Stádlecký most / praguemodels / 1:150

mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Tento model jsem plánoval stavět prakticky od doby vydání. Protože se pracovně pořád toulám po světě, tak jsem si tak neskladný model nemohl dovolit stavět kvůli transportu. Teď musím nějakou dobu zůstat doma a chci zas po dlouhé době slepit něco jiného než auta. Model byl cca před dvěma lety představen zde viewtopic.php?f=49&t=6272&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;. Model byl nabízen v limitované edici, tak jsem si jeden kus pořídil a teď konečně pustil do stavby.

Model obsahuje tištěné i pálené díly a také archy lepenky různých tlouštěk na podlepování. V návodu bylo navrženo základní desku po částech podlepit 2mm lepenkou a tyto části posléze lepit k sobě. Já jsem si celou plochu vyřízl z 5mm sololitu a jednotlivé části na ni nalepil. Moje deska byla cca o 3mm kratší než bylo třeba, tak jsem ji musel nastavit pásky lepenky. Hrany desky jsem natřel černou barvou.
Žebra konstrukce břehů jsem chtěl podlepit raději balzou, ale doma jsem 2mm tlouštku neměl a modelářské obchody byly zavřené, tak jsem použil na podlepení přiložené archy lepenky. Takto vypadá kostra břehů na základní desce. Je problém najít dostatečně velkou osvětlenou plochu k focení, zatím jen mobilem.

Obrázek Obrázek Obrázek

Části plochy "vody" k sobě barevně trochu neladí, ale to dořeším později.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Stádlecký most /praguemodels/ 1:150

Příspěvek od Aki »

Člověče, nechtělo by to při focení aspoň rozsvítit? Na slepou bábu jsem přes internet ještě nehrál :D
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most /praguemodels/ 1:150

Příspěvek od mára »

Holt je to dlouhá kráva a v noci jsem těžko narychlo hledal osvětlené místo. Tady venkovní fotky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Pokračoval jsem na obou březích.

Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

S podivem jsem zjistil, že když jsem doma, tak mám míň času na lepení, než když se pracovně toulám po světě. K lepení jsem se dostal sporadicky po večerech a kke kloudnému reportu až teď.
Pokračoval jsem v lepení břehových jednotek. Lepenkové díly bylo třeba oblepit.

Obrázek Obrázek

Před nalepením dílů terénu (trávy) jsem si uvědomil, že by na zídce visely ve vzduchu. Resp. že by se při lepení natupo těžko vymezovala poloha. Tak jsem přidal vnitřní žebra z odřezků lepenky.

Obrázek

Na tyto přídavné žebra už díly terénu dosedly v pohodě. Vznikly drobné mezery na styku s vodní hladinou, nevím jestli mou nepřesností, ale to se doladí při zatravňování. Mostní brány už byla klasická papírařina. Takto vypadá komplet před zatravněním a před stavbou mostovky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jak už jsem psal předtím, plocha hladiny je sestavena ze dvou dílů, které na sebe ani moc barevně neseděly. Využil jsem výtvarného nadání dcerky, která spoj dílů pěkně zaretušovala a navíc ze zhoustlého laku udělala pěknou hladinu, takže jsem zatím nemusel použít zakoupenou vláčkařskou směs. Teď jdu hledat trávu.

Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Během roku nějak furt nebyl čas na lepení. Na stavbě mostu jsem průběžně pokračoval, ale teď jsem při zpětném prohledávání fotek zjistil, že jsem dokumentaci dost flákal.
Pomocí stavebního lepidla jsem zplastičnil oba břehy. Použil jsem běžné flexibilní lepidlo na obklady.

Obrázek

Poté následovalo zatravnění (jedinou trávou, co jsem doma našel) a posypání cesty prosátým pískem. Při jednom bordelu jsem si připravil podložku pro dakarské modely.

Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Při dalším postupu se mo moc nedařilo, mockrát jsem práci chtěl vzdát. Nakonec se osvědčilo dlouhodobější uložení k ledu a následné rozmražení.
Při výrobě mostovky jsem si blbě uvědomil, že vypalovaný díl M1 má odlišné strany (v podstatě rub a líc). Chybu jsem zjistil až při spojování obou polovin k sobě. Rozlepit už to nešlo, protože by se celá mostovka rozpadla. Rub a líc se liší odlišnou šířkou spar "mezi prkny". Už jsem uvažoval že si objednám díly nové, ale pak mě napadlo vzít ostrou velmi tvrdou tužku a pomocí ní spáry projet a tím rozšířit. Dalším problémem byla barevná odlišnost obou polovin. To jsem vyřešil pomocí jemného nabarvení anilínkou. Výsledná "flekatá" barva prken mostovka nakonec vypadá přirozeněji než původní jednolitá šedobéžová.
Náročné byla tvorba závěsné konstrukce. Zde jsou řetězy vypálené laserem a svilá táhla je nutno vyřezat z přiloženého archu lepenky na šířku 1mm. Toto se mi nějak nedařilo k mému uspokojení, ale pak jsem si všiml, že po zpracování příčných nosníků M3 zůstávají úzké pásky lepenky. tyto jsem nakrátil na potřebnou délku a použil na svislá táhla. Rámy jsem sestavil dle přiloženého schématu a nabarvil stříbrným fixem centropen, abych docilil kovového nádechu.
Tento týden jsem konečně našel čas k tomu abych celou konstrukci mostu sestavil dohromady. Chybí dodělat krycí desky a uvažuji nad lanovým zábradlím ze stříbrné nitě - musím se podívat, co prodávají v galanterii.
Protože mrholilo, tak jsem zatím udělal pár fotek uvnitř.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Aby mě lidi nepomluvili, že nic nedělám, tak jsem ve volné chvíli vyřezal krycí desky. Je jich cca 140, rozměr 2*3mm.


Obrázek

V létě jsem se byl při svých toulkách na most podívat - bylo to ještě před opravou mostovky. Překvapilo mě, jak je obrostený stromy. Přemýšlím, zda model doplnit i stromy a keři, nebo ho nechat takto v čisté podobě, aby vyniknul tvar mostu.
Tady malý suvenýr do sbírky.

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od Aki »

Vypadá to super :)
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Vyřezané destičky jsem nalepil na konstrukci mostu. Detailní foto odhalilo nepřesnosti, ale v reálu to tak hrozně nevypadá.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Co se mi na první pohled nelíbí, je že hnědá barva destiček moc razí do očí. Tak jsem destičky přetřel šedou anilínkou a tím jejich barvu trochu srovnal s barvou mostovky a docílil cca barvy vybledlého opršeného dřeva.

Obrázek

Neustále přemýšlím o zazelenění okolí mostu. Doma žádné keře ani stromky nemám, tak jsem udělal pokus s dekorativním mechem. Zatím jsem mech zkusmo volně položil. Co na to říkáte?

Obrázek

Obrázek
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od bigpetr »

Pěkně si s tím hraješ. Patinování anilinkama to krásně sjednocuje.
Mech nevypadá zle ale vegetace v měřítku by vypadala líp.
michal86
Příspěvky: 70
Registrován: sob 21.1.2012 17:21
Bydliště: kousek od Žďáru nad Sázavou

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od michal86 »

Pěkná stavba.
Za mě bych určitě mech nedával, trh dnes nabízí spostu hezčích a věrohodnějších keříků. (a nebo vyrobit vlastní) ;)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od JanO »

Myslím, že samotný most vypadá parádně, netřeba ho něčím zakrývat.
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Uznávám, že ten mech je stylizovaný až moc. Rozhodl jsem se zatím most nechat bez keřů. Nechci dávat nějaké až moc realistické stromky nebo keře, protože by zase byly v nepoměru se stylizovaným zatravněním. Uvidím, kde mě co plácne do očí.
Protože Lužnice je vodácká řeka a při své návštěvě mostu jsem pár posádek zahlédl, rozhodl jsem se jako velmi sváteční vodák doplnit hladinu vody i vodáckou posádkou. Zavzpomínal jsem, nato jsem zalovil v archívu a našel dva modely loděk. Moderního kajakáře jsem zavrhl, ale našel jsem model pramice Delfín i s pionýrskou posádkou ze 30.ročníku abc od Přemysla Kubely. Není to žádná laminátka ani plastovka, ale retro pramička bude k mostu ladit lépe. Model jsem zmenšil na 22% (předpokládal jsem původní měřítko 1:32). Ve výsledku má celá vystřihovánka rozměr navštívenky.

Obrázek

Zatím jsem slepil loďku a dva členy posádky, ale pak už jsem mě unavené oči z lepení pod lupou, takže dokončení bude zítra.

Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Stádlecký most / praguemodels / 1:150

Příspěvek od mára »

Následující fotky vlastně patří do sekce Lodě, ale doufám, že moderátor zamhouří oko. Takže pramice je hotová i s posádkou i s báglem a spuštěna na vodu.


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Nakonec jsem doma objevil nit, která trochu připomínala ocelové lano, takže jsem mohl udělat zábradlí. Napřed jsem nanečisto zkusil osadit čtyři lana jako ve skutečnosti, ale nějak se mi to nelíbilo. Ona i konstrukce mostovky je trochu stylizovaná, tak jsem zkusil natáhnout tři lana a líbilo se mi to víc. Na podložení při lepení jsem použil kostky lega. Tak to vypadá v celku.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tímto je model dokončen. Pokud někde objevím vhodnou zeleň, tak ji později doplním.
Děkuji autorovi za pěkné zpracování nezpracovatelné předlohy. Jako další tip na model bych měl přehradu Les Království.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“