Kostel svatého Gotharda v Budišově

Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Kostel svatého Gotharda v Budišově

Obrázek


Nejdřív trochu historie (převzato ze stránek obce) :

Dle starých zpráv byl prý kostel založen třebíčskými benediktýny, kteří na zdejší faru dosazovali kněze, a prý poslední jejich opat zde zemřel a v kostele pochován byl.
První písemná zpráva o zdejším kostele je z roku 1414, kdy Budiš (z rodiny pánů z Lomnice) se svou chotí Kateřinou rozšířili chrám o kapli sv. Gotharda.
To, že kostel v Budišově byl už dávno předtím, potvrzuje expertíza provedená při opravách kostela (1972 - 1983) projektantem Ing. Josefem Hýzlerem ze Stát,. ústavu pro obnovu památkových míst a objektů v Praze, který tyto opravy vedl. Na podkladě stavebně historických poznatků zařazuje nejstarší zdivo chrámové lodi do doby románské a datuje je do 12. stol. Dochovala se dvě románská okna v jižním zdivu. Okna jsou zazděna a jsou vidět pouze z přístřešku nad prostorem bočního oltáře.

Ze 13. stol. se dochovala raně gotická stavba dnešní sakristie. Pravděpodobně to mohla být zmíněná kaple sv. Gotharda z r. 1414, avšak původní podlaha v této prostoře byla mnohem níže.

Ve 14. stol.nad někdejší románskou apsidou vyrostlo krásné gotické presbyterium. Loď byla místo někdejšího plochostropého zakončení goticky zaklenuta včetně triumfálního oblouku, jak je vidět na půdě kostela. Tak byl celý prostor značně vyzvednut. Pod presbytářem je malá krypta k pochovávání mrtvol, která je od časů Josefa II. nepřístupná a vchod do ní z jižní strany kostela je uzavřen kamennými deskami. Poslední stavební částí tohoto období je jižní loď (boční oltář), která měla krásnou žebrovou gotickou klenbu, dnes nahrazenou barokním štukem z éry hrabat Paarů.

V letech 1476 - 1561 spravovali budišovské panství páni z Noskova. Za jejich působení byl r. 1524 pořízen mistrem zvonařem Matějem velký zvon zasvěcený P. Marii a sv. Gothardu, vážící 1,3 tuny. Na žádost Petra z Noskova povýšil 14. září 1538 Ferdinand I., král český, Budišov na městečko.

V období před Bílou horou (1620) za pánů Berků z Dubé a Lipého, kteří byli luteránského náboženství, patřil tomuto vyznání i kostel. Požáry v minulosti zapříčinily zřícení gotické klenby lodi, která za hrabat Paarů (začátkem 18. stol.) byla barokně zaklenuta a značně snížena, čímž byl narušen jednolitý gotický prostor kostela.

Roku 1715 byl budišovský statek prodán Anně, hraběnce z Paaru (roz. Valdštejnové). Paarové nejen že zvelebili městečko, ale přestavěli i kostel a vyzdobili řadou soch neznámého vídeňského sochaře (1723) a sochami z dílny Alexandra Jelínka z Velkého Meziříčí (1729 - 1735). V té době proběhly také rozsáhlé úpravy hřbitova kolem kostela, postavena hlavní železná brána a opatřena sochami truchlících andělů.

Z roku 1722 pochází renesanční věž (5 × 3,56 m), k desce pavlače 24 m vysoká. Na nárožích jsou umístěny 4 sochy v biskupských, resp. opatských mitrách.Sochy jsou v nadživotní velikosti z rakouského lasturového vápence. Podle posledních výzkumů tyto sochy neznázorňují české světce, ale snad sv. Gotharda v hodnosti opatské a biskupské. Věž má stanové zastřešení, pův. kryta šindelem, od minulého stol. pálenými taškami a roku 1983 pokryta měděným plechem. Věž je zakončena vytepanou měděnou korouhví znázorňující Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda. Korouhev je vysoká 4,2 m, rozpětí 2,5 m, váha 400 kg a otáčí se kolem železné žerdi zakotvené ve vazbě věže. Námět na tyoto dílo získali Paarové zřejmě ve španělské Seville. Původní železná plastika, která byla silně poznamenána zubem času, byla r. 1982 nahrazena měděnou pasířem Andrlem z Rájce.

Na barokní výzdobě vnitřku kostela se podílel v l. 1722 - 1729 vídeňský malíř A. Prenner, který je autorem freskové výzdoby stropu a stěn. Rovněž od něj pocházejí velké oltářní obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory. Třetí obraz Nanebevzetí P. Marie se nedochoval.

Roku 1911 nechal postavit vlastním nákladem patron kostela JUDr. Richard Baratta-Dragono nový vchod a upravil panskou oratoř. Od r. 1972 za působení faráře Jana Slabého došlo k postupné renovaci celého objektu. Většina prací byla prováděna svépomocí a dnes se silueta kostela skví z vyvýšeného místa do dálky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě je třeba připomenout, že korouhev tohoto kostela je největší u nás. Její rozměry jsou 4,2 x 2,5 m a hmotnost 400 kg.
Vyfotil jsem i způsob jejího ukotvení, protože to je doopravdy unikát.

Obrázek Obrázek

A teď už k samotnému modelu. Včetně terénu zabírá 5,5 stránek A4. Počet číslovaných dílů je 144 (včetně terénu).
Tady je ukázka několika stránek.

Obrázek Obrázek Obrázek

No a nezbývá nic jiného, než patlat a patlat (aby byl taky nějaký progres) :oops:
Petear
Příspěvky: 47
Registrován: úte 17.4.2012 19:07

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Petear »

Super, kolem tohoto kostela jsem jel už mnohokrát a pokaždé jsem si říkal, jestli ho někdo třeba jednou nezpracuje do papírové podoby. Kdy a kde bude k dostání?
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Petear : kdy bude k dostání, to by bylo zatím předbíhání, zatím je na něm ještě mnoho práce.

Stavbu jsem zahájil věží.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vytiskl jsem teréní díl. Věž postavena zatím nasucho.

Obrázek Obrázek

Další prací je kompletace ochozu, tady jsou připraveny základní díly.

Obrázek

To je prozatím vše, pokračování příště :D
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Ochoz věže je hotov. Následovat bude přilepení ke stěnám věže a doplnění krakorců a střechy.

Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Pavel Pejša »

Lesy ty seš prostě bourák. Nemám slov, obdivuju tvoje umění.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Díky Pavle, ale na tom určitě není nic tak obdivuhodného. Už se těším s čím se vytasíš ty :D .

Opět jsem trochu popojel a přilepil jsem ochoz ke stěnám věže.

Obrázek Obrázek

Připravená střecha.

Obrázek Obrázek

A nakonec pár záběrů prozatím hotového celku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Dnes doplněny krakorce ochozu.

Obrázek
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

V těchto vedrech jsem zahájil zpracování stěn kostela a výrobu lomených oken.

Obrázek Obrázek Obrázek
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Takže současný stav - všechny obvodové stěny na svých místech, následovat bude střecha.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Přilepeny základny střechy a zkompletovaná střecha

Obrázek Obrázek

Střecha konečně přilepená k celku. Celkem to pasovalo bez problémů, akorát jsem objevil nepřesnost u polygonálního zakončení boční lodě, což jsem vyřešil vlepením nového dílku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a nastupuje trochu piplačka, protože chci udělat plastické hřebenáče :shock: .
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Výsledek mojí dnešní práce. Hrany hřebenáčů jsem retušoval světle šedou barvou, jako že je tam podmazávka maltou. Dost to tam svítí, ale v reálu to není tak hrozné.

Obrázek

Dále jsem zpracoval kapli, vlepil na místo a osadil střechu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Mezi hlavní a boční loď jsem vsadil zesílení zdi.

Obrázek

Ještě pár celkových pohledů.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Knox

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Knox »

Zajímavé, ale asi budu zase za rýpala a kritika, když ti řeknu, že je to takové nedotažené.
Na straně jedné tam děláš spoustu detailů (hřebenáčů) a řekl bych že výsledek asi nebude to pravé ořechové a na straně druhé, necháš zase placaté krakorce pod ochozem Obrázek
a řadu jiných věcí co by šli lehce zplastyčnit.
Nechtělo by to trošku dořešit? ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Aki »

Knox: mně ty krakorce teda až tak úplně placatý nepřijdou, ale z těchhle fotek těžko říct... a plastický mi to přijde dostatečně :)
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

K těm hřebenáčům jsem se rozhodl tak nějak dodatečně, jinak jsem chtěl model dělat bez nějakých větších úprav. Proto jsem také nevyřízl vzduch mezi kuželkami ochozu.

Současný stav je takový, že jsem dodělal opěráky hlavní lodě a pracuje se na schodišti věže.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kostel svatého Gotharda v Budišově

Příspěvek od Lesy »

Aktuálně mám dokončené všechny opěráky, hlavní vchod a schodišťový přístavek věže.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“