Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Zdravím všetkých,
keďže kaplnky, ktoré lepím tu už boli niekoľko krát prezentované, hľadal som model, ktorého stavba tu nebola prezentovaná. Voľba padla na Sokolskú boudu. Keďže samotná stavba bola demolovaná ostala aspoň spomienka v podobe tohto modelu.

Predloha:
Sokolská búda bol Krkonošský horský hotel a ubytovňa, existujúca v rokoch 1929 až 2019. Stála na katastri mestečka Janské Lázně , pod vrcholom Čiernej hory (1299 m nm) - ide o lokalitu tzv. Volských bud. Okolo miesta, kde stála, prechádza červená turistická trasa Výrovka -Janské Lázně , z ktorej tu odbočuje žlto označená cesta do Čierneho Dolu. V roku 2019 došlo k jej zbúraniu. Viac info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokolsk" onclick="window.open(this.href);return false;á_bouda
Obrázek

Model:
Mierka:1:300, počet strán: 5, formát A5.
Pekne spracovaný obal na lesklom papieri s dosť rozsiahlym popisom histórie samotnej stavby. Model sa dá zlepiť s plastickým stvárnením okien pivničnej časti pri ktorom treba podlepiť obvodové steny kartónom a vyrezať jednotlivé prvky, prípadne sa rozhodnú pre jednoduchšiu variantu a a lepiť bez zapustených okien. Keďže je to môj prvý model od tohto autora, musím pochváliť očíslovanie jednotlivých dielov po vyrezaní a tým bezproblémovú identifikáciu čísla dielu. Modelár si nemusí prípadne značiť číslo ceruzkou, vždy je tam napísané. Toto je dobré hlavne u okien. Taktiež nenarušenie kresby čiarou pri ohybe dielu.
Obrázek Obrázek

Diely:1,6,10 vyrezanie, narýhovanie. Zvolil som realistickejšie spracovanie, tak nasledovalo vyrezanie okien, dverí. Diely som podlepil 0,5 mm kartonom, pre zvýraznenie osadenia okien. V návode sa uvádza 0,5 -1mm, ja som zvolil 0,5mm pre danú mierku je to postačujúce. Cca 2 hodiny práce.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od Aki »

Tak na tohle se těším, jsem zvědavej, jak ti tam sedne to leptaný zábradlí. Dělal jsem ho podle vystřihovánky a jako jedno z mála svých leptů ho ještě nevyzkoušel na skutečným modelu. :)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Aki píše:Tak na tohle se těším, jsem zvědavej, jak ti tam sedne to leptaný zábradlí. Dělal jsem ho podle vystřihovánky a jako jedno z mála svých leptů ho ještě nevyzkoušel na skutečným modelu. :)
Rád by som ho vyskúšal, ale keď som kupoval daný model, tak ty si ešte namal ponuku na leptané diely, tak mám ten laserový doplnok z papiera. Pri objednávaní leptov od teba som na tento model úplne zabudol. Zábradlie ide až na koniec, možno dovtedy sa bude dať cestovať do ČR a urobím objednávku na doplnenie leptov. :D

Diely:2,3,4,5,7,8,9,97,11,12 nalepené, podlepené diely:1,6,10 ešte 1 mm kartonom. Okná osadené v 0,5 mm kartone pri celkovom pohľade vyzerajú veľmi dobre. Uvidím ako bude vyzeral obvodový plášť. Cca 1 hodinka práce.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od Aki »

Ajta, myslel jsem, že ho máš, tak jsem byl zvědavej. :) Každopádně se těším na neokoukanej model :)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Diel:14 osadené okná 15,16,17
Obrázek
Spojenie jednotlivých dielov 1,6,10. podlepenie ešte 1mm kartónom sa pri tej dĺžke ukázalo ako dobré riešenie. Nemá to tendenciu sa ohýbať. Spolu cca 4 hodiny.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) PeGo dne pon 23.3.2020 10:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od Petr Velecký »

Hezky slepeno,
tady vidím bude taky slušná spotřeby kartonu na podlepení.

Petr
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Petr Velecký píše:Hezky slepeno, tady vidím bude taky slušná spotřeby kartonu na podlepení.
Petr
No počítam tak jeden kartón od Leska. Ešte budem vystužovať asi jednotlivé poschodia.
Uzavretý obvod stavby, vystužený dielom č.18 u prvého poschodia. V návode je použitie dvoch dielov, takže si treba druhý vyrobiť, prípadne okopírovať. Cca 1 hodina práce.
Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) PeGo dne pon 23.3.2020 10:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Pokračoval som zložení dielov: 26,27,28,29. Podlepenie jednotlivých stien, uholníky,retuš. Dve poschodia zložené a bude sa pokračovať strechou. Cca 3,5 hodinky.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Pokračoval som prilepením horných dvoch poschodí a následne zostavenie oplechovania diely: 30,31,32,33,35. V návode je možný postup osadenia týchto dielov na blok dvoch poschodí a následovne nalepiť tento celok na model. Ja som nalepil najskôr dve poschodia na celok a následne som nalepoval oplechovanie. Odporúčam postup diel 30 následne 31,35 a nakoniec diel 32+33 týmto dielom sa dajú korigovať prípadné nepresnosti. Osobne nemám moc rád skladanie takýchto dielov striech, lebo každý milimeter prípadnej nepresnosti sa na niektorej strane môže prejaviť problém pri napájaní. Neviem či niekto bude stavať tento model, ale popísaný postup mu uľahčí prípadnú opravu nepresností. Už sa to začína podobať stavbe. Ešte oplechovať ďalšie poschodia a nakoniec strecha. Uvidím ako to pôjde. zatiaľ je model bez chýb a všetko sedí na milimeter presne. Cca 3,5 hodinky.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Nasledovalo postupné osadenie oplechovania na ďalšom podlaží diely:36,37,38,39 a 40. Všetko sedí na milimeter presne, takže každá chyba sa prejaví. Nasledovalo spracovanie strechy diel 41. Štandardne pri kostoloch, prípadne pri jednoduchých strechách diel podlepujem, tu som ho celý narýhoval a narezal. Nasledovalo podlepenie spodnej časti 1 mm kartónom a potom podlepenie celej strechy.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Osadenie štítov 43,44 strešných okien 42 a dielov v rohoch strechy 45,46. Zostavenie poschodí pod vyhliadkou diel 48,49,47. Cca 8,5 hod.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Pokračoval som zostavením vstupu na vyhliadku, strechu, oplechovanie diely:50,51,52,53,63. Zábradlie uvidím či použijem laserové, alebo od Aki - lepty. Ešte asi dorobím olemovanie rímsy na diel 63. Na reálnych fotkách je tam oplechovanie. Strecha 52 za vyhliadkou celkom pekne sadla z toho som mal obavy. Uvidím ešte napojenie strechy 56. Jednotlivé diely mám už nachystané. Našiel som zatiaľ jedinú chybu a to je chápajúci jeden z dielov 42 tj. okno na streche. Na návodnej kresbe je vedľa komína, ale vo vystrihovačke nieje a ani na obálke modelu, kde je zostavený nieje osadený. Takže treba urobiť kópiu dielu 42. V reále je to okno osadené, je to len taký malý detail. ;) Cca 3 hodinky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Pokračoval som zostavením asi najkomplikovanejšej časti, teda pre mňa. 8-) Osadenie štítov podkrovia na oboch stranách modelu diely:55,56,57,58,59,60,61. Postup v návode je zostaviť kompletne podkrovie a vlepiť ho. Ja som zvolil postup kompletizácie strechy a nasledovné nalepenie na diel s oknami. Tento postup sa mi zdal výhodnejší, lebo diel s oknami sa môže osadiť do hrany ohybu na streche a dá sa korigovať osadenie samotnej strechy. Už sa teším, keď to budem osádzať na budovu. ;) Cca 3,5 hodinky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Pokročil som s dokončením samotného modelu, nalepením komínu diel 62. Diely s terénom momentálne vynechávam, lebo plánujem urobiť terén zo styroduru. Tým pádom som vyrobil všetky prístavby, takže to vyznieva dosť žartovne, keď dve prístavby sú 5mm nad terénom :D . Vchod 89,90,91,92. Vyrezané okná a dvere, podlepené steny 0,5mm. Prístavba 85,86,87,88 a prístavba 93,94. ešte prá dielov a bude samotná stavba bez terénu hotová. Cca 3 hodinky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od PeGo »

Po malej prestávke som pokračoval v dokončovaní. Osadenie pásov nad pivnicami 19,20,21,22,23,24,25. Výroba vonkajších drevených trámov a - i. Výroba z 1 mm balzy spolu 19 ks. Mám pripravený aj styrodur na terén, keďže je samotný hotel vo svahu na jednej strane je terén vyvýšený o 5mm. Keďže momentálne mám podstavce na Morave a hranice nebudú asi tak skoro uvoľnené model dočasne odložím. Začnem pracovať na novom modely. Celkovo ostáva na modele len jemno doladiť hrany, niektoré presvetliť a aj trámy trochu doladiť do svetlejšej farby. Osadiť zábradlie, ale neustále chytanie modelu, by moc neprispievalo, tak počkám. Ani sa to nezdalo a ďalších 3,5 hodín práce.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Sokolská bouda / Dukase, M. Bartoš / 1:300

Příspěvek od rybak »

Tohle sleduji a máš to moc pěkný.
Je to taková obdivuhodná budova pro model.
Na co jsi to nalepil? Vypadá to jako polystyrén.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“