Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Odpovědět
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Obrázek
Foto převzato z http://www.orlickehory.net/mista/jiraskovacesta.htm - poválečný stav

Po delší modelářské pauze jsem přemýšlel, do jakého modelu střihnout. Z rozhodování mě vysvobodil až krátký televizní spot o znovuotevření Kramářovy chaty na Suchém vrchu.
Nejdříve tedy něco o historii chaty a k ní přistavěné rozhledny.

V sedle mezi oběma vrcholy (Suchý vrch a Bradlo v Bukovské hornatině) byla v roce 1928 postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala Kramářova turistická chata. Základní kámen byl položen 22.8. 1926, slavnostní otevření proběhlo za široké účasti místního obyvatelstva 6.7. 1928. Výstavba chaty se stala demonstrací síly českého turistického hnutí, pronikajícího stále více do pohraničních, z velké části německých oblastí. I proto dostala jméno prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. 26.8. 1937 se na chatě zastavil na oběd prezident Dr. E. Beneš se svým štábem při inspekční cestě po opevnění.

Rozhledna vedle chaty, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník, Žamberecko aj., byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 - 32 podle návrhu architekta A. Parkmanna.

V roce 1953 byla chata převzata armádou (výměnou za Luční boudu v Krkonoších) a byla využívána jako rekreační středisko pro armádu až do roku 1961, kdy se vrátila do používání široké veřejnosti. Rozhledna byla v šedesátých letech osazena televizními anténami, a zároveň byla zasklena horní terasa. V osmdesátých letech zmizela celá vrchní část věže pod kovovou kuželovitou nástavbou a pro vyhlídku zbyl už jen spodní prosklený ochoz. V září 1984 byla nedaleko chaty postavena z dálky viditelná ocelová šestiboká věž, 48 m vysoká, sloužící jako telekomunikační zařízení.

Chata byla od poloviny devadesátých let z důvodu nepodařené privatizace dlouhou dobu uzavřená (a zcela bez vnitřního zařízení), pouze rozhledna byla v sezóně přístupná. V noci 16.7. 2003 vypukl v opuštěné chatě požár. V MF Dnes v této souvislosti vyšly dva články - Opuštěnou Kramářovu chatu zachvátil požár ze 17.7. a Požár Kramářovy chaty zřejmě způsobil žhář z 18.7. "Příčinu požáru se přes dlouhé vyšetřování za pomoci speciálně vycvičeného psa nepodařilo objasnit. Téměř veřejným tajemstvím ale je, že chatu zřejmě někdo úmyslně zapálil. "Jsou to už jen dohady, ale vyloučit se to rozhodně nedá, bohužel ani dokázat, nebylo dosti důkazů," uvedl jeden z policistů, který se případem zabýval. "Podařilo se sice najít ohniska požáru i chemické látky, ale pak byl případ odložen," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková." (MF Dnes, 10.12. 2003)

V roce 2011 zahájila společnost CVS Žamberk s.r.o. obnovu chaty se záměrem vrátit Suchému vrchu jeho turistický význam. Obnova chaty byla dokončena do poloviny roku 2012 a slavnostního otevření se dočkala 5.7. 2012.

Zdroj: http://www.kramarovachata-cvs.cz/

Nutno podotknout, že výsledek více než roční rekonstrukce zachovává parametry původní chaty z 20. let.
A nyní k samotnému modelu.

Obrázek

Autor: Milan Bartoš
Měřítko: 1:160
Rozsah: 6,5 stran A4, návod + návodné kresby 2,5 strany A4
Jedná se o jeden ze starších modelů M. Bartoše - oproti jeho současným výtvorům je kreslen ručně - a zpodobňuje stav ještě před požárem.

Příště již samotný postup stavby...
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Přináším první progres ve stavbě. Hotovy jsou obvodové zdi chaty, na kterých jsem narýhoval spáry mezi jednotlivými prkny, no moc to vidět není, ale je to tam. Zatím se vše staví pohodově, pouze občas ujede nějaká desetinka milimetru (např. u hloubky oken), což přikládám právě ruční kresbě (viz příspěvek výše).

Zde první fotky:

Obrázek Obrázek

Další prací bude stavba a kompletace střechy.
Honza S.

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od Honza S. »

Ten model mám taky doma postavený. Držím palce. Zatím to vypadá pěkně
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Díky.
Zkompletoval jsem střechu. Jediným vylepšením je vyříznutí děr v komínu. Při lepení mě napadlo zvýraznit pozitivní spáry oplechované střechy, ale už jsem měl část slepenou, takže třeba příště. Pro budoucí stavitele - určitě by to vypadalo zajímavě.

A nyní fotky:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Příště snad již celá chata.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od Aki »

teda takhle upatlanej komín... koukej to přetřít :D
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

No nepovedlo se... :lol:
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Chata již stojí (chybí už jen pár doplňků a oprava retuše), při kompletaci střechy jsem nenarazil na žádný problém. Pouze při oplechování římsy jsem původně dva díly musel rozřezat na dílů víc (co stěna, to jeden díl), aby se mi podařila nalepit.

A fotky:

Obrázek Obrázek

Obrázek
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Pro dnešek jen malá ochutnávka rozhledny a dar přítele "lasera". Mimo pořadí jsem si zkusil vyřezat zábradlí u vchodů do objektu. :) Rubový díl jsem musel rozřezat. Zábradlí z rubu a líce vůbec nesedělo, ale to v podstatě nebude vidět.

Obrázek Obrázek
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Dokončil jsem hlavní část rozhledny. Kovová nástavba v sobě skrývá pár nepřesností. Neseděl mi nejspodnější díl nástavby, musel jsem ho zkracovat a nelícovaly ani svislé linie střechy a skleněného ochozu.
Pořídil jsem také jednu fotku pro porovnání velikosti. Docela mě překvapuje celková velikost stavby.

Obrázek Obrázek

Obě části rozhledny jsou spojeny nasucho, proto nesedí místa pro nalepení podpěr.
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od David S. »

Pomalu se blížím do finiše. Dnes fotky rozhledny bez vchodů a bez pár drobností.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“