Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od maja »

Památník Mohyla míru (na vrcholu Prateckého kopce v blízkosti obce Prace) byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) jako naplnění myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště.
Mohyla míru vznikla mezi lety 1910 a 1912. Iniciátorem stavby byl vlastenecký brněnský kněz a pedagog Alois Slovák. Navrhl a postavil ji významný český architekt Josef Fanta, umělecko-řemeslné prvky realizoval Franta Anýž a skulpturální výzdobu provedl sochař Čeněk Vosmík. Otevření památníku a vysvěcení kaple bylo odloženo kvůli první světové válce, plánovalo se na rok 1914 a proběhlo až roku 1923. Stávající tabule s nápisy, umístěné pod vrcholem památníku však nejsou původní. Původní tabule obsahovaly úryvky z původně latinského středověkého hymnu Dies irae ("Den hněvu"), později části mše za zemřelé (requiem).

Budova je realizována v secesním stylu a zpodobňuje staroslovanskou mohylu. Stavba je vybudována z lomového kamene a tvoří ji čtyřboký komolý jehlan, vysoký přes 26 metrů. Zakončena je 10 metrů vysokým měděným starokřesťanským křížem spočívajícím na zeměkouli a zdobeným reliéfními motivy Panny Marie, ukřižovaného Krista, Boha Otce a Adamovy hlavy. Pelikán na zadní straně kříže symbolizuje Vykupitele. Doplněna jsou jména čtyř evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Čtyři štítonoši v rozích stavby jsou díla sochaře Čeňka Vosmíka a jejich štíty symbolizují Francii, Rakousko, Rusko a Moravu, na jejímž území k bitvě došlo.
Uvnitř památníku najdeme čtvercovou 10 x 10 metrů velkou kapli s oltářem z mramoru. Pod podlahou kaple je umístěno ossarium neboli kostnice, v níž jsou uloženy ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Zaklenutí čtvercové kaple vytváří pozoruhodnou akustiku - šepot v jednom rohu je v protilehlém rohu slyšet ve stejné hlasitosti (diagonální akustika). Podobná „whisper gallery“ je i v katedrále Sv. Pavla v Londýně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Našel jsem na fóru jedinou stavbu tohoto modelu z roku 2008 - ale fotografie již nelze zobrazit a celkem nic jsem se z textu nedozvěděl, proto dodám i poznámky ke stavbě, i když model bude hezký jen z dálky - není to zrovna dobrá vystřihovánka (můj názor).

Model stavím jednak proto, že jsem od mala blázen do všeho kolem napoleonské doby (bydlel jsem kousek od bojiště u Slavkova), ale především proto, že jsem model dostal od svých dcer k narozkám. Nebýt toho, asi bych toho rychle nechal (někam s tím praštil), protože jsem se děsně zmlsal na jediné vystřih. od Ondry Hejla a znovu jsem si dokázal, že od Betexy (p. Navrátila) to nestojí za to (mám nakoupeno do zásoby takových pěkných kousků od borců, co buď jsou šikovnější, nebo na to nekašlou-neodfláknou to, nevím v čem to vězí).
Jednak papír je enormně tlustý, což strašně komplikuje ohýbání tenkých/malých ploch, tisk se láme (lesk - ale naopak to aspoň umožňuje lehce navlhčeným prstem smáznout nepřesnosti v retuších - aspoň něco), tisk jedné poloviny mohyly má jiný odstín než polovina druhá, a hlavně těch nepřesností ve vlastním návrhu - někdy k neuvěření, že toto je komerčně prodávaný model. Tady navrhují modely kluci amatéři, a přitom se nedopustí takových kopanců. Jasné, že chyba se vyskytne, ale že hned na začátku, už při kompletaci banálních sloupků tvaru pravidelného kvádru na podstavě čtverce budu nucen maskovat nepřesnosti, to mi vyrazilo dech (to bych navrhl, já matematik-skoropanic s tužkou a pravítkem přesněji). Pláště všech 4 boků mohyly také nevyšly úplně přesně - nemají stejnou délku, ale to ještě šlo poměrně lehce spravit. Nejhorší jsou jakoby takové odfláklosti - několikrát jsem se ujistil, že nejde o moje chyby, ale o konstrukční nepřesnosti. Celé průčelí mohyly je delší než vymezený prostor na půdorysu - nikde to nemůže být mojí chybou, protože díly na sebe navazují přesně podle hran lomů, nikde jsem nic nezpackal. Myslím si, že autor nepočítal s tloušťkou papíru, takže ve výsledku se to sečetlo asi na 4 mm, které jednak dělají díru přesně nad vchodem - viz dále na fotce (budu muset přelepit z kopie kousku "kamenného dílu"), jednak nepasují na bíle vymezenou plochu na půdorysu. Štve mě, že takové retuše musí být zrovna z přední strany.

Takže nejdříve doklad originality
Obrázek Obrázek

A tady první připravené díly - 4 pláště vlastního těla mohyly
Obrázek
Naposledy upravil(a) maja dne sob 11.10.2014 21:48, celkem upraveno 1 x.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100

Příspěvek od JanO »

Tenhle model jsem taky zkoušel stavět, ale skončilo to zahozením tak ve třetině stavby :? . Nepasuje tam vůbec nic :evil: .
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100

Příspěvek od maja »

Dík za podporu, v podstatě máš víc pravdu, než já. Já to napsal až moc eufemisticky:-)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100

Příspěvek od maja »

Po slepení těla mohyly a opravě délek jednotlivých stran, což jsem řešil větším ohnutím plošky, uzavírající shora plášť mohyly a retuší, která ale bude vždy zblízka vidět, jsem retušoval prakticky všechny ohyby (laserový tisk, velká gramáž). Bylo "úžasné" zvlášť v případě dvojice schodišť, kde každý schod je stavěn z dlaždic dvou barev... Dále jsem do rohů přilepil již výše avizované 4 sloupky (po opravách rozměrů - ořezání žiletkou na již slepených dílech - nedám na tento nástroj dopustit v případě "postlepících" oprav), celá akce byla trošku komplikovanější - silný papír je trochu dost nepoddajný ve chvíli, kdy lepíte sloupky na schodiště zboku.

Obrázek Obrázek

Dovnitř pláště jsem pak vlepil dvě čtvercová žebra z kartonu (přes nežádoucí sílu papíru jsem to raději pojistil vzhledem k tvaru mohyly a k relativně velkému měřítku stavby)

Obrázek

a zkusmo sesadil plášť s ještě neslepeným průčelím (už v této chvíli bylo vidět, že uprostřed se levá a pravá strana průčelí nepotkají na malé chlopni pro tento účel autorem navržené - že tam bude díra (viz úvod).

Obrázek

Vzhledem k tomu, že ve vystřihovánce málo co sedí jsem se odchýlil od návodu a po přilepení průčelí hned osadil boky trávníkovým terénem, protože nevěřím tomu, že (jak praví návod) po osazení zadní zdi mi oba terény do vzniklého prostoru "sednou". Takto půjde trávník spíše "přiříznout" podle reality, ne podle teorie autora.

Obrázek

Na detailu je vidět avizovaná mezera v průčelí (domnívám se, jak jsem předeslal v úvodu, že autor zapomněl na tloušťku papíru a ta se "sečetla" do této škvíry, kterou budu muset přelepit, ovšem půjde to vždy vidět - zvlášť nad vchodem...); v průchodu (vstupu/bráně) navíc ze stejného důvodu oblouk (z pohledu fotky vlevo) nedosahuje na předpokládanou hranu, takže se obávám, že nebude pasovat schodiště, bude tam mezera, se kterou nyní ještě nevím, jak se popasuju...
Obrázek

Zde je vidět, že pokud jednu stranu přiložíte přesně podle půdorysu, druhá vám přesahuje vymezený prostor.
Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100

Příspěvek od maja »

Když jsem se pustil do zadní stěny (opět jde o dva díly, L a P, které se spojují uprostřed), přišla další "zajímavost" modelu. Na fotce origo stavby (třetí foto v úvodu) je vidět, že zadní zeď, která schodkovitě klesá od středu ke stranám, je osazena osmi (betonovými?) nahoře zaoblenými sloupky (4 + 4 na každé straně), které logicky stojí kolmo k povrchu a jsou jako by zapuštěny do zdi (kamenný "obklad" je použit jen zboku). Vystřihovánka též sloupky utápí do zdi, proto jsem chvíli udiveně dumal, proč jsou sloupky dole šikmo seřízlé a jsou opatřeny chlopněmi i spodní podstavou, když jsou zapuštěny a stojí kolmo (jestli v tom není nějaký záměr, který mi uniká).

sestaveno před lepením jen pro ukázku
Obrázek Obrázek

Ale je to jen další podivnost návrhu modelu. Proto jsem chlopně dole odřízl a spodní podstavu sloupků ohnul "dopředu" z rubu k líci - touto ploškou přilepím každý sloupek k vrcholu zdi zespodu (sloupky by držely ve zdi i tak - ze dvou stran se lepí jak k přednímu, tak k zadnímu dílu zdi)

vlevo původní díl, vpravo upravený
Obrázek

takto to stačí vyřezat z origo dílů
Obrázek

Obrázek

Uvidím, co udělá zadní zeď, zda tam zase bude renonc v délce oproti půdorysu. Teď mě čeká úprava těch chyb ("těším se").
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100/

Příspěvek od maja »

Na snímku je možné vidět přílišnou šířku patníků oproti šířce zídek. Bylo nutné boky žiletkou odříznout a po zalepení boku zídky vše zaretušovat (samo, že už je to zblízka viditelné).
Obrázek

Po přilepení zadní části je opět vidět spára, podobně jako vpředu, navíc bude nutné zkrátit i sloupky, které jsou delší než terén a tím pádem by překážely při nalepení modelu na půdorys (dobře patrné na fotce dole).
Obrázek

Trávník jsem raději nalepil před uzavřením zadní části modelu, ale kupodivu celkem sedl, zůstaly jen malé mezírky v rozích (zatravnění by to vyřešilo, ale upřímně se mi do toho u tohoto modelu ani nechce - navíc rád lepím papírové modely, nejsem moc příznivcem patlání sáder, barvení a vláčkaření).
Obrázek

Levá část zadního terénu nemá ve vystřihovánce označeno ohnutí, pokud někdo dopředu nepřemýšlí, popř. nemá zkušenosti (tento model svádí k tomu, že je jednoduchý, a proto použitelný pro začínající modeláře, bohužel...), dopadne takhle. Pak už je možné to pouze odříznout, nalepit ze spodu novou chlopeň, ohnout a přilepit zpět.
Obrázek Obrázek

Zde je znovu v celku vidět konstrukční chyby v zadní části modelu. Zjevně autor nikde nepočítal s tloušťkou papíru, anebo mu možná křivdím a BETEXA si to oproti návrhu vytiskla na těžším papíře, těžko soudit).
Obrázek

To samé se projevuje na koncích zídek. Vše bude třeba retušovat, přemýšlím o přebarvení celého okolí stavby (v originále navíc terén vepředu postrádá trávník zcela, kdežto na modelu je kreslen zelený pažit).
Obrázek

Zadní díl trávníku nelze ani násilím dostat přesně na vymezenou plochu na půdorysu, patrně je o něco kratší, popř. to může být má nepřesnost, nevím.
Obrázek

Celkový pohled na model v této fázi lepení.
Obrázek Obrázek

Soustředil jsem všechny zbylé zkompletované díly, které je ještě třeba usadit: Vlevo nahoře díly střechy mohyly; vpravo nahoře koše na ohně (jsou umístěny na koncích zídek, vycházejících z pláště mohyly) - díly je nutné zevnitř začernit (v návodu nevzpomenuto); vpravo dole schody a sochy, které jsou umístěny ve vstupu do mohyly (pozor, pravá je delší než výška vstupu - je dobré to ozkoušet a kus spodku sochy odřezat - já to neudělal a mám ji malinko nakřivo, abych ji tam dostal:-( ); a vlevo dole 4 štítonoši, kteří jsou umístěni v rozích mohyly - zde došlo k mému poslednímu a definitivnímu zklamání a zároveň utvrzení v tom, že to autor brutálně odflákl. Štítonoši mají nést znaky čtyř do bitvy u Slavkova zainteresovaných zemí, tedy Francie, Ruska, Rakouska a Moravy. R. Navrátil ofotil pouze Francii a Rusko (pokud to lze odhadnout z textury) a okotil to do vystřihovánky 2x. To mě opravdu odradilo od jakékoliv další snahy o reálnost modelu, co k tomu víc říct, než že je to šlendrián (se všemi dalšími chybami).
Obrázek Obrázek

Detail košů na oheň a podstavců, jejich umístění a již výše avizovaná nesrovnalost, vycházející ze součtu síly papíru, s níž nebylo autorem počítáno.
Obrázek Obrázek Obrázek

Kupole, která nese kříž na vršku mohyly je projektována v jednom kuse (obě podstavy i plášť), což ztěžuje lepení, a především na konci čeká velmi otřesné překvapení. Otvory, do nichž jsou zespodu zasazeny čtyři trojúhelníkové podpory kupole (tvoří jakoby kříž, jehož ramena jdou kolmo na střed každé strany čtverce), směrově nejsou rovnoběžné s výřezem pro kříž na horní straně. V tomto případě by kříž byl usazen šikmo vzhledem k horizontální ose mohyly. Ve skutečnosti je kříž zcela logicky rovnoběžný s přední i zadní podélnou stranou mohyly. Autor výřez pro kříž umístil špatně. Proto je dobré odříznout horní podstavu kupole rovnou před jejím lepením a pootočit ji o jedno pole (kupole má obě podstavy ve tvaru 12-úhelníku). Já jsem to zjistil (naivně spoléhajíc na autora) až po slepení a retušování celého dílu, takže jsem to musel odříznout ze všech 12 chlopní mým přítelem z nejlepších - žiletkou - a celé to posunout a přilepit znovu (včetně nové retuše). Navíc ze spodní strany je třeba otvory pro podpěry o něco protáhnout a též rozšířit (opět síla papíru?) oproti autorem naznačeným bílým ploškám, jinak tam podpěry nevejdou.
Obrázek Obrázek

Model je (bohu dík) hotový. Doplnil jsem zatečení rzi na přední zdi a pod všemi čtyřmi stranami kovového nástavce, na němž stojí kupole s křížem podle originálního stavu budovy, přebarvil jsem terén před vstupem na štěrk (tráva tam opravdu není), zepředu dole, po stranách vchodu jsem ještě domaloval černé malé čtvercové větrací otvory. Na zatravnění fakt už nemám chuť - hlavně mě namíchli ti štítonoši, stejně tak jsem upustil od původní myšlenky, že bych z tažených vláken rámečků z nějakého plastikového modelu udělal řetězy, které ve skutečnosti fixují z obou stran mohutný kříž...
Zde jsou finální fotky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Závěrem shrnuji, že stavba - ač vypadá, že by měla být jednodušší, pro začátečníky, vyžaduje spousty improvizace a oprav. Pokud se do toho pustí začátečník a s důvěrou "jede" podle návodu, patrně ho výsledný produkt spíš odradí. Bude tam mít spoustu nesrovnalostí.
- papír je příliš silný, těžko se ohýbá, detaily se hůř kompletují, ohyb praská a je nutné vše retušovat.
-model obsahuje řadu konstrukčních vad, autor nebo vydavatel nepočítal se sílou papíru, čímž dochází k zásadním problémům s kompletací dílů, či návaznosti na půdorys (patníky, zadní díl terénu, 4 sloupky v rozích, kupole, špatně nafocení štítonoši)

Co je paradoxní, že model nakonec, po všech úpravách, vypadá ve skutečnosti velmi impozantně (měřítko) a věrohodně, ovšem pouze z dálky:-). Je škoda, že autor návrh tak strašně odflákl. Spoustu borců tady na fóru vyrábí soukromě a "na koleně" modely, které jsou na mnohem vyšší úrovni, co do přesnosti, což je vzhledem k tomuto komerčnímu produktu zarážející. Teď jsem začal stavět kyjovský zámeček od Ondry Hejla a Staré bělidlo od M. Bartoše a to je balzám na duši... Mám ještě pár kousků od Betexy, ale přemýšlím, že to někde střelím. Fakt se mi do toho nějak nechce...
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od Laďuša »

Škoda, že tutoho tématu tady jsem si vůbec nevšim, asi by mi to dodalo sil :lol: Mohylu míru jsem začal stavět někdy v době před 5 - 10 lety, to už nedokážu říct, a odložil jsem jí na neurčito ve stavu sestavenýho základního tvaru, bez detailů. Neurčito nastalo někdy na přelomu srpna a září a je to dneska přesně tejden, co jsem jí víceméně dokončil.
S hodně zde napsanýma věcma se musim zcela ztotožnit, jenom pár věcí mě, resp. mou stavbu, nepostihlo. Co se mi ale třeba nestalo, je výše uvedená mezera mezi pravou a levou stranou průčelí a zadní zdi. Už si nepamatuju, jak jsem se s tim před lety popral, asi jsem mezeru obětoval nepřesnost zase někde jinde. Ale na podstavu mi to nesedí zhruba stejně. Zadní díl trávy (dokonce jsem se naštěstí zamyslel a nastřihnul ho) mi ale na půdorys sednul. Zato, nebo asi proto, mam ale zkosenou s trávou i tu betonovou část, tudíž jsem musel upravovat tu boudičku, aby tam sedla. Chybu v natočení kříže na kopuli jsem vyřešil tak, že jsem obdélníkovej výřez pro kříž naříznul po stranach pod úhlem 45 stupňů, aby kříž šel vložit správně, a zalil lepidlem :lol: Něco odřezávat a předělávat, to bych asi nedal.

Jelikož jsem věčnej lepič - začátečník, přičítal jsem problémy s přesností a podobně hlavně svojí šikovnosti :D Jak jsem to tak čet, tak jsem vlastně nedopad až tak zle :mrgreen:
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od snekousek »

Mohylu jsem taky začal a to hned jako první model po takřka 30 letech odpočinku od lepení a hned po pár dnech letěla do kamen. Nervovat se že se láme tisk a nic nesedí tak jsem to ani jako kostlivce nenechal. Betexa má rozlehlé a pěkné modely, ale tento se nepovedl.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od maja »

Jo, mně moc nechybělo a udělal jsem to samý, drželo mě jen to, že jsem to dostal od své malé dcery, která si na ten dárek sama ušetřila. Jinak to bylo jasný...;-). Fakt je, jak jsem napsal na konci, že ty betex. hrady a zámky vypadají nakonec monumentálně, ale když se to pořád někde musí opravovat a látat, je to jak když ti teče do lodi. na jedné straně to zastavíš, už to teče jinudy... A potom zblízka je to prostě vidět.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od maja »

Laďuša píše:Škoda, že tutoho tématu tady jsem si vůbec nevšim, asi by mi to dodalo sil :lol: Mohylu míru jsem začal stavět někdy v době před 5 - 10 lety, to už nedokážu říct, a odložil jsem jí na neurčito ve stavu sestavenýho základního tvaru, bez detailů. Neurčito nastalo někdy na přelomu srpna a září a je to dneska přesně tejden, co jsem jí víceméně dokončil.
S hodně zde napsanýma věcma se musim zcela ztotožnit, jenom pár věcí mě, resp. mou stavbu, nepostihlo. Co se mi ale třeba nestalo, je výše uvedená mezera mezi pravou a levou stranou průčelí a zadní zdi. Už si nepamatuju, jak jsem se s tim před lety popral, asi jsem mezeru obětoval nepřesnost zase někde jinde. Ale na podstavu mi to nesedí zhruba stejně. Zadní díl trávy (dokonce jsem se naštěstí zamyslel a nastřihnul ho) mi ale na půdorys sednul. Zato, nebo asi proto, mam ale zkosenou s trávou i tu betonovou část, tudíž jsem musel upravovat tu boudičku, aby tam sedla. Chybu v natočení kříže na kopuli jsem vyřešil tak, že jsem obdélníkovej výřez pro kříž naříznul po stranach pod úhlem 45 stupňů, aby kříž šel vložit správně, a zalil lepidlem :lol: Něco odřezávat a předělávat, to bych asi nedal.

Jelikož jsem věčnej lepič - začátečník, přičítal jsem problémy s přesností a podobně hlavně svojí šikovnosti :D Jak jsem to tak čet, tak jsem vlastně nedopad až tak zle :mrgreen:
Ahoj, dík za příspěvek! Takže to jsme si vlastně dodávali sil navzájem nadálku:-). Já taky nejsem žádný velmistr, jako někteří borci tady, ale už se snažím ty modely dělat pomalu a pořádně, moc mi pomohly rady, které jsem si tady na fóru přečetl. Dlouho jsem dumal nad tím, jestli za ty krpy nemůžu sám, ale fakt jsem nepřišel na nic. Jen mě překvapuje, že Ti dosedla průčelí a zadní zdi. Ty 4 sloupky mám naohýbány a slepeny přesně podle čar a vlepeny do rohů mohyly taky celkem přesně, navíc tu mezeru jsem měl vpředu i vzadu úplně stejně širokou, takže je to dost nápadný, že bych udělal stejné chyby. Ty zdi pak dosedají na ty sloupky, takže se o ně "zarazí". Ty přesahy obou stran čelní zdi (i zadní) směrem ke středu mohyly jsou pak daný, protože chlopně těch jednotlivých stěn se lepí na ty 4 sloupky a dál Tě nepustí. Tak nevím, pokud to máš dobře, musel jsem to přeci jen nějak zvrzat, tak se autorovi omlouvám dodatečně. Fakt je, že ani ty sloupky, ačkoliv jde o jednoduché pravidelné tvary, neseděly úplně přesně. Přemýšlím, jestli jsou to opravdu hranolky na přesně čtvercové podstavě, třeba stačilo ty sloupky otočit jinak a vyšlo by to. Nemám teď už model u sebe, tak nevím. S tím zadním dílem jsem to prostě už nechal s chybou "na zemi", protože už jsem byl rozhodnutý stejně ten terén přebarvit (i kvůli chybám u těch košů na okrajích zdí) a jediné, co se dalo, je to, cos popsal - že zadní ploška s boxíkem nebude kolmá k mohyle (a to mi přišlo ještě horší na úpravu). Výřez v kupoli mě napadl provést stejně jako Tebe:-), ale když jsem si představil ,že to zas půjde vidět, rozhodl jsem se pro další plastickou operaci místo radikálního řezu, ale bylo to tak tak:-)) (bez žiletky bych to nedal). Zajímalo by mě, co ty "patníky", tam totiž nejde udělat chyba - musí to být konstrukční nedostatek; síla zdí je daná a patníky taky. Jen se to dá, když člověk bude dostatečně paranoidní a bude si ověřovat u modelů p. Navrátila všechno, porovnat před kompletací a rovnou naohýbat ty patníčky ne přesně podle čar, ale o něco víc. Jinak nevím. Tak čau

PS: Co teď lepíš?
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Mohyla míru/Betexa/1:100-HOTOVO

Příspěvek od Laďuša »

Hele, že mi to vepředu a vzadu sedlo, je podle mě krajně podezřelý, když vidim tvojí dokumentaci ;) Tutu část už jsem ale lepil před lety, takže už teď nevim, jak jsem se s tim pral a jak to řešil. Sranda je, že model teď taky nemam u sebe, takže se ani nemůžu podívat, jak to je. Mam jenom nekvalitní fotku v telefonu. Spíš si myslim, že to musí zase chybět někde jinde, že mi ta mezera uprostřed tak vadila, tak jsem to znásilnil tak, aby to bylo pro mě přijatelnější. Inu v pátek se na to asi mrknu, to mi nedá. :lol: Navíc za těch x let, co jsem na tom nedělal, byla stavba nedbale odhozená a trochu se zkroutila, tak už jsem se s tim ani moc ne**al, proto jsem si moh dovolit vyřešit ten kříž jednoduše. :) Potřebuju to výhledově eště doretušovat a trávu chci vysypat tim vláčkařským posypem - za á zamaskovat nepřesnosti po stranach a za bé mi za tu dobu tráva ňák vybledla :D

PS: Teď paralelně lepim dva modely (a už přemejšlim, kterej další eště k tomu :lol: ). Na jednom stanovišti mam rozdělanou Škodu Octavii kit car od PK graphiky, na druhým rozhlednu Štěpánka od Betexy. Ta se mi zatim lepí o moc líp, ale už jsem jí taky dokázal pokazit :lol:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“