Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od kaktusak »

Při čekání na modelářské doplňky na mé "Catří" dioráma jsem si slepil tuhle výtopnu .
Jen co model vyšel do prodeje tak ve mě vzbuzoval rozporuplné pocity . Okolo výtopny jsem chodil skoro 10 let a byla skoro povinnost si ji koupit . Ale ty BARVY na modelu , to je vysloveně průšvih . Kdybych nevěděl , že je to právě ta výtopna , kterou znám z práce , tak bych ji jako model snad ani nepoznal . Barvy absolutně neodpovídají realitě . Pastelové barvy předloze vůbec nesvědčí . Nicméně přesto jsem si ji slepil .

Něco z historie :

Výtopna byla od roku 1920 přímou součástí dráhy Nemotice - Koryčany . Poté co byl provoz na trati zastaven a zrušena vlečka do závodu Koryna , byla zrušena (administrativně) i kolej k topírně a budova byla předána městu . Původní záměr pronajímatele , vytvořit z výtopny sklad , vedl k zalití podlahy i s kolejí , přesazení nových , nižších vrat ( včetně přerušení koleje ) a vytvoření sypaného nájezdu do hlavní haly . Současný majitel budovu opravil , ale sklad v ní nevznikl . Po jednání s majitelem a městem byla výtopna pronajata Klubu přátel kolejových vozidel v Brně ( KPKV ) se záměrem obnovit kolej včetně interiéru výtopny a montážního kanálu . Poté bylo nutno kolej nechat schválit pro provoz . Činnost KPKV je zaměřena na provoz historických vozidel .

Model se stavěl v podstatě sám , vše sedělo na milimetr . Nemám co bych vytknul . Kdyby barvy odpovídaly realitě , tak by se model nemusel stydět , kdyby byl zakonponován do nějakého kolejiště .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
enzo66
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 11:28
Bydliště: Koryčany

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od enzo66 »

Koukám Zbyňo, že o Koryčanské historii víš víc než rodilý Koryčaňák :oops: Jinak hezký modýlek. Už jsem ho na nějaké výstavě viděl dřív, ale nevím kdo ho tenkrát vystavoval.
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od FreeVoj »

To by chtělo doplnit nějakou lokomotivou nebo vagonkem ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od kaktusak »

Ne mašinka nebude . Alespoň ne takhle malá . Ta budova má nepěknou barvu a slepil jsem si to jen s nostalgie .
Mamutik
Příspěvky: 1
Registrován: stř 8.2.2017 8:41

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od Mamutik »

Kaktusákovi k barevnému provedení: Model jsem dělal i když nemam mnoho autorských zkušeností. Barvy jsem se snažil přiblížit co nejlépe originálu tak jak jsem jej viděl, vyfotil a podle fotek zpracoval. Ano, uznávám, že střecha trochu svítí, ale pastelové stěny více méně odpovídají předloze tak, jak ji převzalo KPKV v době, kdy se opravovala příjezdová kolej (v r. 2008 ). Možná jsou barvy malinko syřtější, než sluníčkem vyšisované stěny skutečné stavby. Myslím, že to ovšem na dokumentační hodnotě mnoho nemění. Každopádně mne těší jinak pozitivní hodnocení modelu. Až příjdu na to jak, můžu sem umístit fotky podle kterých jsem to dělal.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od kaktusak »

Tak v tom případě se hodně moc omlouvám . Já si tuto budovu pamatuji jako hodně škaredou a zašedlou stavbu . Ale je pravda , že jsem ji naposled viděl tak před 17 lety .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od Aki »

mno nevím... ta barva střechy je fakt brutální a ačkoliv jsem budovu osobně nikdy neviděl, přijde mi i barva omítky nepravděpodobná... na netu jsem ulovil jen tuhle fotku a tam je to krapet mimo...

Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Výtopna v Koryčanech / Zdeněk Herzig / 1:150

Příspěvek od kaktusak »

Pokud tam proběhla rekonstrukce ( a ta tam proběhla ) tak ta budova vypadá úplně jinak . Každopádně jsem nechtěl nijak urazit autora , jen mě to přišlo moc " pastelkový " . No ale když uvážíme , že ta fasáda byla nová tak to opravdu mohlo takhle zářit .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“