Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Medium »

Postavení jakéhokoliv modelu je vedle dovedností především otázkou času. A jelikož času se dostává pomálu, ale snaha něco si postavit přetrvává, sáhnu tedy po těch jednodušších vystřihovánkách. A co na tom, že jsou náročností určeny pro děti. Jak sám autor Ladislav Jakubčo podotknul - v modelařině krom jiného věkové rozdíly ustupují do pozadí. A určitě i jednoduché vystřihovánky si zaslouží nad nimi přemýšlet a věnovat jim dostatečnou práci, i když výsledek se nebude moci srovnávat s těmi několikanásobně náročnějšími modely.


Vila Hygiea ze Starého Smokovca (1:100)

Autor ing. Ladislav Jakubčo se nechal při kresbě vystřihovánky inspirovat slovenským modelářem "Major", který staví objekty z vysokotaterské obce Starý Smokovec. Vystřihovánka představuje ukázku tatranské horské lidové architektury tzv. hrázděného typu. Vila Hygiea je zpracovaná jako velmi jednoduchá vystřihovánka určená pro začátečníky či ty nejmenší. Ale to určitě neubírá na skutečnosti, že se jedná o povedený model. Vystřihovánka byla vydána v "jarním" březnovém Fifíku letošního roku (2013) a je tak stylově doplněna o zbytky sněhu na střeše a terénu. I když o letošním jaru byla pod sněhem asi celá.

Obrázek
Náhled na vystřihovánku. 2 strany A4 s 20 číslovanými díly.

Nemáte-li rádi plastická okna a dveře, nebo si chcete od nich jen odpočinout, tato vystřihovánka je pro to naprosto ideální - pouze 1 dveře, toť vše. Obvodové stěny se neobejdou bez podlepení, a po vzájemném spojení je bez větších problémů stačí přilepit na terén. Důležité je si jen ohlídat geometrii - u takto velkého a nečlenitého objektu by každá odchylka byla hodně vidět.

Obrázek

Následovalo zakrytí stropem. Pro tento krok jsem si v terénu udělal pracovní otvory, abych se dostal k podstropovým chlopním. Následovaly štíty. Zde je škoda, že štíty nebyly nakresleny v celku se stěnami. Na stěnu se lepí nejdříve strop, a až na tuto plochu samotný štít. Vznikne zde tak nevzhledná spára - škvíra ohybu chlopně stěny + strop + škvíra ohybu chlopně štítu (obr. 1). Zkrátil jsem proto o sílu papíru strop, u štítu odřízl chlopeň a přilepil natupo ke hraně stropu a pro udržení kolmosti štítu spoj zajistil ohnutým proužkem papíru (obr. 2).

Obrázek


A nyní již budova se stropem a štíty. Ve stropu bude nutné si opět udělat otvory, aby se dalo dostat ke chlopním při lepení střechy.

Obrázek Obrázek
martin k.
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.10.2012 21:51
Bydliště: Zlínsko

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od martin k. »

...jen více takových i méně náročných modelů, kdo chce,tak si to může dotvořit podle sebe,dobrá práce... ;)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Medium »

Následovalo připravení střechy a její usazení na budovu. Střechu je dobré podlepit, a to ze dvou důvodů. Ten první je samozřejmě zpevnění střechy a zabránění následnému propadání a nežádaného kroucení papíru. Za druhé se díky tomu spojí a zafixuje střecha v místě jejího přerušení díky přilepení předstupující štítové stříšky. Bez toho se celek střechy různě kroutí a vrtí, že udržení geometrii by mohla být celkem fuška. U oné zmiňované krátké předstupující štítové střechy je nutné mírně zkrátit oba její spodní okraje (na místo ukazuje šipka). U podhledu této stříšky je potřeba ještě mírně upravit místo styku s podhledem hlavní střechy. Zde je ale nutné nejdříve vyzkoušet nasucho a až pak řezat. Díky tomu, že podhled je o něco větší, skvěle zakryje spáru v místě spoje podhledů nasíleného navíc chlopní střechy - štítové stříšky (v oválu).
Obrázek


Usazení střechy díky podlepení bylo již velmi jednoduchou operací. Nasucho sedlo vše naprosto přesně, a není se čeho obávat.
Ovšem mně to i tak (a nevím proč) trochu ulítlo, a střecha nesedí jak na hrnci. Ale vidět to není.
Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Medium »

Paradoxně nejčlenitějším prvkem na celé stavbě jsou komíny, skládající se každý z celkem 4 dílů 8-) Jak je vidět na detailním výřezu, obrys na komínové hlavě která přijde na tělo komína, je příliš velký. Ale černá barva vše vyřeší. A tady jen doporučení - dát si pozor na správnou orientaci komínových stříšek, já si to nepohlídal a musel trhat.
Obrázek Obrázek


A nyní již téměř hotová budova. Vedle komínů přibyly ještě ozdoby štítů. Jak v podstřeší, tak na hřebenech střech.
A určitě je nutné si vyhrát při míchání barev při retuši samotné střechy. Od variací na červenou, přes růžovou až po růžovošedivou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Aki »

slepený je to hezky. jenom se budu muset někdy podívat v zimě na Slovensko. páč průhlednej sníh jsem teda ještě neviděl :)
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od mumodeanel »

Já jo, když je ho jen malá vrstvička, tak je, dá se říci, částečně průhledný.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Aki »

no já nevím... tohle počítačový ztvárnění mi nepřijde věrohodný ani vzdáleně. škoda, že si člověk nemůže vybrat a ty bílý fleky musí použít. na druhou stranu, dá se to zasypat nějakou moukou, nebo z čeho se dělá modelovej sníh :)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od Medium »

Co se týká sněhu, nakolik je takováto průhlednost reálná netuším. Jelikož je model situován do "horské zimy", kde nejsou výjimkou náhlé sněhové vánice, po nichž sníh ovšem vydrží pouze chvíli, tak by to tak možná i mohlo vypadat. Ono by šlo napsat p. Jakubčovi prosbu, jestli by umístil střechu bez sněhu na web Fifíka. Nebylo by to poprvé, co vyslyšel prosby modelářů. Ale kolik lidí má tento model.... Snahou je spíše představit tvorbu slovenského autora p. Jakubča i v českých vodách. A také ukázat, že i jednoduchý model může vypadat koukatelně ;) Ale pokud by někdo měl zájem o model ze Slovenska, určitě si poradí, jak se k němu dostat.

Ale zpět k chatě, kterou jsem dotáhl do zdárného konce. Ono toho již ani moc nezbývalo, ale zabralo to 2 týdny. První dodělávkou byly schůdky u vstupu. Schody byly jednoduše zpracovány jen jako šikmá plocha. Zde jsem se tedy rozhodl udělat schody ve tvaru schodů. A posledním prvkem byl schématicky zpracovaný strom.

Obrázek


A tím je hotovo. Jednoduchý model, všehovšudy 20 číslovaných dílů na 2 večery jsem zvládl za 2 měsíce. Chybek ve vystřihovánce je opravdu minimum, a vždy snadno opravitelné. Jediné co by se dalo tedy vytknout, je asi chybějící nakreslená cestička ke dveřím. Zrádnost se možná skrývala právě v jednoduchosti stavby, kdy drobné uhnutí od geometrie je hodně vidět, a neschová se ve změti detailů. Ale jak jsem již psal výše, myslím, že se výsledek povedl.

Obrázek Obrázek
Obrázek
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Slovenská architektura / L. Jakubčo / Fifík

Příspěvek od förlustavord »

Ten sníh je vážně prazvláštní. Já to vidím tak, že modeláři jsou schopní (až všehoschopní), proto by měl autor dodat stavbu v "ideálním" stavu a ať si modelář sám dodělá efekty, které uzná za vhodné. Rozumím tomu, že to autor myslel dobře, ale tady se to minulo účinkem.
Hodnotím-li ruce, pak jsi to zpracoval čistě a přesně. Jak jsou na stavbě rovné plochy, je každé zaoblení hned vidět. Tady se to povedlo a stavba působí geometricky přesně.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“