Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Odpovědět
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Po dovolené konečně nadešel ten správný čas, abych zakrojil do Zelené brany.
Asi není třeba se nějak rozepisovat, na DF je odprezentovaných několik staveb včetně betatestů, a domečkáří stejně znají. :D
Snad jen, že toho jsou 4 strany ca B4 a napočítal jsem kolem 200 dílů. Některé díly jsou ale použitelné jenom pro základní, méně plastickou verzi, takže jich ve finále tolik nepoužiju.
A (znovu) klobouk dolů před prací MB. Na 10 let starý model vskutku luxusní grafika a stínování.
Obrázek Obrázek


Držím se návodu, takže začínám průjezdem velké věže. Tady bacha na záměnu čísel na chlopních u dílů, které tvoří sílu zdi. Ono je na to upozorněno i v psaném návodu, ale pokud si nedáte pozor, nebudou vám plynule navazovat chodníky s cestou.
Obrázek Obrázek

Potom se na základní díl veže přilepí erby, okna, již zmíněný průjezd a celý komplet se osadí na základnu. Tady mě trochu potrápilo osazení erbů, které jsou všechny pod jedním číslem, ale mají 4 různé motivy. Na webu se mi podařilo najít pouze fotky erbů z obou stran průjezdu. Ty boční jsem pak nalepil, jak mi přišly pod ruku. A dovolil jsem si malou úpravu v podobě zesílení vpadliny.
Obrázek Obrázek

K věži doplněna přístavba, u které jsem trochu víc zahloubil malá okénka. Přístavba mi vyšla krapánek širší, než je pro ni vyznačený prostor na základně. A jak tak koukám na fotky ostatních modelářů, nejsem jediný, kdo to tak má. To je prozatím vše.
Obrázek
Naposledy upravil(a) sepecat dne pát 25.9.2020 20:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od PeGo »

Na to že to má 10 rokov je fakt tá grafika pekná. Zatiaľ to vyzerá dobre.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Díky.
Jsem tu s dalším postupem. Zatím se držím návodu.
Úplně stejným způsobem jako spodek věže se lepí i spodek brány. Čili opět krabička s průjezdem a okny. Trochu náročnější byly ty dva čelní průjezdy vedle sebe, ale jinak bez problému.
Obrázek Obrázek

Pak se slepí opěrné zídky a s jejich pomocí se do jednoho celku spojí brána s věží. Tady jsem prakticky každou zídku i stříšku podlepoval, abych je následně někde nepromáčkl.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A vypadá to, že v téhle fázi končí veškerá zábava. Podle následujících dvou odstavců návodu mě čekají horní části brány i věže. Ani na jednu z nich se netěším, páč to v obou případech bude pěkně pracná drbačka. :D
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od JanO »

To dáš :D . Ty horní uzávěry těles věží jsou vlastní výroba nebo z vystřihovánky?
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

@JanO:
Všechny římsy a 3 žebra jsou ve vystřihovánce. Akorát ta žebra jsou natištěná u návodných kreseb na lesklé obálce. Podlepuju vše 1mm kartónem. V případě horní části brány jsem si vytvořil z kartonu ještě jedno žebro navíc, které jsem dal pod chlopně, aby se mi neprohnuly stěny.
Obrázek


Horní část brány je na svém místě, a já doufám, že to nejhorší mám za sebou. Tohle byl fakt mazec. Ani bych se nedivil, kdybych po téhle etapě začal trvale šilhat. :D
Nejprve jsem k vnitřním stěnám přilepil síly zdí, které se celé lepí natupo. Tyhle celky pak přilepil k obvodu, uzavřel, a nakonec zespodu připlácnul střechu. Co šlo, to jsem podlepil kartonem. Zbývalo přilepit drobotinu na atiku - stříšky na obloučky a takové jakoby ozdobné čtverečky.
Obrázek Obrázek
Obrázek


Vnitřky ozdobných čtverečků jsem nejprve vypíchal podle ruky s vidinou, že to bude dobrý. Nakonec jsem je musel vzít ještě jednou podle pravítka a trochu víc, protože se mi nechtěly vejít na sloupky.
Obrázek

A u těch obloukových stříšek bacha!
Je tam jedna zrada, na kterou není nikde upozorněno.
Ve vystřihovánce se to tváří jako jeden díl (tzn. pod jedním číslem), který je ale třeba nařezat na 20 kousků, přičemž je ale jedna polovina delší a druhá kratší. Brána totiž není čtvercová, takže delší stěna má zároveň i delší obloučky.
Upozorňuju na to proto, že jsem ve finále musel zkracovat jak delší, tak i kratší stříšky. A pokud si toho rozdílu nevšimnete, může celkem snadno dojít k záměně, kdy na kratší oblouček použijete právě tu delší stříšku. Na fotce jsou obě stříšky v původní délce.
Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Další zapeklitá část je za mnou. Teda ona není zapeklitá celá, ale jenom jeden díl se všemi sloupky a trámy ochozu. Ten vyřezat a zaretušovat bylo snad na půl dne. :D
Zbytek byl na pohodu. Proti návodu jsem ještě ze spodního střešního dílu ufiknul podhled, který jsem přilepil k ochozu, čímž jsem celý díl s trámky zafixoval i shora.
A hurá na střechu!

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

A finito.
Pracovat na tak členité a přitom konstrukčně precizní střeše, to byla jedna velká radost. Možnost s navlékáním jednotlivých pater na špejli, která je zmíněná v návodu, jsem nevyužil. Trochu jsem se teda zapotil u patra, které je pootočené o 45 °, protože se mi těžko nasazovalo do stříšky pod ním.
Špičky věžiček jsou z 3mm korálků a špendlíků natřených "měděným" lakem na nehty. Pořád se mi nelíbily, i do koše jsem je vyhodil, až nakonec skončily na svém místě. :D
No, snad zas tak moc blbý nejsou.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Bakendrid »

Super, gratulace k dokončení
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od JanO »

Hezké, šlo ti to pěkně od ruky :D .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Aki »

Parádně slepený :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Shagrath »

krásně slepeno. Gratulace
maggi
Příspěvky: 152
Registrován: stř 4.9.2013 18:37
Bydliště: Hořice

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od maggi »

Paráda, jako vždy. Gratulace.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Medium »

Pěkná práce, čas od času chodím okolo brány. A tiše závidím trpělivost na to "cimbuří" u předbraní.
No a co Valdická brána, když jak koukám bydliště Jičín?
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Zelená brána v Pardubicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od sepecat »

Díky za ohlasy. Jsem rád, že se líbí.
Pěkně od ruky mi to šlo, poněvadž jsem už 3 týdny na DPN. V normálním režimu bych bránu stavěl minimálně do půlky listopadu.
V aktuálním plánu mám dokončit první sérii pohlednic od OH, z které mi zbývají 3 kapličky. Pak se uvidí. Klidně to může být i Valdická brána. Tyhle věže jsou super v tom, že půdorysem nezabírají moc místa.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“