Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paralelka

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paralelka

Příspěvek od Tomáš B. »

Kostel sv. Markéty je daleko viditelnou dominantou obce Zvole. Nachází se na ostrohu nad řekou Vltavou, nad Vodním dílem Vrané. Zvole je na území Přírodního parku Středních Čech, východně od obce Vrané nad Vltavou a severozápadně od Jílového u Prahy.

Kostel je postaven na místě staršího gotického kostela, barokně přestavěného a zbořeného roku 1882. Nový kostel byl dokončen pravděpodobně v roce 1894. Je pseudogotický a byl postaven podle návrhu Josefa Mockera. Kostel Svaté Markéty je jednolodní, obdélný, s mnohoúhelně ukončeným presbytářem a s věží v západním průčelí. Presbytář byl sklenut křížovou žebrovou klenbou, zbytek plochostropý. Zařízení je soudobé s přestavbou. Na hlavním oltáři je obraz Sv. Markéty od F.Sequense a kopie Zbraslavské madony od Zikmunda Rudla.
Zdroj: turistik.cz

Fotografie předlohy:
Obrázek
Obrázek Obrázek

Tento model budeme s Knoxem Ondrovi paralelně testovat a bude součástí připravovaného sešitu Kostely II. Jedná se zatím nejdetailnější provedení modelu v této serii, tudíž zatím i nejsložitější. Proto jsme se rozhodli pro dvojitou kontrolu
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Rozsah:
3xA4 vystřihovacíách stran, 1xA4 návod + návodná kresba

Náhled na model:
Obrázek

Stavba začíná věží, zatím nebyl žádný problém.
Obrázek

Další pokrokode mě očekávajete za dva týdny. Jedu sportovat na kolo.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Psal jsem na dva týdny, ale už jsem tu ;) Přilepil jsem druhou půlku štítové zdi a sestavil střechu věžičky, ta je ale položená nasucho.
Obrázek
Knox

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Knox »

Tak aby v tom Tom :) nebyl sám přidávám taky pár postřehů ze stavby a snad trochu pár rad.

Schodištová okénka na veži jsem se rozhodl oprostit od chlopní a lepit na tupo:
Obrázek

Před spojením obou štítů přední strany kostela je potřeba vyzkoušet jestli vše sedí.
Obrázek

Takto vypadá slepená zvonička. V návodu to sice není,ale doporučuji ji nelepit hned,ale až jako "korunku" na konec :)
Obrázek

Samotná věžička je velmi štíhlá a vysoká necelých 18.cm
Obrázek

Zadní stěnu štítů doručuji podlepit....:
Obrázek

...... a vznikne tak krásně rovná stěna:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Já taky pomalu postupuji.
Obrázek
Knox

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Knox »

Pokračuji hlavním vstupem na jižní stěně. Nejprve jsem si osadil stavbu ostěnímy a udělal pilíře.:
Obrázek

Stěna opět podlepena výstuhou:
Obrázek

Vhodný postup je přilepit delší stěny k pilířům a atiky nechat volné:
Obrázek Obrázek

Potom natupo a "jaksedá" nalepit atiku anecht zaschnout:
Obrázek

Ve finále doslova a do písmene zaklopit střechu:
Obrázek
Knox

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Knox »

Nyní se můžete podívat na asi nejúčinější metodu lepení piliřů, protože ne vždy to vyjde a vznikne krasně rovný. Bohužel je to konstrukcí pilíře. Připomínám jen, že jsem lepil na podlepený podklad a ani tak to není úplně idealní.

:arrow: 1: Přilepí se nejdřív ta strana na kterou se bude lepit chlopeň síly pilíře. V tomto případě pravá.
:arrow: 2: Potom se přilepí levá strana, ale pilíř se nechá otevřený. Při lepení se dbá na přesnost lepení podél rysky.
:arrow: 3: Nakonec se zaklopí i střední část a tím se pilíř uzavře. Opět se dbá na to, aby vše sedělo.
:!: Při opačně konstruovaném pilíři je vhodné dodržovat tento způsob obrácěně..,
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Protější stěnu jsem zastihl i v čase výstavby. Problémy nejsou, vše hezky sedí, jak má. Jen jsem si všiml, že konstrukce gotických oken je lepší tato, než na jiných modelech, kde se "síla okna" omotává dokola samotného okna. Toto spojení ve vrchním klenáku je pro mě jednoznačně lepší.
Obrázek Obrázek

Ještě mám malou poznámku ke způsobů lepení atiky u bočního vstupu, kterou Knox detailně nafotil. Já jsem atiku vyztužil 1,5 mm kartonem a tu jsem nakonec přilepil k celku.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Pokračuji dále. Na východní stěnu jsem dodělal boční vstup. Dále si připravil díly na severní štítovou stěnu a díly na sakristii.
Obrázek

Obrázek Obrázek
Knox

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Knox »

Tak jsem postupně zkompletoval stěny a vše zastřšil. Ne všude jsem zatím dělal retuš, protže model beru ještě často do rukou.
Obrázek Obrázek

Příprava presbyteria si vyžádala vytvoření pomocných vnitřníh žeber. Návod sice kontroluji, ale z jistého důvodu si jím neřídím. Zvolil jsem zhotovení celku a ten pak přilepím na hlavní loď:
Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Já jsem návod taky zahodil :) Slibuji, že dávám poslední fotku, kde to není vidět všechno pokupě. Mám zpracovanou zeď presbyteria a následně to dám všechno dokupy. Na stavbu by měli dorazit kameníci a dodělat římsy a kamenné podezdívky. Je to hrůza, jak ti dnešní stavbaři pracují - kdo to kdy viděl, dělat podezdívku, když už zdi stojí :shock:
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Tomáš B. »

Nejprve jsem sestavil samotnou sakristii bez střechy, tu přilepil k celku a nakonec zastřešil.
Obrázek Obrázek
Knox

Re: Kostel sv. Markéty - Zvole / O.Hejl / 1:150 / beta paral

Příspěvek od Knox »

Tak Tomáš už pokročil a je čas na mě. Zatím nic zvláštního, jen sakristie se lepí k tělu kastela trošku hůř. Hlavně komplikovaná střecha.
Obrázek Obrázek ] Obrázek

Připomínám, že zvonice je na věži jen posazená. Není lepená.

Obrázek

Dole si můžete prohlédnout "ladění" retuše :)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“