Právě je pát 24.11.2017 2:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 6:14 

Předem se omlouvám za název vlákna. Zatím je to jen projekt, jestli dpjde k jeho ralizaci ještě netuším. Pokud ano, změním název , pokud ne, nechám vlákno smazat.
Takže o co jde.
Kdo se podíval někdy v nedávné době na mojí tvorbu a sbírku, našel v ní především majáky a rozhledny a to pokud možno v měřítku 1:150.
Zatím jsem se zaměřoval na ty menší, ale i pěkně velké modely v ní jsou, jako například lednický minaret, bratislavský most či vysílač Kamzík. Jenže, to je pořád tvorba na nízkých levelech a tak jsem se rozhodl zkusit ten úplně nejvyšší level, co mi české a slovenské rozhledny nabízí a tím je
Obrázek
ano , žižkovský vysílač aneb Prague tower, který se řadí mezi rozhledny.
Základní data projektu jsou následující :
měřítko modelu - 1:150
celková výška modelu - 144 centimetrů !!!
výška trojice nosných tubusů - 89 centimetrů

čili pořádná vstupenka do blázince :haha:

Abych vůbec mohl začít, musím vyřešit několik problémů a tak se na vás obracím s žádostmi o rady.
1. tubusy
dva nosné mají v tomto měřítku průměr 32 mm. To vcelku není problém, existují jak plastové,tak i papírové trubky s tímto průměrem.
hlavní tubus má ale průměr 43 mm a nic podobného jsem zatím nenašel. Existují plastové trubky o průměru 40 nebo 50 mm. Ty první jsou tenké a musel bych je nastavit , otázka je jak ?
Napadlo mě sehnat trubku a okolo jí polepit silnostěnnou oboustrankou, ta má 1 mm, takže bych dostal 42 mm. A na oboustranku nalepit čtvrtku a možná by to bylo tak akorát. Otázka zní, šlo by to ? Další nápad, co jsem dostal je koupit nějaké trubky pro potravinářské využití - s alobalem či folií na svačiny a ty si odmotat na odpovídající průměr 43 mm, pak je sestavit dohromady a nakonec polepit papírem. Tady si nejsem jist, zda by to mohlo fungovat.
Nebo druhá alternativa, použít trubku 50 mm, čímž ale se dostanu mimo měřítko i když v této velikosti modely by se to asi ztratilo.
Takže co vy na to ?
A ještě další otázka, jak na barevný povrch. Možností je několik :
1. model polepit bílým papírem a ten nastříkat odpovídající barvou - nějakou šedou metalízou
2. model polepit šedým papírem a nechat to tak
3. zkusit se podívat, jestli neseženu nějakou samolepící tapetu v čedostříbrné barvě

2. patra
další chuťovkou, co mě čeká je výroba samotných pater
Obrázek

z fotky je patrné, že všechny hrany jsou kupaté. Otázka je, co s tím.
protože jsou kulatější svislé rohy, je jasné, že jako základ vytvořím hvězdice, které budou mít zakulacené rohy a ty pak polepím svislou stěnou. V měřítku budou mít hlavní patra výšku pouhých 53 mm. Mám tedy nechat spoje na stropech a podlahách pravoúhlé ? Nebo se pokusit je zakulatit ? A když zakulatit, tak jak ?
Zatím mě napadlo postavit patro o 2, případně 4 mm menší, a z obou stran nalepit 1 případně 2 mm užší desky a hrany zatmelit a zabrousit. To by asi šlo, ale pak by mi zbývala pouze jedna alternativa finálního zbarvení a to stříkat to barvou, protože přes ty oblouky nepůjde nic nalepit. A do stříkání se mi zas tak moc nechce.
Nějaký nápad ?
Tak se zkuste zamyslet a dejte vědět, třeba mám řešení před sebou ale nevidím ho.

Naposledy upravil group b dne ned 17.8.2014 20:25, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 9:15 

tak to udělej jako to dělají poláci nebo doktor u kabinek do aut, v rozích to uděláš na dva zuby + boky lepeno na tupo k sopě

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 9:29 

nevím, ale na vstupenku do blázince bych to neviděl :D

tubusy: větší tubus přiměřeného průměru by se možná najít taky dal http://www.tubusy.cz/products/papirovy-tubus-vnitrni-delka-43cm-prumer-40mm/ alespoň tam píší že vnější průměr by měl být 43 mm ... kdyby byl menší papírový, asi bych zkusil jeden tubus rozříznout a nalepit na druhý (třeba i o kus posunutý s ohleden na jeho délku, aby byli pak vcelku kompaktnější), zbytek dolepit proužkem papíru a dotmelit, celé pak schovat pod vnější opláštění
a možná to při celkové výšce stavby udělat rozebíratelné na pár kusů i kvůli možnému převozu ( asi tak na tři kusy, spodní tubusy se základnou, tubusy s třemi jednotlivými patry, a pak vrchní část s anténním systémem ... takže do tubusů vlepit menší tubus který by se nasouval do toho sousedního)

zaoblení pater: částečně bych vyšel z tvého návrhu, ale trochu využil toho co je vidět na samotném opláštění na fotce (vodorovné opláštění je vcelku přes vodorovné hrany a napojené až v rovině podlah) ... zakže hvězdicový základ se zaoblenými svislými rohy o pár mm nižší a zatím běz opláštění, na to dolepit o kus měnší dvě vrstvy nahoru i dolu které udělají základ vodororovného zaoblení, možná by se ani tmelit nemuselo s tím že by opláštění pro každou třetinu hvězdice bylo zvlášt, a mělo přesahy nahoru i dolu o nějakých 5 mm které by se v místě hrany zaoblilo a pak přesah přilepil na dolní a horní stranu, kde by se doladilo ke skoro čtvěrcovému opláštění plochy ve výběžku hvězdice, ve výsledku by na tmelení zbyli už jen rožky pater kde by se ohýbaní přes roh praktikovalo hůře při daném měřítku

povrchová úprava: z mého pohledu by se to nejlíp sjednotilo asi nástřikem, dost možná by se dal použít spray na disky kol (mototechna, drogerie), dělá se většinou v matné hliníkové barvě barvě, bývá v poměru na obsah barvy levnější než jiné spreje, a taky je poměrně dobře krycí, ale pokud by se to ale stříkalo vcelku, muselo by se to nějak vyřešit s okny ...

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 9:46 

díky za odpovědi, ten odkaz je super, při hledání jsem na tyhle stránky nenarazil.
ten nápad s překrytím, je dobrej, to by šlo.
Takže ještě jeden dotaz :
udělal bych základ hvězdic včetně svislého polepu s okny, která jsou ve skutečnosti mírně zapuštěná.
a pak bych na to nalepil stěnu s přesahy na stropy a dna, kde bych měl ta okna vyřezaná.
Před nalepením bych ten papír nastříkal barvou, po napepení dotmelil růžky, přebrousil a dostříkl.
Šlo by to ? Máte někdo zkušenosti jak jde lepit a ohýbat přebarvený papír ? Předpokládám, že bych sháněl nějakou akrylovku ve spreji.

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 10:36 

tak někdy záleží jak to strýčkovi Googlovi vysvětlíme co hledáme, v závislosti na tom nám najde různé věci
jinak barva co mám konkrétně na mysli je http://barvy-sprej.heureka.cz/motip-lak-na-disky-kol-500-ml/ mám ji ale ve starším balení, takže na ní jsou trochu jinak nápisy, ale firma i grafické řešení je stejné, na papíru jsem to zkoušel i dřív, ale následně jsem ho už neohýbal ..-
abych jen neplácal do větru, tak jsem zbytek co mám doma vyhrabal a vyzkoušel, zkusil jsem to na kousku čtvrtky (asi 120 g/m) a asi deset minut po nastříkání (při aktuální teplotě, a asi třch slabších vrstvičkách sušených na slunci, na omak suchých) se to dalo bez problémů ohnout podle 2 mm železné kulatiny aniž by to narušilo barvu, takže asi by to měla být realizovatelná možnost
okna by se možná dali na chvíli stříkání překrýt nějakou lepící páskou (krepovou malířskou, či tamiou)
přilepit nenabarvený papír herkulesem na už na tuto nabarvenou plochu taky jde, a zdá se že to i drží, ale nevím jak se to bude chovat s větším odstupem času ...

tak trochu mě ještě napadlo udělat základ pro vodorovné zaoblené hrany z balsy na které by se zabrousili hrany před nalepením pláště ... zbytek plochy dolepit přiměřeně silným kartonem, podklad hrany by se tím celkem zpevnil a plášť by se dal tvarovat už zrovna podle toho ... do rohu udělat třeba o kousek větší kostičku balsy na rozměr , která by se jen dobrousila a možná by se nemuselo pak ani tolik tmelit, jen opravdu drobnosti ...

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 12:11 

Nejsem si jistý, jestli to je z jednoho kusu plechu, ale možná je ta černá čára vedoucí cca prostředkem té rohové čtvrtkoule jen stopa stékající dešťové vody...

Obrázek

V modelu bych já osobně postupoval takhle - ty čtvrtkulové rohy rozvinout do trojúhelníkových segmentů. Lepit samozřejmě přes podchlopně (jednotlivé segmenty asi spíš natupo) a před lepením by stačilo papír z rubové strany lehce předtvarovat malou autožárovkou, aby to nebylo úplně hranaté.

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 14:02 

A mimina budou taky 3D? :)

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 15:37 

díky všem, už to dostává konkrétní podobu, zatím jsem vznesl dotaz na ty trubky, uvidíme, co z toho vzejde. Ty co potřebuju nabízejí jen v 50 kusovém balení a já nechci těch věží stavět deset. Jakmile budou trubky, musím začít s nima, pak je namontovat na podložku, mezi ně přidělat vchodovou část a pak postupně tvořit a nasouvat jednotlivá patra.
Mimina ? Možná budou ;)

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 16:32 

tak si trubky namotej z A4 na kulatinu a pak to pospojuj

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 17:49 

je možné že by se dali sehnat v menším množství třeba jinde kam je můžou dodávat ve větším, takže se nabízí možnosti jako některé papírnictví či umělecké potřeby, tiskárny, reklamní agentury ...
jedna z možností kde by je měli dodat samostatně třeba tady http://www.rajapack.cz/obalky-tubusy/zasilkove-tubusy.html?gclid=CLiloZnE978CFTMftAodpHAANA bílé či hnědé tubusy rajatube (první dvě nabídky) rozkliknout a pak v nabídce vybrat vnitřní průměr 40 mm, k tomu je tlouštka stěny 1,3 mm, takže by to bylo zhruba těch 43 mm, a požadovanou délku 310-430 mm ... ale nekoukal jsem jak to vyjde s poštovným atd

PříspěvekNapsal: ned 3.8.2014 19:37 

v pohodě, uvidím, jestli dostanu odpověď, už se mi párkrát povedlo z firem získat něco, co se běžně sehnat nedá, navíc mám ještě další typ, to by bylo, aby se nezadařilo.

PříspěvekNapsal: stř 6.8.2014 7:47 

motivační videjko, no hrůza
http://www.novinky.cz/domaci/343812-let ... -veze.html

PříspěvekNapsal: ned 10.8.2014 23:55 

http://www.zabalime.cz/katalog-zbozi/oc ... y/dutinky/ a tohle jsi viděl?

PříspěvekNapsal: pon 11.8.2014 7:53 

díky za tipy, už mám něco rozjednáno ;)

PříspěvekNapsal: ned 17.8.2014 20:24 

Tak začínáme.
Zatím to jednodušší, tva pomocné tubusy.
ObrázekObrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina