Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150 - HOTOVO

Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Zdravím.
Tak jsem se pustil do stavby modýlku Rotundy sv. Kríža a na naléhání některých kolegů zakládám toto vlákno. Bude to dílo začátečníka, takže očekávám konstruktivní kritiku jak co zlepšit či příště udělat jinak.

Pro začátek obal vystřihovánky, aby byli všichni v obraze:
Obrázek

Začal jsem dle návodu, tedy vystřižením vlastního těla rotundy. Bohužel už zde jsem se začal potýkat s problémy při vyřezávání zubatých chlopní (trhaly se mi), jak jsme už psal v jiném vlákně. Zde můžete vidět, jak jsem to oškubal:
Obrázek

U toho spodního dílu (dveře) jsem nepochopil, nač je tam připojen ten celý bílý díl, vůbec jsem ho nevyužil. Dveře se lepí zevnitř rotundy a je kolem nich dost materiálu pro lepidlo. Nevíte někdo?

No a po vystřižení prvního dílu jsem se musel rozhodnout, zda budu lepit jednodušší verzi (plošší) nebo složitější (plastická okna, dveře, .....). Rozum mi říkal, že samozřejmě tu jednodušší, ale bylo mi jasné, že až to dolepím a zbydou mi tam ty nevyužité "plastické" díly, tak že toho budu litovat. A tak jsem se pustil do varianty složitější a šmahem vyřízl otvory pro dveře a okna.
Jenže hned záhy jsem toho hořce zalitoval, protože ta piplačka se slepením a vlepením pidiokýnek, to bylo něco (a to mě ještě čekají 2 na apsidě). Dveře už byly lepší, jsou krapet větší. U okýnek mi to po přilepení k rotundě prosvítalo, takže jsem je z rubu vzal hustší černou temperou a bylo po prosvítání.
Pak jsem hlavní část "smotal" dokola a slepil a poté přilepil k podkladu. Zde mi trošku chyběly ty orvaný zuby chlopní, takže jsem to místy lepil "natupo" a fixoval ještě papírem přes.

Tímto jsem včera před půlnocí skončil, průběžný výsledek je níže. Na fotce je to krapet zvětšený, takže detaily vypadají hůř než z běžného pohledu. Taky se tam objevují fleky kolem dveří (vlepený díl) a kolem okýnek (to je to zamalování černou temperou z rubu), ale to po zakrytování střechou zmizí.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Niraj dne sob 25.8.2012 11:53, celkem upraveno 1 x.
Honza S.

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Honza S. »

Ahoj, pokud máš na mysli tu bílou část, kterou jsem zvýraznil na tvé fotografii, tak ta slouží k tomu, aby se zesílila zeď a po vyříznutí otvoru přilepíš z rubu samotné dvěře.

Obrázek
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Jo to je ona.
Takže se s ní měly nejprve podlepit ty původní dveře a otvor pro nové dveře vyříznou tak, že se vyříznou původní dveře a ještě otvor do tohohle bílého dílu?
To jsem teda tak neudělal. Zmátla mě tam ryska pro rýhování a ohnutí, která vede mezi bílou a šedou částí. Bílá část se podle toho měla ohnout za dveře a ne před, nebo se oddělovat.
Neva, dveře držej, to je hlavní. Příště ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od yvan »

Teda já ten model nemám, ale logicky bych to viděl tak, že s měl bílou plochu ohnout za tu šedou (defakto tu šedou podlepit tou bílou), pak do toho vyříznout otvor pro dveře a pak je tam vlepit. A tento celek pak vlepit do obvodové zdi, ve které je vyřezaná díra pro ten portál.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

mělo se to ohnout a slepit nepotištěnýma stranama k sobě. potom vyříznout dveře a přilepit zespodu nový. je to z toho důvodu, aby byly plastičtější futra :)
a můžeš si zkusit hrát i s retuší - než přilepíš nějakej díl, přejeď hrany, který budou vidět, temperou ve stejným odstínu, jako okolí, nebudou ti tam pak svítit bílý místa.

chlopně já stříhám buď manikůrníma nůžkama, nebo klofu skalpelem. neřežu, ale klofu. prostě ho přiložíš celým ostřím a zatlačíš, odpadá tak riziko trhání...
konkrétně u rotund ale většinou chlopně ufiknu pryč všechny a nalepím pak místo nich tzv. podchlopně z 80g papíru. líp se tak udrží rovina ohybu chlopní, ale to je o chlup vyšší level, nejřív se to nauč tak, jak je to nakreslený :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

- jojo, teď už je to jasný, mělo to být na podlepení portálu dveří. V návodu ani zmínka, ale jsem trouba, že jsem to nepochopil sám. Neva, tak příště.
- díky za radu s retuší, zkusím retušovat hrany hned po vystřihnutí. Tady jsem se pokoušel o retuš až nakonec po slepení, ale nejen že to neumím, neumím chytnou ani přesnej odtín, ani to šmrdlat tak přesně, abych nezakydal i něco okolo. Ale pokoušel jsem se o to. Poopravím nakonec.
- jo, s těma chlopněma a jen tlačením na skalpel už mi to taky někdo radil, ale to už bylo po boji. Naštěstí to tady až zas tak nevadilo, že nějaká chybí, poradil jsem si.

Jinak pro představu, takhle nějak vypadají okénka pro slepení v plastické variantě (č.7):
rozměr cca 10x10mm - žůžo :P
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

jo, tyhle okýnka jsou libovka :) chtěl jsem si to onehdá slípnout jako oddechovku a jedno jsem zprasil, takže si budu muset pořídit další výtisk :) jestli můžu doporučit, tyhle nech radši v jednoduchý verzi...
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Jo tyhle jsou menší než na hlavní loď, a to už byla paráda. Ale asi mě to nedá neudělat tyhle, když ty první jsem už udělal plastický ;)
Kdybys chtěl, udělal jsem si záložní sken celý vystřihovánky, takže ti tuhle část můžu klidně mejlem poslat, abys nemusel kupovat celou vystřihovánku.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Aki »

díky, ale stojí to pár kaček, koupím si klidně novou :) každopádně nejdřív si zkus udělat okýnka a až potomvyřízni díry, kam patřej... když se ti nepovedou, nic se nestane :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

OK.
Jo, to je dobrej nápad. Za chvíli na to vlítnu, jen co uložím rodinu k spánku. Tak uvidím, kam dnes dojdu. Hodím zase nějaký fota nakonec
Díky všem za podněty.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od peetee »

Jak říkal Aki, já taky ty chlopně "klofu" občas ale nedám pozor, potáhnu a chlopeň ... utrnhutá

Co se týče okýnek, tak já je teď na znojemské rotundě lepil takto:
Obrázek

Tzn. nechal jsem to bílou plošku a lepil k bokům okýnka natupo (ne najednou, ale nejdřív jednu a až po zaschnutí druhou stranu - přitisknu zadní část okna k bokům, došteluju ať to sedí přesně a z rubu nanesu malou kapkou gelového sekunďáku - nepropíjjí na tiskovou stranu a drží to hned).

A z těch chlopní je sundána horní vrstva papíru, proto jsou takové chlupaté.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Podobnou vychytávku s okýnkem jsem chtěl dát taky k dobru:
Včera se mi totiž ten černej apendix podařilo urvat, takže jsem přilepil k apsidě jen ten zbytek a na místo apendixu přilepil komplet ploché okýnko, které jsem předtím z toho místa vyříznul - samozřejmě vycentrované černým průhledem. Šlo to krásně, a tak jsem si říkal, že než se mordovat s tím černým pididílem, tak ho rovnou ušmiknout a na jeho místo lepit komplet vystřižené okýnko. Takže druhé okýnko jsem už udělal záměrně tak.
Obrázek Obrázek

Vychytávka od peeteeho je taky fajn, pididíl už není pidi, takže se neurve, nekroutí a líp se to lepí. Je to podobné tomu mému způsobu.

Jinak teda včera jsem zamakal na apsidě. Vytvaroval a vlepil okýnka (viz výše) a apsidu připojil k hlavní budově a podkladu. Plus vystříhal jsem si díly střechy. Moc toho není, ale dřel jsem na tom 2 hodiny. Ty okýnka byly fakt záhul.
Dnes pokračování střechou (-ama).
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Tak střechy jsou též hotové, trošku jsem je zevnitř láknul, aby se zpevnily, takže do zítra nechávám proschnout.
Střechy celkem pohoda, vše sedělo. Tak jsem zvědav na jejich osazování na rotundu. Mám na to celý víkend.
Jinak jsem se snažil dle zdejších doporučení retušovat průběžně, takže vždy po vystřižení dílu jsem vzal barvičkou hrany a po slepení jsem ještě doopravil spoj, kde něco prosvítalo. Celkem to šlo, uvidíme, jaký bude konečný výsledek
Obrázek
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od peetee »

Co se týče zpevnění střech a těl rotundy, tak si olfou vykroužím žebra a vlepuji je dovnitř, aby to drželo správný kulatý tvar:

Obrázek Obrázek Obrázek

A vyříznu do nich montážní otvory, abych se dostal dovnitř, kdyby bylo potřeba.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Rotunda sv. Kríža / M.Bartoš / 1:150

Příspěvek od Niraj »

Super, díky za tip. Střechy v tomhle modelu takovéto výztuže mají, ale tělo ne. Takže dodělám. Díky díky.
Naposledy upravil(a) Niraj dne pát 24.8.2012 10:12, celkem upraveno 3 x.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“