Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Alda C. »

Dobrý den přeji,

rád bych zde prezentoval můj nový počin. Jedná se o model železobetonového obilného sila 21000 tun. V této neutěšené době jsem chtěl udělat nějaký jednoduchý model o relativně málo dílech, a taky abych si osvěžil některé postupy při tvorbě modelů staveb. Naštěstí ;) se mi v šuplíku povalovalo pár výkresů půdorysů horních pater sila Hlučín (z r. 1971) a zároveň se naskytla možnost vyfotit si reálné silo a na místě doměřit chybějící rozměry (silo v Lípě), tak bylo rozhodnuto.

Stručný popis
Tato sila byla stavěna po celém tehdejším Československu, výkresová dokumentace byla dle mých informací typizovaná, přesto se provedení jednotlivých staveb trochu lišilo. Základní železobetonový skelet připomínající plástev je shodný, rozdíly jsou převážně v jinak rozmístěných oknech na schodišti a ve strojovně a v horní nástavbě. Taktéž přední a zadní přístavby se u jednotlivých provedení liší.
Základ tvoří jednotlivé šestiboké zásobníky sestavené do tvaru plástve. Z toho, co jsem vyčetl z výkresů, mi vychází, že těchto zásobníků je 21 (což vychází 1000 tun/1 zásobník), zbylý prostor (odpovídající půdorysu 3,5 zásobníku) je využitý pro elevátory, šneky/redlery, mezizásobníky, odpadní zásobníky a také odsávání (ventilátory, cyklony, filtry, atd.). V přední části se nachází schodiště, výtah a také montážní otvor, který je průchozí až do posledního patra. Nad zásobníky je nástavba, kde jsou šneky/redlery, které jsou zaústěné do jednotlivých zásobníků a slouží k jejich plnění. Půdorysně tato sestava zabírá cca 54x17m, výška od nuly je cca 51m.
Přední přístavba je zpravidla liší podle konkrétních potřeb daného provozu (zde jsem u modelu vycházel z hodnot změřených v Lípě), v zadní přístavbě jsou vstupy do prostoru pod zásobníky. U některých sil jsou tyto prostory částečně nad úrovní terénu.
V současné době je mnoho sil zároveň hojně využívano i pro umístění vysílacích antén operátorů atd.

Zde je přehled sil tohoto typu, které se mi prozatím podařilo vypátrat. Budu rád, když někdo doplní další, určitě jich je postavených víc:
Česko (56):
Batelov, Benešov, Bohušovice nad Ohří, Bor, Brno, Bruntál, Černovice u Chomutova, Dobroměřice, Dobrovice, Domažlice, Havlíčkův Brod, Hlinsko, Hlučín, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Chotěboř, Ivančice, Jihlava, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Liberec, Litovel, Lípa, Lovosice, Mělník, Městec Králové, Měšice, Moravský Krumlov, Nebanice, Olomouc, Opava, Pardubice, Planá, Podbořany, Provodín, Přerov, Rakovník, Rohatec, Říkov, Skalice nad Svitavou, Slaný, Slatiňany, Strakonice, Studénka, Suchdol nad Odrou, Sušice, Svitavy, Šternberk, Šumná, Tábor, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Zábřeh, Záhoří,

Slovensko (29):
Bánovce nad Ondavou, Bardejov, Breziny, Dunajská Streda, Galanta, Hontianske Nemce, Jesenské, Kendice, Leopoldov, Liptovský Mikuláš, Ľubotice, Lučenec, Lužianky, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Plešivec, Prievidza, Púchov, Rybany, Senica, Sereď, Spišské Vlachy, Trebišov, Trenčín, Trnava, Vranov na Topľou, Žarnovica, Želiezovce, Žilina

Model
rozsah je 6 stran formátu C4 s díly, rozměry slepeného modelu bez terénu je 306x118x260mm, podložka je 146x314mm. Model je oproti reálu zjednodušený, dá se postavit v jednoduché nebo složité variantě.

Foto předlohy
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Stránky s díly (tištěno na barevné A3) a náhled, jak bude model vypadat
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Základní skelet (a téměř tři stránky zpracované 8-) )
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Střecha zásobníků a vyztužená horní nástavba
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Přední přístavba
Obrázek Obrázek Obrázek

Schodiště, zadní přístavba
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A zde hotový zkušební model + pár detailů
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
(zbytek fotek je v galerii)

Toť prozatím vše, pokud jste dočetli až sem tak díky za pozornost a nashledanou snad již brzy v jiné sekci 8-) .

Alda C.
Naposledy upravil(a) Alda C. dne stř 15.4.2020 12:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od mahdy »

Ty se musíš hóóódně nudit :lol:
A v které sekci to shledání bude ?
Ale uznat musím, že to je předloha originální a zajímavá ;)
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od hank »

Bude to někde vydáno pro veřejnost?
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Alda C. »

mahdy píše: … A v které sekci to shledání bude ? …
Sekce Železnice 8-).
hank píše:Bude to někde vydáno pro veřejnost?
Určitě ano, ale nedokážu říct kdy to bude, u mě je vždycky "na dlouhý lokte".
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Daniel »

Alda C. píše:… A v které sekci to shledání bude ? … Sekce Železnice 8-).
Aleši tušil jsem to a moc se na tvou práci v této sekci těším :)
Eggy
Příspěvky: 108
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Eggy »

Obecně domečky moc nestavím, ale tenhle industriál můžu. :shock:
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od AmatER »

Zajímavý model. Sneslo by to prosté zvětšení do 1:160?
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Alda C. »

Ano, jen by se o něco víc musely podlepit vymezovací díly, které dávají správnou "sílu" atice spodní přední přístavby.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od kaktusak »

Jako Kyjovják tenhle model prostě nemůžu nemít . Několikrát jsem byl až nahoře .
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od poil532 »

Asi tak měsíc před loňskými "Neratovicemi" jsem si slípnul jednoduchý model pro porovnání velikosti.
Plány jsem neměl, takže je to jen tak od "oka" 1:160.
Vzal jsem to i do "Neratovic", ale s ohledem na hrubé provedení a umístění pod stolem model nezaujal :-) .

Obrázek

Modul znamená šestihran 20x20x20x20x20x20mm.
Asi se pokusím dostat k nějakému silu a odměřit ho.
Nejblíže mám Strakonice a Horažďovice. V Blatné je sice také velké, ale z plechu.
tprochi
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15.4.2021 8:30

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od tprochi »

Dobrý den, snažím se vytvořit 3d model této stavby. Přímo té v Lípě. Chápu, že jste si s tím dál práci atd. , ale chtěl bych se zeptat, zda je možné se podělit o nákresy rozměry atd. Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Obilné silo 21000 tun / Alda C. / 1:200 / Autorský model

Příspěvek od Alda C. »

Protože jsi na fóru nový, tak Ti zatím nefungují soukromé zprávy. Proto se mi ozvi na email, dohledáš ho na internetu ;) .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“