Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Listy »

Jak známo, prvotním impulsem k vydání prvních architektonických modelů Richarda Vyškovského byla snaha autora poskytnout tuzemským železničním modelářům levnější, přitom však atraktivní a snadno dostupnou alternativu k tehdy u nás nesehnatelným plastikovým stavebnicím. O tom, jak populární se mezi patlaly páně Vyškovského „baráčky“ staly a do jaké šíře se následně rozrostla jejich nabídka, se nemá cenu rozepisovat. Netroufnu si však odhadovat, kolik z nich nakonec skutečně ozdobilo domácí kolejiště, spíš si dovolím tvrdit, že pro většinu seriózních „vláčkařů“ zůstaly navždy jen alternativním řešením, které se hodí tak maximálně pro dětské vláčkodráhy. Jistě ale nejsem sám, koho už dávno napadlo, že stačí málo a i tyto letité a nepříliš složité vystřihovánky se mohou stát základem pro tvorbu, která si nezadá s produkcí současných profesionálních výrobců

Obrázek
Jako ilustraci jsem si dovolil použít náhled na práci neznámého mistra

Staré nádraží je jednou z klasických prací dnes již legendárního autora. Podle informovaných zdrojů jde snad o vůbec první architektonický model otištěný v časopise ABC, byť se tehdy jednalo o přece jen poněkud jednodušší verzi. Já sám jsem se o jeho slepení pokoušel několikrát, ovšem v době kdy mé ambice převažovaly nad umem a výdrží byla každá snaha předem odsouzena k nezdaru. Vzpomněl jsem si na něj nedávno, v době kdy jsem hledal vhodný objekt, na němž bych mohl realizovat svůj výše popsaný záměr, tedy konvertovat (tak trochu se mi příčí použití termínu „vylepšit“) klasickou vystřihovánku do podoby, kdy bude na pohled nerozeznatelná od dnes běžně obchodně nabízených výrobků a bude splňovat všechny náročné požadavky na seriózní modelové provedení. Jen tak mezi námi - přiznávám, že motivací této mé snahy bylo rovněž setkání s tvorbou některých tuzemských výrobců modelové architektury, jejichž převážně laserovým řezáním produkované stavebnice, přesto že jsou v odborných periodicích vynášeny téměř do nebe, vykazují podle mého názoru poměrně dost nedokonalostí, daných jak použitými materiály, tak i výrobní technologií, o cenách kterými mnohdy dohánějí své plastikové souputníky ani nemluvě :roll: .

Ale dost řečí, pojďme patlat! První byly na řadě, jako už tradičně, hrátky s kopírkou. Architekt Vyškovský jak známo používal u většiny svých domečků měřítko cca 1:150, které je kompromisem mezi „tétéčkem“ a „enkem“. Já řešil podobný problém, ale takříkajíc o level výš. Není totiž jasné, kde nakonec hotový domek skončí, zda na našem nově stavěném klubovém kolejišti ve velikosti H0, nebo na mém domácím „téčkovém“. Zadání bylo tedy jasné: převést archy z původní A4 na A3. Výsledkem zvětšení o třetinu je sada dílů ve velikosti na půl cesty mezi H0 a TT, tedy v „univerzální stovce“, což je měřítko používané i některými výrobci plastových modelových staveb.

Obrázek

Technologie stavby je jednoduchá. Původní díly vystřihovánky jsem nejprve pečlivě vyřezal, ty tvarově složité rozdělil na jednotlivé komponenty, které pak posloužili jako vzor či šablona, podle které jsem jednotlivé fragmenty přenesl na 1,5 mm kartón.

ObrázekObrázek

Po opětovném pečlivém vyřezání jsem měl na stole základní sadu dílů opravdu na pohled totožnou s obsahem výše zmíněných stavebnic (všechny díly jsou z rubové strany nastříkány matnou černou – je možné, že v budoucnu dojde k elektrifikaci, tedy vnitřnímu nasvícení…)

Obrázek

Pečlivé slepení do patřičné sestavy přece jen chvilku trvalo…

ObrázekObrázek

Tím hlavním, co činí model jakékoli stavby na pohled atraktivní je členitost fasády. Mistr R.V. se v tomto bodě vždy spoléhal na precizní, pečlivě vybarvenou a vystínovanou kresbu, ovšem pro náš účel se neobejdeme bez plastického ztvárnění co největšího počtu prostorových detailů. Proto jsem strávil několik večerů vyřezáváním a následným lepením poměrně velkého množství ozdobných prvků, vzniklých buď přímo „kanibalizací“ dílů vystřihovánky nebo jejich přenesením na dvouvrstvou čtvrtku.

ObrázekObrázek

Pak už přišlo sjednocení kompletního povrchu přestříknutím šedou základovkou

Obrázek

… následované nanesením odstínu fasády mou oblíbenou modelářskou barvou – matnou pískovou LIFECOLOR

ObrázekObrázek

Nejvyšší části, tedy štíty a prostor pod střechou pojednal autor v kombinaci trámového hrázdění a dřevěného obkladu. K jeho napodobení jsem využil barevný papír ve dvou odstínech hnědé, pro větší plastičnost opět předem slepený do dvou vrstev.

ObrázekObrázek

Na řadě je „truhlařina“, tedy výroba dveří a oken. Ke slovu přišel opět barevný papír a šablony, vzniklé z dílů vystřihovánky.

ObrázekObrázek

Abych na laserované stavebnice jen nenadával… Některá řešení, na nich použitá, jsou opravdu pozoruhodná, jako například dvojitá okna. Je to sice trochu práce na víc (jelikož laser po ruce nemám, musel jsem všechno vykrájet ručně), ale výsledek je poměrně uspokojující:

ObrázekObrázekObrázek

Pro pokrytí střechy jsem využil textury stažené z netu, jako šablona opět posloužili originální díly z vystřihovánky. Viditelné části nosných trámů jsou nařezány z balsy barvené vodovkami

ObrázekObrázek

Poslední etapou na hlavní budově byly klempířské práce, tzn. římsy, střešní okna, okapy a hromosvod. A samozřejmě nezbytná cedule s názvem stanice (snažil jsem se vymyslet něco poetického a opravdu netuším, zda takto pojmenované místo existuje, pokud ano, místním patriotům se omlouvám :P ):

ObrázekObrázek

Samotná nádražní budova je tedy takříkajíc pod střechou, zbývá „magacín“ neboli skladiště zásilek a spěšnin. Díly vystřihovánky jsem opět použil jen jako šablony pro hrubou stavbu, plastické detaily – dřevěné části, okno, dveře a prkna obložení jsou vyřezány z vrstveného barevného papíru:

ObrázekObrázek

A teď už jen střechu a pár posledních detailů: viditelné části trámové konstrukce, komín, okap a ceduli s názvem stanice …

ObrázekObrázek

…a spojit obě části do celku, přidat nějakou tu lavičku, do zadního traktu kus trávníku (opečovávaného nejspíš paní přednostovou) a je hotovo!

ObrázekObrázekObrázek

Znalci „místních poměrů“ mi jistě připomenou, že tady něco chybí! Jistě, trafika či snad stánek s občerstvením, který je součástí originální vystřihovánky. Vím o něm a je v plánu, ovšem ten čas, ten čas… Neratovice jsou za dveřmi a já to prostě nestíhám :? :!:

ObrázekObrázek

Podtrženo sečteno. Jak již naznačeno v úvodu, hlavní motivací pro stavbu tohoto modelu byla moje snaha zpracovat starou klasiku tak nějak po svém a ověřit si, že pomocí vhodného tunningu lze i ze starších prací architekt Vyškovského stvořit kousky, které ani na seriózně pojatých kolejištích ostudu neudělají. Jestli bylo dosaženo také sekundárního cíle, totiž dokázat (si), že i model vzniklý pomocí „samodomo“ postupů a materiálů se může postavit po bok komerčně nabízeným produktům, ať posoudí jiní. Za sebe mohu pouze říct, že i když jsem se tímto počinem asi nejvíce přiblížil svému ideálu „absolutního modelu“ (tedy tak podrobného, že už na něm není co vylepšit), stále jsem si vědom rezerv – plastická střešní krytina atd. Takže příště zase u nějakého toho domečku nashledanou.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Nafe_CZ »

Nepotrebuje to zadny komentar, je to nadhera.
Kam se plastove modely hrabou na tohle.
Stefan
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Krásný zpracování a velmi inspirativní modelářský postup - radost číst i koukat 8-) . Děkuji :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Aki »

teda to je ale paráda :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Vojta Č. »

Jak se dá z ručně kreslenýho roztomilýho Vyškovskýho udělat soudobý, laserově přesný, sterilní model.
Na každej pád hezká práce, je z toho úplně jinej model ;)
Ale vysoce oceňuju detaily na střeše - hromosvody a okapy jsou hodně dobrý.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od maja »

Šílené, neuvěřitelné, a fakt úžasné - navíc to vypadá jako ze dřeva nebo plastu a ne z papíru, že by LEGO pro dospělé?? :twisted:
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od Alda »

Fantazie. Fakt nádhený.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Staré nádraží / Richard Vyškovský / ABC / 1:100

Příspěvek od cementik »

Okouzlující ... u mě jsou jasným detailem č. 1 kliky. Nedivil bych se, pokud by byly funkční. ;)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“