Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Odpovědět
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

U vlákna se Zelenou bránou padl dotaz, jestli nebudu stavět i Valdickou bránu, když jsem z města pohádky. :)
No, při výběru dalšího kusu jsem se chvíli probíral tou hromadou neslepeného papíru, co mám doma, a nakonec teda jo. Tohle teď bude ta pravá a jediná! :D Aspoň po nějaký čas. :D

Čili na stole mi leží další, už třetí brána od Milana Bartoše. Vystřihovánka vyšla v roce 2011 pod pořadovým číslem 7 a obsahuje přibližně 160 jednotlivých dílů na 3,5 listech trochu větších než B4. Na první pohled se zdá, že mě tentokrát nečeká žádná velká záludnost nebo piplačka s drobnými dílky, ale to se ukáže až v průběhu stavby.
Obrázek Obrázek

Začátek brány je podobný jako u těch předchozích. Připravit základnu a slípnout spodní díl s průjezdem. U milimetrových pásků, kterými se maskuje síla zdi v průjezdu, mi malilinko nesedly návaznosti jednotlivých čar. Možná jsem se neměl úplně držet návodu, a nejprve k vnějším stěnám natupo přilepit ty pásky a až potom k nim zevnitř přisadit zesílené vnitřní stěny. Ale není to žádná tragédie a ve výsledku se to určitě ztratí.
Obrázek Obrázek

Další 2 odstavečky návodu se týkají přístavby se schodištěm a vstupu do věže. Všechno pasuje úplně parádně, jen obtížněji se staví celý ten opěrný "ukazováček". :)
Přízemí je hotové, další částí bude kousek hradební zdi. Ale to až příště. :)
Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od JanO »

Teď jedeš do výšky, když to nezabere tolik místa :lol: .
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Jojo, je to tak. Jsem limitovaný prostorem, kam pak s tím. Takže jednak ty věže nezaberou tolik místa a jednak jedu poslední řadu na skříni, tak aby z ní bylo odspodu něco vidět. :)
Hradbu mám hotovou a teď se snažím přijít na kloub tomu, jak a jestli vůbec jde oblepit zesílené podlahy pater těmi milimetrovými pásky, aniž bych je musel krátit pro každou stěnu, a přitom aby pasovaly odstíny kamenů.
Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Tak mi práce na věži zase malinko poskočily. Zbývá už jenom patro s ochozem a střecha.
Zpracovat najednou podlahy všech pater, to zatím byla nejpracnější činnost. Hodně jsem si zaretušoval. Navíc princip milimetrových pásku je takový, že jimi nejde patro oblepit najednou, protože pak nenavazují odstíny kamenů, ale musíte pro každou stěnu najít tu část, která pasuje, a tu z pásku odřezat. Ale zase všechna patra jsou stejná, takže řežete pořád ty samé části, a pásků je dost navíc. :)
Potom už jdou patra rychle na svět.

A ještě jsem narazil na 2 chybky v návodu:
U patra s hodinami je v psaném návodu uveden díl 77. Mezi díly ho ale nenajdete a není ani na návodném obrázku.
Zato je ve vystřihovánce díl 76 (římsa nad průjezdem), a ten není ani v textu ani na obrázku. :)

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od rybak »

Pěkný, to máš.
Tyhle věže se mi dost líbí, měl bych si taky nějakou někdy zkusit.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Díky.
Ještě sem před samotným závěrem vložím fotku s hotovým ochozem. Práce na něm bylo víc, než jsem si představoval, ale zaplať pánbůh, je to za mnou. A veřejně si tady slíbím, že následující 2-3 modely tenhle prvek mít nebudou. :D
A ještě - díl 55 je jenom na návodné kresbě ochozu. :)
Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

A je hotovo. Samotná střecha byla otázkou 3 velkých dílů, 2 komínků a asi 14 placatých vikýřů. Na špičce je korouhev papírová, jen jsem ji doplnil o korálek. Vše v černé barvě, tak jak bylo ve vystřihovánce, což ale neodpovídá stutečnosti. Ale to neodpovídají např. ani přesahy podlah u jednotlivých pater. No, možná si dodatečně pořídím hezčí 3D doplněk korouhve. To ještě uvidím.
A na stříšku schodiště jsem navíc přidal malýho pindíka z párátka. :) ¨

Víc fotek opět v galerii:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Valdická brána v Jičíně / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od PeGo »

Krásne, tá štruktúra kameňa na stenách pekne vynikne. Ďalší model, ktorý musím dokúpiť. :D
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“