2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od Listy »

Dalšími objekty, kterými jsem se rozhodl obohatit naše klubové kolejiště je dvojice stavědel, což jsou jak známo provozní budovy, stojící většinou nedaleko nádražního zhlaví (místo při vjezdu do stanice, kde se koleje větví), v nichž je umístěn tzv. stavědlový přístroj, s jehož pomocí je prostřednictvím soustavy pák a táhel ovládána poloha výměn (výhybek) a návěstidel. Mohou mít různou podobu a velikost, od vysokých věží ze skla a betonu až po nenápadné dřevěné „kiosky“. Dvě věci jsou ale pro naprostou většinu charakteristické: pracovní prostor nacházející se vždy o něco výš než je úroveň okolního terénu a velký počet oken, obojí ve jménu zajištění co nejlepšího výhledu na obsluhovaný úsek kolejiště.Pro naše kolejiště jsem si vysnil stavědla poměrně malá, s jednoduchým architektonickým řešením šmrcnutým stopou funkcionalismu :D . Přiznaným vzorem mi byl objekt stojící na „horním“ konci stanice Praha – Veleslavín.

Obrázek

Obě stavědla se od sebe drobně odlišují – jedno bude stát vedle výjezdu z tunelu, proto je z něj výhled pouze do dvou stran. Ke konstrukci jsem opět použil svůj oblíbený (a také jediný mnou ovládaný :roll: ) nástroj, tedy WINDOWS malování a pomocí základních znalostí geometrie,textur stažených z netu a příkazů vyber, kopíruj a vlož stvořil tuto dvoustranu se stavebními díly:

ObrázekObrázek

A pak už přišel na řadu 1 mm kartón …

ObrázekObrázek

… postupně ze všech stran potažený díly fasády

ObrázekObrázek

Ačkoli jsem nepočítal s vnitřním osvětlením, nedalo mi to, abych se nepokusil alespoň o náznak interiéru, v němž se kromě nezbytných stavědlových přístrojů vyskytuje i několik jednoduchých kusů nábytku a pár dalších nezbytností pro ulehčení dlouhých služeb:

Obrázek

Jejich rozmístění jsem konzultoval s lidmi vybavenými osobní zkušeností se službou na podobných místech, takže jsem se snad žádné vyložené blbosti nedopustil ...

ObrázekObrázek

A pak už zbývá jen dodat střechu a pár oživujících detailů:

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

O tom, jak budou obě stavbičky na místě svého konečného umístění vypadat, se zatím dá pouze spekulovat a tak jsem sestavil alespoň toto provizorní „minidioráma“, aby bylo vidět, jak jim to sluší v porovnání s jinými modelově-železničními objekty.

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: 2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezká práce! Jediný co je trochu divný jsou ty okna, jak nejsou ve špaletách, ale před fasádou. Ale na vzhledem k použitejm nástrojům super. Milimetrovej papír jako podklad je docela mazaná finta, jak se v Malování porovnat s měřítkem, to mi přijde jako hezkej nápad.
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: 2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od CSR »

Moc pěkná práce,ten interiér je myslím hodně super.
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: 2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od Kluci v akci »

Moc hezký. Krásný příklad toho, že není důležité v čem se maluje, ale kdo maluje jak to umí. Hezky uděláno, a moc hezky slepeno :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: 2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od kaktusak »

Tohle jsi dokázal v Malování ?! Nechápu . Řemeslné zpracování je u tebe tradičně na vysoké úrovni . Vynikající report . Dobře nafoceno .

Takhle nějak by to mělo vypadat .
Hekricek_LP
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31.3.2018 13:15

Re: 2 x stavědlo / vlastní stavba / 1:120

Příspěvek od Hekricek_LP »

Zdravím, bude model někde k sehnání? Hodil by se mi na kolejiště :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“