Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Volného času mám momentálně více, než bych si přál. Proto, abych nezahálel, je třeba stavět dále.
Po skladišti je na řadě výtopna. Původně jsem chtěl stavět výtopnu z Ledečka (nedávno zřícený krov),
ale po přepočtu měřítka se jevila jako příliš rozsáhlá. Kompaktnější je ale plánek výtopny pro Ledeč (dnes již nestojí).

Obrázek

Jistým problémem je fakt, že výtopna bude otevřena pro lokomotivu a zároveň její rozsáhlé prosklení mě donutilo k rozhodnutí,
že bude třeba vytvořit i věrohodný interiér. Začal jsem krovem.

Obrázek Obrázek
Nejprve byly stlučeny dohromady pozednice a dolní kleštiny, následuje střední vaznice s horními kleštinami.

Obrázek Obrázek
Pokračuji sloupky s pásky a následně spojuji v jeden celek.

Obrázek
Na závěr doplnění vzpěr, a tím je nosná konstrukce krovu hotova.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Hoďte na něj síť...

Super, těším se na další. Skoro škoda kolem toho stavět domeček, pak už ty pásky nikdo nedocení ;)
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od AmatER »

Ve vláčkomodelařině je moderní používat autentický materiály. Tohle si přímo říká o hranolky z echtholz, cokoli jinýho (včetně laserem řezaný dýhy) je jenom hloupá náhražka... :lol: Hlavně držím palce při barvení, mě se tyhle konstrukce vždycky příšerně zdeformovaly.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

AmatER: Autentické materiály si schovávám pro jiné stavby,respektivě konstrukce :) . S tímto kartonem se pracuje tak dobře, že to utluče i tu neautenticitu, navíc to břebarvím,
takže jsem jen mírně nervózní z toho avizovaného kroucení :) .

Obrázek Obrázek
Pokročil jsem stavbou rámu podélné stěny. Prodloužil jsem vzpěry krovu až do sloupů a na závěr doplnil pásky pod pozednice.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Obrázek Obrázek
Dokončil jsem rámy druhé podélné stěny a zadní příčné stěny.

Obrázek Obrázek Obrázek
Následující kapitolou byla vrata. Do vyřezaného rámu byla vsazena výplňová prkna (tl. papíru = čtvrtka) a jejich ztužidlo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Oříškem bylo zvolení systému pantů tak, aby přes ně šla vrata pohodlně otevírat a zároveň panty svou neoriginální vizáží příliš nenarušovaly celkový vzhled modelu.
Válec namotaný na špendlík nepřesáhl svým průměrem ostatní trámy, čímž byl položen základ úspěchu.
Následovalo složení celé vstupní stěny na sucho a "přiheftování" celku v důležitých místech (označeno červeně).
Po proschnutí byl celek rozřezán tak, abych konečně do celého systému vnesl kýženou pohyblivost vrat.

Obrázek Obrázek
Následovala chvilka trpělivé práce při vsazování rámu stěny do celku. Dveře se dají pohodlně otevírat, tudíž byl úkol splněn. :)
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Tomáš B. »

Tak toto budu pozorně sledovat.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Tomáš S. »

Hezké ;-) . Snad jen: co to je za karton?
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Tomáš S: nemohu přesně říct, co to je za karton, spíš řeknu, kde se dá sehnat. Osobně jsem ho kupoval v Brně na Šilingrově náměstí v uměleckých potřebách.
Takže, pokud máš ve svém okolí specializovanější obchůdek tohoto směru, dalo by se to tam sehnat. Karton je jinak tloušťky 1,8 mm cca a jeho vlákna jsou ve struktuře obsažena řídčeji
než v běžných kartonech od skicáku. Výsledkem je, že se mnohem lépe řeže a brousí.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Tomáš S. »

Jo díky, něco ve městě máme tak až bude čas mrknu se tam na to ;) .

Zaujala mě taky světlá barva toho kartonu.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Obrázek Obrázek
Vrhl jsem se na zasklívání. Fólie byla nařezána na světlé rozměry otvoru, vsazena do ostění a zalita lepidlem.

Obrázek Obrázek
Po proschnutí se sklo ani nehne. Lepidlo cíleně zanechalo na fólii stopu, což lze při troše fantazie považovat za sklenářský kyt.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Nechybí tam ještě nějakej rám? To sklo takhle natvrdo vražený do konstrukce se mi moc nepozdává, ale možná klame fotka nebo oko. Pro efekt by možná v rámci měřítka stačilo olepit kraje tenkým páskem samolepicího papíru, ty kovové prvky byly fakt teninké, ale asi ne tak, aby se ztratily.
To narýhování vnitřního členění je ovšem moc pěkný.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od bedatruhlar »

Vojto to okno je v reálu z téčka , když moc tak 15x15 v přepočtu do měřítka asi 0,6 mm.Jo naznačení etiketákem by mohlo být.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od AmatER »

to rýhované rozdělení okna na jednotlivé tabulky by zasloužilo před vlepením alespoň protáhnout tužkou.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Obrázek
Doplnil jsem okna symbolickým rámem, ale členění zůstává stejné. Do budoucna bude potřeba použít místo skalpelu něco širšího.

Obrázek Obrázek
Osazeno bednění, natřeno bednění.

Obrázek

"Hotovo!" 8-)
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Výtopna / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Obrázek Obrázek Obrázek
Postoupil jsem do fáze obkládání stěn. Původně jsem to chtěl vyskládat z jednotlivých prken, ale našel jsem vhodný způsob,
jak to obejít při dosažení stejného výsledku. Narýhoval jsem z rubu jednotlivá prkna a z líce jsem na ně nalepil latě.
Před tím než jsem upevnil stěnu ke konstrukci, jsem jí z rubu natřel.

Obrázek Obrázek Obrázek
Názorná fotodokumentace, jak se z "bílého domu" stane bouda 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“