Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Odpovědět
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Zimní sezóna začíná a s ní se vrací chuť k modelářské tvorbě.
Do plánovaného kolejiště mi chybí ještě několik objektů a jedním z těch větších, je viadukt.

Předlohou mi je viadukt ve Smržovce, který nejvíce odpovídá základním principům, které hodlám uplatňovat u svého díla.
Především se jedná o kamennou stavbu s trajektorií v oblouku.

Obrázek

Moje specifikum spočívá především v tom, že trať, která přes viadukt povede, bude dvoukolejná.
Z toho vyplývá především riziko nepříjemně působících tvarů pilířů vzhledem k šířce stavby a menším poloměrům kolejí.
Nezbývá než doufat, že jsem zvoli správné proporce a výsledek nebude působit příliš masivně.

Obrázek Obrázek

Náhled na základní rozvržení dílů, včetně ploch, ze kterých vznikne kamenný obklad.

Obrázek Obrázek Obrázek
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od hank »

Taky bys ty viadukty mohl postavit dva, pro každou kolej zvlášť, jako jsou v Jezernici. Pak bys klidně mohl volit pro ten mladší i jiný materál - v úvahu by přicházely cihly - a tím znázornit, že mezi stavbou obou uplynulo několik desítek let.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od JaS »

Ono to taky pro 19. století, ze kterého je Smržovka, není zrovna typické, těch kamenných mostů v oblouku z tohoto období moc dvoukolejných nebude. Pro inspiraci - hezky vypadá (aspoň z pohledu z výšky) most Řikonín - Kutiny, ale tam se ta šířka ztratí - je dost dlouhý a oblouk pozvolný. Ale ten je dostavěný až 1949 a není celý kamenný, části dostavby jsou betonové.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Řikonín by se blížil mojí představě více. Beton nevadí, ale jeho oblouk by v TT měřítku měl poloměr přes 4m.
S klasickými TT poloměry 0,286/0,33 m se dostanu z každou předlohou do bodu, kdy budu řešit rozšiřování po šířce mostu.
Po beta testu uvidím.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Základní tvar je hotový. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou udělat oblouky tři.
Došlo by tak rozmělnění změn rozměrů v příčném směru, ale nakonec jsem zůstal u dvou.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Provedl jsem nadezdívku, která současně tvoří základ pro římsu.
Koleje předpřipravil a odzkoušel pro elektrický přívod no a na závěr dnešního postupu jsem zahájil kamenný obklad.

Obrázek

Začal jsem prvky tvořící klenbu. Následují zdící kameny. Zde jsem si vytvořil 3 základní velikosti jako u plných cihel (1/1; 3/4; 1/2) ze kterých vytvářím obklad.
Archy, na které jsou cihly natištěny, a ze kterých jednotlivé dílky vyřezávám, jsem pro větší plastičnost převálcoval na pískovém podkladu.
Písek, který se postupně zamačkal do papíru, tak dodal důlky a výstupky,
které ve finále zdůrazní prostorovost (tento detail je více patrný při blízkém pohledu a pohlazení).
V tomto duchu cihly řežu od ruky, aby i tyto drobné nedokonalosti mého řezu zvýraznili hrubost opracování.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Modelářským uspokojením roku je pro mě dokončení obložení viaduktu.
Čistá práce trvala několik desítek hodin. Sice jsem u toho zvládl naposlouchat všechny Cimrmanovské hry, první řadu Profesionálů
a spoustu dalších dokumentů, nicméně asi nejsem aktuálně v takové životní fázi,
abych s podobnými výzvami pokačoval. Teď už obložím leda tak nějaký propustek.

Obrázek

Zkusil jsem řádově spočítat všechy cihly. Pohybuji se okolo 5.300 kusů.
Modlím se, aby po nabarvení celý prostorový efekt vynikl a celá ta práce k něčemu byla.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Viadukt / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Viadukt je dokončen. Odstín je kombinací akrylových barev, laků a temper,
kterými jsem sesnažil zvýraznit spáry mezi kameny.
Třešničkou na dortu už pak bylo zábradlí. To je vyrobeno z dekorativního drátu pr. 0,4mm,
opatřeného surfacerem a natřeno zelenou temperou.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“