Maják Roter Sand / Robert Navrátil / 1:120

Odpovědět
Casso
Příspěvky: 46
Registrován: úte 19.12.2017 17:30

Maják Roter Sand / Robert Navrátil / 1:120

Příspěvek od Casso »

Před dvěma týdny se mi zrovna stalo, že jsem měl ohromnou chuť se pustit do nějakého modelu, ale zrovna jsem si nechal svoje nádobíčko na chatě. Tak jsem hledal ve sbírce něco jednodužšího, na co by ve větší míře stačily nůžky, a pustil jsem se do majáku. Jenomže... Nějak mi to nedalo, a začal jsem si od modelu slibovat více, než bylo původně zamýšleno.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Casso dne čtv 31.10.2019 14:51, celkem upraveno 3 x.
Casso
Příspěvky: 46
Registrován: úte 19.12.2017 17:30

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od Casso »

Teď ale přišlo dilema, co se zábradlím. Na majáku je totiž trubkové zábradlí kolem celého obvodu horní plošiny, a k modelu je dodáváno tištěná na zářivě bílém pozadí. Ani s největší trpělivostí ten vzduch prostě nevyřízneš. Takže by to chtělo ideálně nějaké laserem řezané zábradlí, patrně k nějakému jinému modelu, nebo jako doplněk do modelového kolejiště, nebo nějaké zábradlí, které se prodává k modelovým lodím. Zatím je ale moje pátrání po internetu bez výsledku. Nějaké návrhy?

A kdyby tu byl ještě nějaký slaboproudý kutil, tak by se mi hodilo do toho majáku přidat nějaký čip, který by mi tu horní žárovku rozsvěcel a zhasínal.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od JoskaM »

Mohu ti pomoci se zábradlím, jestli chceš pošli mi rozměry:
Výšku sloupku, rozestup sloupku, 2-3 řadé? Zkusím ti změřit jaké by se ti hodilo, nebo drátek a pájka či sekundák.

Jinak zkus kouknout na strýčka gůůgla - laserové zábradlí (k lodím, nebo 1:200) a vyběhne ti cokoliv, kdyby jsi byl kousek ode mě, tak ti klidně těch pár centimetrů věnuju.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od haageeman »

To já Ti můžu poradit s tím blikáním. Když mrkneš TADY na mé vlákno OSY, někde v druhé půli první stránky je nafocené osvětlení kabiny. Plošák jsem vypreparoval ze svítilničky typu,,trilobit". Jen jsem hledal takovou, kde zmáčkneš jednou - svítí, podruhé - svítí víc, potřetí - bliká. Pořizovací cena do 50Kč. Velikost plošáku cca 2,5 x 1,5 cm.
Casso
Příspěvky: 46
Registrován: úte 19.12.2017 17:30

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od Casso »

Obrázek

Já jsem pochopitelně googlil, zda by se nenašlo něco šikovného. Jenomže všechna zábradlí, na která jsem narazil, jsou moc podélná - mají ukotvení a mezery mezi svislými žbrdlinami daleko od sebe. Já bych potřeboval něco víc svisle nahuštěné. Navíc se ten plot bude hodně kroutit - další důvod pro svislé zahuštění. Zatím nejvhodnější kandidát byl laserem řezaný plot k Mičkově Chalupě. Bylo by to sice lepší, než tam nalepit ten papírový "plot" s bledě modrým vzduchem, ale vypadá to moc jako plaňkový plot - ne jako zábradlí.

A musím smeknout před tím modelem OSA, na takový projekty nemám trpělivost - pokud se model nedá dodělat za jeden víkend, tak se do toho raději nepouštím :)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od Medium »

Ještě by byla varinata vytisknout si zábradlí na fólii. Není to úplně to nejideálnější, ale modelář není omezen tím, co je vypáleno. A je to asi levnější, než si nechat sólo pálit něco pro sebe.
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Re: Maják Roter Sand / 1:120 / Robert Navrátil (prosba o rad

Příspěvek od martyn »

Varianta tisku na folii je přijatelná, má to ale svá úskalí. Originál zábradlí je bílé, to nevytiskneš. Musel bys to řešit černou.
Co se týče osvětlení, vyhodil bych ty žárovičky a nahradil je svítivýma diodama. Do lucerny bys mohl nainstalovat blikající diodu a máš vyřešeno.
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Maják Roter Sand / Robert Navrátil / 1:120

Příspěvek od poil532 »

Jestli je to ještě aktuální, tak různé druhy blikání zde: http://danyk.cz/blikace.html.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“