Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Skladiště, které zde prezentuji, bude ve finále součástí malého domácího kolejiště TT, které si buduji.
Na internetu jsem našel plánek skladiště v Hevlíně, které vizuálně a proporčně vyhovuje mým požadavkům.

Obrázek

Obrázek
Konstruktérské pochody v mé hlavě byly pomocí výpočetní techniky převedeny do 2D podoby.
Principem stavby je každý díl označit písmenem, které udává typ papíru, jímž bude podlepen.
Zároveň bude celý model postaven jako černobílý a barevnost bude dodána externě.
(Mimo střechu. Ta je sice ČB, ale na konci bude barva vyhotovena tiskárnou)

Obrázek
Díly tvořící plášť objektu jsou podlepeny kartonem 2,0 mm (dá se sehnat ve výtvarných potřebách. Je měkký a řeže se možná lépe, jak kartony 1,0 ze skicáků)


Obrázek
První kroky ve stavbě jasně naznačily, že můj návrh je co do počtu dílů příliš složitý. Stěna, na níž jsou vyznačeny jednotlivé fošny,
měla být rozřezána na jednotlivé díly a zpětně tyto proužky měli být nalepeny na kartonový díl.
Jako výraznější usnadnění práce se jeví celou šablonu podlepit a jednotlivé fošny vytlačit nůžkami (či jiným polotupým předmětem).
Tím je vytvořen kýžený 3D efekt. Následný nátěr ukáže, zda to byla správná volba.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od AmatER »

Spáry mezi prkny na stěnách byly u těchto staveb překryty lištami (hank určitě dodá i správný rozměr ;) )...
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Máš pravdu kolego, spáry jsou přeryté. Tak, to abych toto vlákno začal znovu :D.
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od hank »

AmatER: :lol: Tentokrát nedodám, staré normálie sice udávají rozměry kdejakého trámku (pro zajímavost: většinou se vešly do rozmezí 16x16 až 20x18 cm a co mě opravdu šokovalo, že podlaha skladišť byla z fošen "dvoucoulek", tj. jen 5 cm silných, a pod ní byl buď zásyp nebo duto - tenkrát holt ještě nejezdily ve skladištích vysokozdvižné vozíky...), ale rozměry těch lišt opravdu nikde nejsou. Zřejmě se tehdy spoléhali na inteligenci starých tesařů. Ale vsadím se, že ať je cementík odkudkoli, nemá to k takovému skladišti víc než nějakých 50 km. Tak třeba nám prozradí, co zjistil, až si to změří na místě.

Ale z praktického hlediska bych to řešil nejužšími proužky nějakého 160 - 200gramového kartónu, jaké dovolí (ne)šikovnost rukou nařezat. O moc míň než milimetr = v reálu cca 10 cm stejně neuřežeš a jak to bude vypadat, to se musí vyzkoušet. To je koneckonců obecný problém všech železničně-modelářských velikostí menších než HO. Často není až tak na škodu nechat nějaký detail větší než odpovídá přesnému přepočtu v měřítku. Záleží na tom, co chceš zdůraznit a co potlačit.

zdraví
hank
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

hank: k železniční stanici to nemám daleko, ale horší je to s časem se tam momentálně zastavit. Každopádně, z obyčejné čtvrtky jsem nařezal proužky o síle 0,5 mm,
což v reálu by vydalo na prkna o šířce 60 mm a to by mělo stačit dle fotografií staveb, jenž se vyskytují na trati č. 212.

Obrázek
Odvolávám, co jsem dříve popsal,...

Obrázek
... a stavím, co nyní popisuji.
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od hank »

... a takhle na dálku to nevypadá špatně. ;)
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Děkuji za pochvalu pro dosavadní práci.

Obrázek
Jednotlivé díly jsou přilepeny na tupo a spáry byly dodatečně zality lepidlem pro větší pocit bezpečí.

Obrázek
Nátěr je proveden temperami pro jejich lepší krytí, oproti vodovkám. Hrany však nejsou tak ostré,
jako v nenatřené fázi, ale nedomnívám se že by to mělo být na škodu.
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Obrázek Obrázek Obrázek
Hlavní otázkou u výplní otvorů bylom jak vytvořit žebrování ve sklech. Nakonec jsem zvolil vyřezávání rýh do folie.

Obrázek Obrázek Obrázek
Záklop byl vytvořen z jednotlivých prken šířky 2 mm. Krokve byly vyřezány z výše uvedeného kartonu.

Obrázek Obrázek Obrázek
Přestože jsem uvažoval o cihlově červené střeše, tiskárnou tištěné, nakonec se mi zalíbila černobílá verze,
kterou jsem narýhoval na jednotlivé tašky a celou plochu opatřil šedým nátěrem pomocí vodovek, který vytvořil na krytině mapy, jenž přidaly na realičnosti.

Stavba je v zásadě hotova. Chybí akorát okapy. Sokl jsem vynechal, protože budova bude zakomponovaná u kolejiště jinak,
než jak se s tím běžně setkáváme.
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od hank »

Já vím, že teď budu za šťouru, ale jaký druh krytiny to je? Anno dazumal (česky: roku onoho) se používaly asbestocementové ("eternitové") šablony nebo břidlice kladená na český nebo německý způsob, pálená krytina (jednoduchá či korunová krytina = bobrovky, drážkové = holandské tašky) tak málo, že o ní nevím (nechci kategoricky psát "vůbec", ale řekl bych, že v normáliích nebyla a v reálu jsem ji opravdu asi neviděl...), a jestli to má znázorňovat pozdější opravu, tak se rád nechám poučit, který že druh krytiny to vypadá takhle.

zdraví
hank
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

hank: Vysvětlení typu krytiny je celkem prosté, i když neodborné a s realitou do jisté míry naprosto nesouvisející. V rýsovacím programu jsem si vybral texturu krytiny,
která by se mi hodila na nádraží především barevně, aby to na konci nevypadalo jak cirkusový stan celé to prostředí. Takže krytina v originále by vypadala asi jako Tondach Samba 11 (http://www.tondach.cz/stresni-krytina/samba-11?cover=00" onclick="window.open(this.href);return false;).
V okmažiku, kdy šlo na lámání chleba ohledně barvy střechy, jsem se ještě jednou podíval na vševědoucí google, abych zjistil jak to teda doopravdy je s tou barevností, a hle, obvykle byla krytina tmavá.
Tedy jsem se pokusil si pohrát s černobílou verzí krytiny, jestli by to s ní nešlo, a nakonec šlo. Takže bych to uzavřel tím, že to je nějaký typ skládané drážkové krytiny. (Stavař tedy bohužel zapláče nad neodborností)
Teď, jak na to tak koukám, bude dobré ještě doplnt pozednici a vrcholovou vaznici. :)
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Tomáš 10 »

Nádhera,jak velký má ten model půdorys ?
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Děkuji za kompliment. Půdorys modelu skladu (bez střechy) má rozměry 66,67 x 50 mm. Přesah střechy je 10 mm na každou stranu. ;)
Andrew
Příspěvky: 2
Registrován: stř 1.5.2013 11:47

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Andrew »

Ahoj, prosím o radu.

Začínám jsem už jako kluk s vystřihovánkami domů a MPR z ABC... a ve dvanácti jsem se dostal k železniční modelařině (TT)... a tam mě bavili domky od Auhagenu. Které byli dokonalejší než papírové.

Nicméně už před lety mi přestali stačit i ty domky od Auhagenu a i celková úroveň kvality kolejiště co jsem budoval... a tak jsem to raději prodal. Už jsem stavbami od Auhagenu unavený. Má je na kolejišti každý, je to ohleděné, obyčejně chybí patina, a prostě ty kolejiště nejsou vůbec důvěryhodná co se reálnosti týče.

Bavilo by mě si udělat něco mnohem kvalitnějšího.
Tehnle model Skladiště je super. Určitě bych se rád ubíral touhle cestou. A vyrobil si vlastní domky... se kterými bych si opravdu vyhrál... aby vypadali mnohem kvalitněji.


Dokumentace a postup výroby tohoto skladiště mě velmi zaujal. Ale nic podobného jsem ještě dříve nedělal. Je tu někde nějaký úvod, či web dokumentující základy, kde bych se dočetl jak na to?

Mockrát děkuji za rady : )

Andrew : )
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od Aki »

Andrew: myslím, že postup stavby tohohle modelu je dokumentovanej celkem podrobně. jináč asi milion různých vychytávek a postupů najdeš přímo tady na fóru, stačí se trochu porozhlídnout...
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: Skladiště / vlastní tvorba / 1:120

Příspěvek od cementik »

Andrew: Je sympatické, že se takovýto dotaz objevil v mém vlákně, v zásadě však souhlasím s AKIm.
Za sebe jen doporučím, aby jsis před sebe vzal nějaký plánek (klidně i tohoto skladiště), čistý papír a pokusil se o vlastní stavbu
a ono Ti to pomůže řadu věcí pochopit a ukázat kýženou cestu k výsledku. Konkrétně toto sladiště je celkem jednoduchá stavba a podklady k němu
jsou více než dostačující pro dosažení věrohodného modelu. Dá se postavit ze dvou dílů nebo i z dvou set dílů.
Vše je o praktickém cvičení a zkoušení, neb jak nás vedli na škole, že počítat se nenaučíme čtením příkladů, ale jejich aktivním řešením.
Tedy, lepit, lepit, lepit :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“