Nádražní budova / O. Hejl / 1:120

Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Nádražní budova / O. Hejl / 1:120

Příspěvek od Listy »

Snad náhoda, snad osud tomu chtěli, že jsem se po letech objíždění výtopen a železničních muzeí letos na jaře stal řádným členem KŽM Kladno. Od té doby jsem tedy nejen organizovaným patlalem dle pravidel CPM, ale i řádně podchyceným modelářem železničním. Asi nepřekvapí, že tím prvním, co jsem novým kolegům nabídl, jsou mé skromné zkušenosti ze stavby papírových pokroutek, v tomto případě asi nejlépe využitelné v oblasti drážní a jiné architektury. Zemí zaslíbenou se v tomto ohledu jevilo i značně jeté klubové kolejiště, zastavěné notoricky známými domky ze stavebnic z bývalé NDR, z nichž některé evidentně pamatovali ještě staré zlaté časy SVAZARMU :roll: . Můj návrh na jeho vylepšení pomocí papírových objektů ať už mnou zkonstruovaných nebo vydaných jinými autory, byl přijat s nadšením a na oslavu nově uzavřené aliance a snad jako důkaz důvěry ve mně vložené kolegové veškerou stávající modelovou zástavbu okamžitě doslova srovnali se zemí :twisted: ! Takže už nebylo cesty zpátky…

Středobodem každého kolejiště je nádraží. Z několika možností jsem vybral dnes jižklasický model klasické předlohy, tedy Nádraží Bezdružice Ondry Hejla. Jedná se o budovu stavěnou podle normalizovaných plánů, s jejímž předobrazem se lze setkat na vedlejších a místních tratích prakticky na celém území naší republiky.
Obrázek

Protože jsem od počátku počítal s jistým stupněm vylepšení původního modelu, zejména v oblasti plastických prvků fasády, začal jsem okopírováním původních archů na běžnou čtvrtku. Bohužel opět došlo na už téměř nezbytný rozpor mezi tím, jak si dokonale okopírovanoupředlohu představuji já a jak tento termín chápou zaměstnanci copycentra :evil: Nevýrazná (příčí se mi napsat „vyblitá“, ale je to asi nejvýstižnější) barva fasády byla prostě nepoužitelná. Bylo tedy jasné, že dojde na přebarvování.
Obrázek

Začínám podlepováním – hlavní konstrukční díly 1mm kartónem, plastické prvky fasády čtvrtkou
Obrázek

Vše pečlivě vyřezat…
Obrázek

… a nalepit na patřičná místa
Obrázek

Hrubá stavba
Obrázek

A totéž po nástřiku základovou barvou (použil jsem normální autosprej)
Obrázek

Nabarvení fasády. Naštěstí jsem pro tyhle příležitosti kdysi zakoupil pískovou akrylovku LIFECOLOR. Lze ji v pohodě nanášet štětcem, po dvou tenkých vrstvách je krytí takřka dokonalé
Obrázek

Okna jsem vytvořil sám ve windows malování, pomocí worldu pak drobnosti jako jízdní řád, mapy a reklamní plakátky
Obrázek
Obrázek

Původní dlažbu jsem nahradil novou, vzniklou na základě stažené textury, totéž platí o podezdívce. Na plechové střeše jsem na místa styku plátů dolepil kousky olověných drátků 0,3mm
Obrázek

Ještě nějaká ta „klempířina“…
Obrázek

… a trochu práce pro mistry tesaře (trámy nařezány z balsy, zábradlí dřevěné, řezané laserem) a je hotovo! Vzhledu napomůže pár roztomilých leč pro nádraží nezbytných blbinek – lavičky (laserovaná stavebnice od Malé železnice), odpadkové koše, turistická mapa a hodiny. Neuškodí pár truhlíků s umělou vegetací. Samozřejmě, šlo by to hnát ještě dál – okapy, hromosvod… U soutěžního modelu bych je asi nevynechal, ale v tomto případě myslím, že jejich absence nebude až tak na závadu. A i když je evidentní, že se tento objekt nedá srovnávat s produkty specializovaných firem (jako např. Šikulové – taky vyšel asi o 75% levněji), dovolím si tvrdit, že na našem kolejišti ostudu neudělá už proto, že je minimálně o třídu výš než to, co jej „zdobilo“ doposud ;) !
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od Daniel »

N Á D H E R A :shock:
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od jafobe »

krásná ukázka jak vystřihovánku dotáhnout k dokonalosti ;)

nejspíš by s tím byli spokojení i na fóru železničních modelářů http://diskuze.modely.biz možná by to stálo za ukázání i tam :) pokud jsem to tam někde nepřehlédl ...
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od Aki »

tý brďo, tož toto je fakt nářez! velkej palec nahoru :)
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od pahejl69 »

Já tedy čumím jak umím :roll:
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od atlon »

PARÁDA :o
Listy píše: ...okapy, hromosvod…
tak to by ma zaujímalo ako by to potom vypadalo s tými doplnkami ;)
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od JaS »

Tak tohle je opravdu PARÁDA.
Od prvních fotek mi bylo jasné, že to bude stát zato, ale při prohlížení dokončeného díla mi teda spadla čelist.
Jsem zvědavý na pokračování.
pekl024
Příspěvky: 2
Registrován: úte 15.10.2013 18:58

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od pekl024 »

Dobrý den , nepostavil by jste ještě jedno nádraží Bezdružice do kolejiště TT, jde přímo o stanici Bezdružice

Děkuji

klesa.petr@seznam.cz
Eggy
Příspěvky: 107
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Nádražní budova/ O. Hejl/ 1:120

Příspěvek od Eggy »

Nádhera, mistře! :shock:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“