkazu jsem si pořídil, ale popravdě moc nadšenej z nich nejsem, jsou z nějaký dost tenký fólie a maj oproti originálům většinou neměřítkově široký ramena křížů. nebo je zkusit vyřezat ze silnějšího papíru. v posledním případě je dobrý napustit ten papír vteřiňákem. já se je snažím dělat tak, aby co možná nejvíc odpovídaly originálům.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od peetee »

Ano, bodáš kolem dokola tak dlouho až se na to vybodneš :lol:
Neboj, jde to, tady jsem vybodal tu "vlaječku":
Obrázek
jen to chce praxi a dobrý skalpel (já mám olfu). A jak jsi psal, udělej si kopie a zkus si to několikrát a to nejlepší použij.

Jinak Akiho křížky jsou eňoňuno :!:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

člověk musí počítat s tím, že třeba i pár kousků pomrší, než se mu povede nějakej koukatelnej, ale při troše šikovnosti a trpělivosti se to dá...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Ako píše peetee, chce to ostrý skalpel so špičkou a bodaním sa dajú vytvoriť celkom pekné tvary. Tu je ukážka, čo som dokázal "vybodať" ja :-):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ide to, len to treba skúšať a skúšať :-)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

jste šílenci !!!!! :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

neboj, k tomu taky dojdeš :D
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

ano, šílenství je mým cílem :D
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Takže HOTOVO !
Teda kromě křížků, ty mám předpřipravené, ale musím se na ně vyspat, teď už bych to určitě pohnojil.
Závěrečné foto udělám až zítra při denním světle (a s křížkama).
Brou noc.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Takže FINÁLE I S KŘÍŽKY:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Dojmy:
- práce cca 15hod.
- křížky šly překvapivě dobře (díky radám tady), jednou jsem si to dal nanečisto, podruhé už to bylo naostro. Myslím, že vypadaj celkem slušně
- celkově se to lepilo slušně, nejvíc zabrat daly ty okýnka a dveře, a pak napasovat střechu apsidy na apsidu. To se mi moc nepovedlo.
- taky pozor na zkracování obezdívacích pásků ... zkracujete, zkracujete... a nejednou je to krátký :(
- model jsem na závěr umístil na silnou kartonovou podložku a mírně přelakoval Motip Akryl lakem ve spreji (neleskne se, ale zpevnil se)
Sebereflexe:
- okraje otvorů okýnek mám dost chlupatý
- střecha apsidy, resp. její napasování na apsidu není dobré, mám to celý nějaký pokrucený, nedařilo se umístit tak, aby to všude sedělo jak má
- ty obezdívací pásky jsem zkrátil moc, musel jsem pak nastavovat
- okraj střech taky není ideálně kulatý, sem tam se nějaká kostrbatost najde

Náramně jsem si to užil, díky všem za rady.
Dnes začnu s dalším modelem.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“